Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Dzień Miodu w Pszczynie na Rynku ZDJĘCIA Miód to lekarstwo

JOL
Śląski Dzień Miodu w Pszczynie
Śląski Dzień Miodu w Pszczynie Jolanta Pierończyk
Śląski Dzień Miodu w Pszczynie na rynku. Zjechali się pszczelarze z różnych miejscowości. Miody mają najróżniejsze: od tych najbardziej znanych (wielokwiatowych, lipowych, spadziowych czy akacjowych) są też miody faceliowe, mniszkowe, a nawet słonecznikowe. Na co jest dobry miód? Przeczytajcie

Śląski Dzień Miodu w Pszczynie. Co warto wiedzieć o miodach?

Czesław Szczyrbowski spod Czechowic-Dziedzic, syn pszczelarza, sam prowadzi pasiekę od 27 lat

Każdy miód jest dobry w zależności od tego, jakie mamy dolegliwości. Miód rzepakowy pomaga na serce, lipowy – przy przeziębieniach, wielokwiatowy jest dobry na drogi oddechowe.

Żeby miód spełniał swoje zadanie lecznicze, trzeba go spożywać cały rok. Jak ktoś myśli, że gdy zachoruje, to zje słoik miodu czy dwa i będzie zdrowy, to się może rozczarować. Miód trzeba profilaktycznie zażywać stale, wtedy się organizm uodparnia.

Zdrowotne działanie miodu nie zależy od miejsca, w którym jest produkowany. Były badania nad miodami z Górnego Śląska i wyszło, że są one równie dobre, jak te z rejonów czyściejszych niż Śląsk. Rzecz w tym, że wszystkie trujące substancje zostają w ciele pszczoły, co ją osłabia, ale to już inna sprawa.

Życie pszczół jest generalnie trudniejsze niż kiedyś. Przede wszystkim coraz mniejsze są pożytki. Taki wspaniały mniszek, który kiedyś był w każdym ogrodzie, dziś – przy częstym koszeniu – już tam nie istnieje. A mniszkowy miód jest piękny. Żółty jak masło.
A poza tym pszczoły dziś często chorują, zwłaszcza na warozę. Nie pamiętam, żeby mój ojciec miała jakieś problemy ze zdrowiem pszczół.

Bieżący rok jest średnim rokiem dla pszczół.

Wioletta Lechowicz z woj. Podkarpackiego, wraz z mężem prowadzi pasiekę wędrowną

Wywozimy ule na pożytki w rejony, gdzie mamy zaprzyjaźnionych rolników i pewność, że oprykami nie wytrują nam pszczół.
W tym roku zrezygnowaliśmy z miodu słonecznikowego, bo w zeszłym roku pszczoły strasznie się nam na tym miodzie spracowały. Słonecznik w naszym klimacie mało kiedy nektaruje, on pyłkuje, ale nie nektaruje.

Na miodach trzeba się znać i trzeba wiedzieć, że nie wszystkim każdy miód można podać.

Jeśli ktoś ma problemy z krzepliwością krwi, to nie powinien sięgać po miód leśny, bo na ogół jest w nim m.in. nektar z kruszyny, rozrzedzający krew. Nie mówię tu o miodzie spadziowym, bo spadziowy to spadziowy, a nie nektarowy.

Cukrzycy w ogóle nie powinni jeść miodu, jedynie – w niewielkich ilościach – miód akacjowy, bo akacja ma inny skład cukru i do roku czasu potrafi krystalizować. Ale i taki miód cukrzycy powinni spożywać pod nadzorem lekarza.

Miody nie są zalecane dzieciom, które mają problemy z alergiami. Najbezpieczniejszy jest miód akacjowy, bo to jest miód krystalicznie czysty. To jest sam nektar z akacji, tam nie ma pyłków, bo pszczoła nie zdąży tego pyłku domieszać.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!