Śląski architekt Robert Konieczny jurorem konkursu "Życie w...

  Śląski architekt Robert Konieczny jurorem konkursu "Życie w architekturze"

  Jakub Sztern

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Robert Konieczny, światowej sławy architekt z Rudy Śląskiej, został jurorem VII edycji konkursu "Życie w architekturze". Wraz z Andą Rottenberg i Mirosławem Bałką będzie reprezentować Prezydenta RP.
  - To dla mnie ogromne wyróżnienie, bez zastanowienia przyjąłem propozycję Kancelarii Prezydenta RP. Jednocześnie musiałem zrezygnować z udziału w tym konkursie jako uczestnik - mówi Robert Konieczny. - Jednak dla mnie dużo większym wyróżnieniem jest znaleźć się w tym jury. Cieszę się, że głowa państwa doceniła osiągnięcia mojego zespołu - dodaje Konieczny.

  "Życie w architekturze" to ogólnopolski konkurs dotyczący współczesnej architektury, organizowany przez redakcję miesięcznika "Architektura-murator" od 1995 roku.
  Jego celem jest promocja najlepszych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą, poprzez nagradzanie najlepszych obiektów. Wyróżniane są budynki nadające przestrzeni miejskiej nową jakość, szanujące wartości historyczne i kulturowe otoczenia.

  Tegoroczna, VII edycja konkursu jest wyjątkowa, gdyż skupia się na polskiej architekturze 
XXI wieku. Jednej z dwunastu najlepszych realizacji, wyłonionych w II etapie głosowania jury, przyznane zostanie Grand Prix, Nagroda Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury 
XXI wieku w Polsce (lata 2000-2012). Na 7 listopada zaplanowano prezentację autorów 
12 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta, otwartą dla publiczności 
i mediów. W dniach 29 października - 18 listopada odbędzie się głosowanie internautów 
na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl. 5 grudnia odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród.

  Robert Konieczny spędził dzieciństwo w Rudzie Śląskiej Kochłowicach. Jego rodzice mieszkają w Halembie, w zaprojektowanym przez syna domu z kapsułą. - Zawsze będę miał sentyment do mojego rodzinnego miasta. To tu, w Rudzie Śląskiej, dojrzewała myśl o zawodzie architekta - mówi Konieczny. Architekt założył pracownię KWK Promes, której inicjały przywodzą 
na myśl znany wszystkim rudzianom skrót - Kopalnia Węgla Kamiennego. Wprawdzie inicjały pochodzą od nazwisk założycieli, ale to, że kojarzą się również ze Śląskiem, zadecydowało 
o przyjęciu takiej właśnie nazwy.

  Talent rudzkiego architekta zyskał już uznanie na całym świecie. Jego projekty wyróżniane były m.in. nagrodą House of the Year 2006 i aż pięcioma nominacjami do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe (dla Domu Aatrialnego, Domu OUTrialnego i Domu Otwartego, Domu z Ziemi Śląskiej oraz Domu Bezpiecznego). Dom Aatrialny i Dom Ukryty znalazły się wśród najlepszych budynków świata 2008 według The Chicago Athenaeum. W 2009 r. Konieczny otrzymał Cegłę Janoscha, która przyznawana jest w podzięce za rozsławienie Górnego Śląska. W ubiegłym roku został uhonorowany doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury.
  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo