Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki 2020 wystartował. Zobacz PROGRAM. Są warsztaty, eksperymenty, wykłady i atrakcje

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Jedną z atrakcji 4. Śląskiego Festiwalu Nauki jest strefa dziecka. W tym roku będzie jej towarzyszyć strefa aktywności, której uczestnicy będą mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków związanych m.in. z utrzymywaniem właściwej postawy ciała.
Jedną z atrakcji 4. Śląskiego Festiwalu Nauki jest strefa dziecka. W tym roku będzie jej towarzyszyć strefa aktywności, której uczestnicy będą mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków związanych m.in. z utrzymywaniem właściwej postawy ciała. Monika Chruścińska-Dragan
Śląski Festiwal Nauki 2020: Kto chce zobaczyć, jak wygląda od środka ludzkie ucho lub naczynia krwionośne, dowiedzieć się czy mózg ma płeć i dlaczego zjada nas trema, koniecznie powinien odwiedzić rozpoczynający się 24 stycznia 4. Śląski Festiwal Nauki. Organizatorzy tegorocznej edycji imprezy poszerzyli formułę o utworzenie strefy elektromobilności, nowych pokoi tematycznych czy konkurs na najlepszych popularyzatorów nauki. Sprawdźcie, co i kiedy będzie się działo.

Śląski Festiwal Nauki PROGRAM

Śląski Festiwal Nauki 2020 to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Europie. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym naukowcy i popularyzatorzy z krajowych uczelni przez dwa dni będą w wyjątkowy sposób prezentować swoją działalność. Będą pokazy, warsztaty i wykłady gości reprezentujących zaprzyjaźnione ośrodki naukowe i festiwale nauki z zagranicy.

- Chcemy uzyskać efekt nadmiaru i klęski urodzaju, żeby widz przyszedł na festiwal i po prostu oszołomiony nie wiedział co wybrać. Aby wszystko go interesowało - mówi prof. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny festiwalu.

Całość zostanie podzielona na sześć obszarów wiedzy - nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki. Nowością będzie strefa elektromobilności. Strefie dziecka w tym roku będzie towarzyszyć strefa aktywności, której uczestnicy będą mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków związanych m.in. z utrzymywaniem właściwej postawy ciała. Na terenie MCK zorganizowane zostaną także strefa sportu i... e-sportu. Nie zabraknie także strefy OFF Science.

- Ta kategoria jest mi szalenie bliska, bo doskonale koresponduje z tym, co jest unikatowe na Śląsku - z oswojeniem z przemysłem, z maszynami, drygiem do majsterkowania - podkreśla prof. Koziołek. - Zatem po raz kolejny zaprosiliśmy wynalazców, pokażemy ich na festiwalu. Publiczność i kapituła będzie głosować nad najlepszą propozycją naukową, która się z tego offsciencowego środowiska wyłoni - zapowiada.

Wykłady, warsztaty... Tu każdy poczuje się jak naukowiec

Medycy ponownie przywiozą ze sobą stół anatomiczny. Będzie okazja "wejść" wgłąb ludzkiego ciała - zobaczyć od wewnątrz ucho, naczynia krwionośne czy bijące serce.

- Postaramy się pokazać medycynę w całości - tj. od tej pierwszej po najnowocześniejszą - zapowiada prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Skrzypulec-Plinta ma również nadzieję, że impreza zwiększy świadomość odwiedzających o konieczności wykonywania profilaktycznych badań.

- Będziemy m.in. pokazywać, jak wykonać prawidłową samokontrolę piersi. To szalenie ważne, bo umieralność kobiet na raka piersi jest zastraszająco wysoka - wyjaśnia lekarka.

Tradycyjnie będzie także okazja zmierzyć sobie ciśnienie krwi i poziom cukru.

Nie przegap

Śląski Festiwal Nauki 2020. Przyjadą popularyzatorzy wiedzy z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji
Śląski Festiwal Nauki zainauguruje w sobotę (25 stycznia) w Teatrze Śląskim inscenizacja sztuki Alana Aldy, opowiadającej o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie. 26 i 27 stycznia impreza przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Tutaj, podobnie jak w latach poprzednich, rozłożą się stanowiska pokazowe, na których prezentowane będą doświadczenia i wystawy.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą m.in. amerykański astronom Seth Shostak, posiadający ponadprzeciętne umiejętności arytmetyczne i językowe Daniel Tammet z Wielkie Brytanii, austriacki pisarz science-fiction Marc Elsberg czy językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

W poniedziałek i w niedzielę rozłoży się także strefa metropolii. Można będzie w niej obejrzeć filmy dotyczące zastosowania dronów i filmy sferyczne, zwane również filmami VR (virtual reality), dzięki którym widz wyposażony w specjalne okulary, otoczony z każdej strony obrazem, może obserwować świat z perspektywy lecącego nad metropolią drona.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu GZM przygotowała kreatywne warsztaty, podczas których będą mogli kolorować i składać kartonowe modele dronów. Będzie także okazja przyjrzeć się prawdziwym bezzałogowym statkom powietrznym.

Śląski Festiwal Nauki Katowice zaplanowany został na weekend 25-27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Udział w Śląskim Festiwalu Naukowym jest bezpłatny, ale wstęp na niektóre wykłady i warsztaty wymaga wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie to zrobić, a także wszystkie potrzebne formularze, są udostępnione w zakładce „Dla odwiedzających” na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl

W niedzielę MCK będzie otwarty dla odwiedzających od godz. 10 do godz. 19, w poniedziałek zaś - od godz. 8. do 18. Ten dzień dedykowany jest zwłaszcza grupom szkolnym.

Imprezę organizuje Uniwersytet Śląski we współpracy z Urzędem Miejskim w Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i Urzędem Marszałkowskim oraz publicznymi uczelniami z regionu.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera