Śląska Rzecz 2017. Znamy laureatów! Zamek Cieszyn rozdał...

  Śląska Rzecz 2017. Znamy laureatów! Zamek Cieszyn rozdał prestiżowe nagrody

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pamiątkowe zdjęcie tegorocznych laureatów konkursu Śląska Rzecz organizowanego przez Zamek Cieszyn pod patronatem Dziennika Zachodniego

  Pamiątkowe zdjęcie tegorocznych laureatów konkursu Śląska Rzecz organizowanego przez Zamek Cieszyn pod patronatem Dziennika Zachodniego ©Materiały Prasowe

  Już po raz dwunasty w Zamku Cieszyn wręczono nagrody laureatom konkursu „Śląska Rzecz”. To jedyny w Polsce regionalny konkurs doceniający wysoką jakość wzorniczą oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania projektowe. Patronat nad konkursem sprawował Dziennik Zachodni.
  Pamiątkowe zdjęcie tegorocznych laureatów konkursu Śląska Rzecz organizowanego przez Zamek Cieszyn pod patronatem Dziennika Zachodniego

  Pamiątkowe zdjęcie tegorocznych laureatów konkursu Śląska Rzecz organizowanego przez Zamek Cieszyn pod patronatem Dziennika Zachodniego ©Materiały Prasowe

  - To nigdy nie jest łatwa ocena - przyznała prof. Czesława Frej-lich, przewodnicząca jury. Dodając, że jurorzy patrzą na sensowność zgłoszonych projektów, jakość ich wykonania, ergonomię, ale i estetykę. - Sęk w tym, żeby projektantom udało się te wszystkie wartości połączyć, co nie jest takie oczywiste - podkreśliła w czasie środowej gali ogłoszenia wyników.

  Jak poinformowała Beata Mońka z Zamku Cieszyn, do tej pory w konkursie mogły uczestniczyć projekty wdrożone w województwie śląskim. W tej edycji „Śląska Rzecz” objęła zasięgiem także województwo opolskie.

  W kategorii produkt nagroda trafiła do bielskiej firmy Pajak Sport oraz Biura Lange&Lange Design za Pajak Sport Lange&Lange Capsule Collection. Identyfikacja graficzna OFF Festivalu Katowice została doceniona w kategorii grafika użytkowa. Statuetki otrzymali Fundacja Independent oraz Parastudio. Natomiast w najmłodszej z konkursowych kategorii, jaką jest usługa, nagrodzono system dynamicznej informacji parkingowej Parkanizer zaprojektowany i wdrożony przez katowicką spółkę Parkanizer.

  - Nasz projekt powstał w myślą o mieszkańcach, żeby łatwiej się im parkowało. Liczę na to, że prędzej czy później także państwo będziecie korzystać z naszego systemu - stwierdził Maciej Lukas, reprezentujący nagrodzoną firmę.

  W tej edycji przyznano też kilka dodatkowych wyróżnień. Nagrodę Specjalną otrzymali Paged Meble i Husarska Design Studio za krzesło i hoker Aldo. Nagrodę Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej - partnera konkursu - otrzymała publikacja „The Insects Project - Problems of Diacritic Design for Central European Languages” wydana przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, a zaprojektowana przez Agnieszkę Małecką-Kwiatkowską i Zofię Oslislo-Piekarską. Nagroda Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych - również partnera konkursu - trafiła do Wydawnictwa Od.Nowa oraz Tomasza Bierkowskiego i Martyny Bargiel za publikację „Kazusy. Prawo karne. Schematy rozwiązań. Komiksy”.

  Ponadto organizator - Zamek Cieszyn - przyznał dwie nagrody. Jedną z nich nagrodzono system identyfikacji wizualnej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka zaprojektowany przez Annę Kmitę, Justynę Kucharczyk, Agnieszkę Nawrocką, Andrzeja Sobasia i Jadwigę Tynor. Drugą otrzymał system informacji wizualnej dla budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przy ul. Raciborskiej 50 zaprojektowany przez Justynę Kucharczyk, Agnieszkę Nawrocką i Annę Pohl.

  W jury zasiedli: prof. Czesława Frejlich - przewodnicząca jury, wykładowca ASP w Krakowie, Ewa Gołębiowska - dyrektor Zamku Cieszyn, Lucyna Sikora - dyrektor Zespołu ds. Doradztwa i Informacji Funduszu Górnośląskiego S. A. Oddział w Katowicach, Pavel Choma - projektant, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie, Rafał Kołodziej - specjalista projektowania usług, Uniwersytet SWPS, prof. Wojciech Małolepszy - wykładowca ASP w Warszawie, członek Zarządu Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, Mariusz Neonov Mitek - projektant, Leniva Studio, przedstawiciel Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

  Wszystkie nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy projekty można oglądać w Zamku Cieszyn na pokonkursowej wystawie do 30 lipca.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo