18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląska Noc Naukowców z iluzją, eksperymentami i technologią 3D

Sławomir Cichy
samsung
Po sukcesach imprez firmowanych hasłem: "Noc Muzeów" czy "Noc Teatrów" przyszła kolej na... Śląską Noc Naukowców, która rusza dziś w 7 miastach regionu: Bielsku-Białej, Cieszynie, Gliwicach, Katowicach, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu.

W promocję nauki zaangażo-wanych jest prawie 250 naukowców z pięciu śląskich uczelni: Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Techniczno-Humanistycznej, którzy przygotowali prawie 200 wydarzeń, pokazów i wystaw.

Jak podkreślają organizatorzy, Śląska Noc Naukowców to impreza rodzinna, dlatego zapraszają zwłaszcza rodziców z dziećmi, by mogły przekonać się, jak ludzie nauki zmieniają świat i poszerzają granice wiedzy, oraz by uwierzyły, że naukowcem może zostać każdy.

- Wystarczy tylko ciekawość świata i odwaga w łamaniu schematów - powiedział prof. dr hab. Jarosław Janicki, opiekun merytoryczny ŚNN na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej podczas konferencji na temat Nocy Naukowców, która odbyła się w środę na dachu Wydziału Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Z kolei prof. dr hab. Jerzy Rutkowski, koordynator Śląskiej Nocy Naukowców, przekonuje, że to niesamowicie ważne dla naszego regionu przedsięwzięcie, dzięki któremu uczelnie mają okazję promować wiedzę techniczną.

Podczas imprezy będzie można znaleźć odpowiedzi na z pozoru dziwne pytania, m.in. dlaczego nie można witać się przez próg, poznać tajniki defibrylacji, a także odbędzie się test: "Czy sztuczna inteligencja jest już mądrzejsza od nas?".

Nie zabraknie iluzji, doświadczeń, eksperymentów, ciekawostek matematycznych w technologii 3D.

Naukowcy odpowiedzą też chętnie na pytania z zakresu architektury, biologii, chemii, ekologii, fizyki, fotografii, historii, informatyki, języków obcych, kryminalistyki, kultury, literatury i sztuki, matematyki, medycyny, nauk przyrodniczych, podróży, polityki, public relations, robotyki, sztuki, techniki, zarządzania i życia codziennego.

Gdzie się bawić?

Przy niemal 200 imprezach, które dziś będą odbywać się w regionie, często równolegle, najprościej wyszukać interesujące nas wydarzenie na stronie: nocnaukowcow.com.pl gdzie znajduje się wyszu-kiwarka Nocy Naukowców.
Projekt Europejskiej Nocy Naukowców powstał w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Celem przyświecającym twórcom Nocy było zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i wyboru zawodu naukowca. CIS


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!