Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śląski Dzień Kobiet w Katowicach: bezpłatne badania mammograficzne i densytometryczne

Materiał prasowy
Zadbanie o swoje zdrowie to znakomity powód do świętowania. Dlatego Śląskie Centrum Osteoporozy w Katowicach, przy wsparciu Centrum Medycznego Pratia, zaprasza na Śląski Dzień Kobiet, podczas którego prowadzone będą bezpłatne badania profilaktyczne. Już 23 września wszystkie pacjentki, które zgłoszą swój udział w akcji, będą mogły skorzystać zarówno z mammografii, jak również z badania densytometrycznego, diagnozującego osteoporozę. Oprócz świadczeń zdrowotnych skierowanych do kobiet, Centrum Medyczne Pratia proponuje tego dnia bezpłatne badanie stanu wątroby, dostępne także dla panów.

Badania będą odbywały się w Śląskim Centrum Osteoporozy przy ul. Opolskiej 11/3.

- Proponujemy dwa różne, bardzo potrzebne, bezinwazyjne badania. W każdym z nich kluczowa jest diagnoza na wczesnym etapie ewentualnej choroby, aby odpowiednio dopasować leczenie lub profilaktykę. To świetna okazja, aby w ciągu kilku godzin gruntownie przebadać swój organizm, dzięki dostępności specjalistów i odpowiedniej aparatury, do czego serdecznie zachęcam – zaprasza Monika Jarzombek, kierowniczka Śląskiego Centrum Osteoporozy.

Badanie mammograficzne

W krajach wysoko rozwiniętych jedna na osiem kobiet może zachorować na raka piersi. Dlatego też mammografia jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych - pozwala bezinwazyjnie i bezboleśnie wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju. Prawdopodobieństwo choroby rośnie z wiekiem, dlatego Pratia zaprasza do skorzystania z nieodpłatnego badania pacjentki w wieku od 50 do 69 lat, które:
• nie leczą się onkologicznie w zakresie chorób piersi,
• posiadają obciążenie genetyczne i nie badały się w ciągu ostatniego roku lub
• nie posiadają obciążenia genetycznego i nie badały się w ciągu ostatnich 2 lat.
Wyniki badania dostępne będą w recepcji Śląskiego Centrum Osteoporozy, najpóźniej 3 tygodnie od daty badania.

– Odnotowujemy ciągły wzrost umieralności na nowotwór piersi: w latach 2015 – 2020 zwiększył się z 31 na 41 na każde 100 tysięcy chorych. To dzięki badaniom profilaktycznym przeprowadzanym we wczesnych stadiach jesteśmy w stanie zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie pacjentek – mówi dr Władysław Gaweł, ginekolog i endokrynolog.

Badania densytometryczne – badanie stanu kości

Osteoporoza, zwana „cichym złodziejem kości” to choroba, która dotyka około 22% kobiet po 50 roku życia na całym świecie. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w Polsce na osteoporozę cierpi 2,1 mln osób, z czego aż 1,7 mln to kobiety. Dlatego w ramach Śląskiego Dnia Kobiet będzie można skorzystać z badania densytometrycznego, które sprawdza gęstość mineralną kości, pozwalając dzięki temu wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju. W tym badaniu mogą wziąć udział pacjentki w od 55 do 80 roku życia o masie ciała pomiędzy 55 a 99,9 kg, a jego wyniki dostępne będą od ręki (w przypadku braku osteoporozy) lub w ciągu 48 godzin (w przypadku wyniku pozytywnego, po konsultacji lekarskiej). Podobnie jak w przypadku mammografii, badanie densytometryczne jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Zbadaj swoją wątrobę!

W ramach zaplanowanych na 23 września działań, Centrum Medyczne Pratia dodatkowo proponuje bezpłatne badanie stanu wątroby, z którego skorzystać mogą zarówno panie, jak i panowie. Z czego wynika potrzeba przeprowadzania tego typu badań? Szerokie grono osób, które chorują na cukrzycę, otyłość lub nadwagę, mają podwyższony poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów czy nadciśnienie tętnicze, zagrożone jest niealkoholowa stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD). W diagnozie pomocny jest FibroScan, urządzenie służące do analizy stopnia zaawansowania włóknienia wątroby, dzięki któremu można bezinwazyjnie zbadać stłuszczenia i uszkodzenia wątroby. Z akcji skorzystać mogą osoby powyżej 40 roku życia ze stwierdzoną nadwagą lub otyłością, u których: w badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono stłuszczenie wątroby; zdiagnozowano podwyższone próby wątrobowe; występują czynniki ryzyka metabolicznego (zwiększony obwód talii, podwyższone stężenie glukozy, lipidów we krwi); stwierdzono podwyższoną aktywność AlAT.

Śląski Dzień Kobiet w Katowicach: bezpłatne badania mammograficzne i densytometryczne
Materiały prasowe

Linki do wydarzeń:
Śląski Dzień Kobiet | Akcja Profilaktyczna w Katowicach
Katowice | Zbadaj swoją wątrobę!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera