MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląska PO idzie w zaparte: Ustawa metropolitalna trafi do Sejmu

Redakcja
Marzena Bugała
Nasz projekt ustawy metropolitalnej odnoszący się do Śląska trafi do Sejmu - deklarują posłowie PO z regionu. Szef MAC Michał Boni oświadczył, że ustawa dedykowana wyłącznie aglomeracji katowickiej nie powstanie; będą prowadzone prace nad ustawą ogólnopolską.

- Nic się nie zmienia. Jeżeli cofniemy się kilka lat, nie udało się uchwalić ustawy aglomeracyjnej na szczeblu ogólnopolskim; zawsze były problemy. (...) Wydawało nam się, jak zaczynaliśmy pracę nad ustawą dla Śląska, że nie jesteśmy w stanie pogodzić wszystkich miast, które mają aspiracje bycia metropolią - powiedział we wtorek wiceprzewodniczący śląskiej PO poseł Wojciech Saługa.

Według niego prace nad projektem zaproponowanym przez śląskich posłów będą kontynuowane i projekt trafi do laski marszałkowskiej. - Podjęliśmy się stworzenia ustawy tylko dla naszego regionu i z tą ustawą idziemy. (...) Jeżeli rząd ma jakiś inny pomysł, to dobrze, zderzymy się z tym w Sejmie i może coś w końcu wypracujemy - dodał.

ZOBACZ CO DO TEJ PORY PISALIŚMY O USTAWIE METROPOLITALNEJ

Saługa wyjaśnił, że posłom Platformy z woj. śląskiego nie chodzi o to, by ustawa określająca m.in. kompetencje i status metropolii dotyczyła wyłącznie aglomeracji katowickiej. - To może być ustawa dla wszystkich regionów, byleby była - by metropolie mogły powstawać i działać - zaznaczył wiceprzewodniczący śląskiej PO.

Ustawę metropolitalną dla aglomeracji katowickiej obiecywał przed wyborami lider śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz ZOBACZ JAK PO REALIZOWAŁO SWOJE OBIETNICE WYBORCZE. W myśl projektu opracowanego m.in. przez prof. Bogdana Dolnickiego i posła Marka Wójcika, 14 miast aglomeracji katowickiej miało z mocy ustawy wejść w skład powiatu metropolitalnego, by wspólnie realizować strategiczne zadania.

Pod koniec lutego Tomczykiewicz mówił, że projekt znajduje się na etapie konsultacji m.in. z samorządami. O tym, że ustawa dedykowana wyłącznie aglomeracji katowickiej nie powstanie, minister Boni poinformował w piątek w Karpaczu - podczas odbywającego się tam zgromadzenia Związku Miast Polskich.

- Nie będziemy (...) szli drogą eksperymentu ustawy w jednym miejscu w kraju; chcielibyśmy (...), by ta opcja metropolitalna była dostępna dla wszystkich, ale jako opcja do dyskusji, do wyboru - mówił Boni PRZECZYTAJ CO POWIEDZIAŁ MINISTER BONI. Zaznaczył, że to decyzja, która zapadła po ustaleniach z premierem Donaldem Tuskiem.

MARCIN KASPRZYK PYTA POLITYKÓW O METROPOLIĘ I DARMOWĄ AUTOSTRADĘ. PRZECZYTAJ DYSKUSJĘ POD KOMENTARZEM

Boni zapowiedział też, że powstanie "zielona księga" zbierająca wszystkie wątki w dyskusji dotyczącej "reformy metropolitalnej". Ma ona służyć jako podstawa dalszych prac nad ustawą, która zakładałaby również dobrowolną, a nie obligatoryjną, jak w przypadku śląskiego projektu, przynależność do metropolii. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!