MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląska Partia Regionalna będzie wykreślona z rejestru? Sprawa trafi do sądu, ale to chyba koniec snów o śląskiej potędze.

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Henryk Mercik
Henryk Mercik Lucyna Nenow
Do Państwowej Komisji Wyborczej z opóźnieniem trafiło sprawozdania finansowe Śląskiej Partii Regionalnej. PKW zamierza wykreślić ją z rejestru, ale członkowie partii będą walczyć o pozostawienie jej w rejestrze przed sądem. Nie ma jednak wątpliwości, że ruch regionalny znajduje się stanie agonii i nie ma absolutnie nikogo, kto podjąłby się ożywienia konającego pacjenta.

- 31 marca nie udało się nam wysłać sprawozdania do PKW. Byliśmy aż w dziewięciu punktach pocztowych. Nie działały. Szalał koronawirus. Udało się nam to dopiero następnego dnia. Niestety zaufałem słowom premiera Mateusza Morawieckiego, który obiecywał, że dokumenty będzie można słać aż do 31 maja - mówi Rafał Adamus, przewodniczący ŚPR i dodaje: - Oczywiście sprawa skończy się przed sądem i będziemy walczyć do upadłego o naszą partię.

Już w najbliższy poniedziałek odbędzie się posiedzenie Rady Politycznej partii, podczas której omawiana będzie strategia działania w związku z zaskakującą dla działaczy decyzją PKW. Bez względu a epidemię koronawirusa, która przeszkodziła partii w organizacji wielu akcji można powiedzieć, że sama groźba wykreślenia to sygnał, że ruch śląski słabnie, a energia regionalistów jest na wyczerpaniu. Można też powiedzieć, że są sobie sami winni.

Śląska Partia Regionalna miała być lekiem na całe zło i wprowadzić do samorządowej i warszawskiej polityki regionalnych działaczy. Tak się nie stało z wielu powodów. Przede wszystkim marka nie była wypromowana, partię zarejestrowano jako ŚPR i niewielu kojarzyło skrót.

Nowa partia, nowa nazwa miała poszerzać elektorat stąd do sejmiku regionaliści nie poszli pod rozpoznawalnym i mocnym szyldem RAŚ, który dwa razy pod rząd pozwolił im wprowadzić do samorządu województwa radnych i nawet z powodzeniem współrządzić regionem. W kampanię nie angażował się jak zwykle energicznie symbol ruchu Jerzy Gorzelik, najbardziej rozpoznawalny polityk ze Śląska.

- Wiele rzeczy było niezrozumiałych. Poza tym w RAŚ zaczęli się pojawiać różni ludzie i gdy dziś na to patrzę to widzę, że mogliśmy być celem rozgrywki służb. Dla PiS na Śląsku byliśmy wrogiem numer 1 - mówi nam jeden z prominentnych działaczy RAŚ, który zdystansował się od działalności Ruchu.

Jednocześnie w wyborach jako konkurencja dla Śląskiej Partii Regionalnej pojawił się komitet "Ślozoki razem", co też mogło zdezorientować wyborców. Ostatecznie na Ślonzoków głosowało 56, tys. wyborców, a na ŚPR 54,1 tys.

- Okazało się jak naiwne było z naszej strony założenie, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy uda się przy pomocy entuzjazmu i skromnych środków zbudować nową markę, która w życiu politycznym regionu zajmie miejsce zasłużonego Ruchu Autonomii Śląska. Jako liderzy ugrupowania ponosimy odpowiedzialność za tę brzemienną w skutki sytuację i gotowi jesteśmy ponieść polityczne konsekwencje naszej decyzji – mówili tuż po wyborach regionaliści.

Dziś jak myszki pod miotłą siedzą wszyscy. PiS skutecznie wyleczył regionalistów ze snów o potędze.

- Liczę, że Śląsk się odrodzi, że Polska zejdzie z drogi centralizacji lansowanej obecnie niemal w każdej dziedzinie życie. Potrzeba jednak nowych ludzi, nowego entuzjazmu - wyjaśnia Henryk Mercik, były wicemarszałek województwa.

Słusznie zauważa, że obecne władze województwa obniżyły zupełnie rangę Idustriady, która była nie tylko lokalnym, ale ogólnopolskim hitem.

- O tym, że my mieliśmy rękę do fachowców zarządzających instytucjami kultury tak ważnymi dla pielęgnowania śląskości świadczy fakt, że obecny marszałek Jakub Chełstowski przegrał w Sądzie Pracy z Alicją Knast, którą odwołał z funkcji dyrektora Muzeum Śląskiego.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera