Śląski Festiwal Nauki 2021. Rozpoczęła się rejestracja na wydarzenia. W programie m.in. eksperymenty, debaty o Rawie i czytanie dzieł Lema

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Marzena Bugała-Astaszow
Rozpoczęła się rejestracja na limitowane wydarzenia 5. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Ta największa impreza popularnonaukowa w Polsce odbędzie się między 9 a 15 października. Głównym jej punktem będzie miasteczko naukowe, które rozłoży się w centrum miasta nad Rawą. Obejmie blisko 200 stanowisk i 12 scen. Przestrzeń podzielona zostanie na cztery strefy specjalne. Udział w imprezie jest bezpłatny (trzeba pobrać bezpłatne wejściówki), ale na niektóre wydarzenia festiwalu - jak warsztaty czy wycieczki - trzeba się wcześniej zarejestrować.

Tegoroczna impreza początkowo miała odbyć się wiosną, z racji pandemii została jednak przeniesiona na jesień. Po raz pierwszy jej zasadnicza część, miasteczko nauki, powstanie w plenerze. Złożą się na nie blisko 200 stanowisk, 12 scen i 4 strefy specjalne.

Debaty, spotkania z naukowcami i głośne czytanie dzieł Stanisława Lema

Nowością będzie strefa poświęcona wybitnemu pisarzowi Stanisławowi Lemowi. Spotkania i debaty odbywające się w niej będą mniej lub bardziej związane z twórczością autora. W programie przewidziano m.in. spotkania dotyczące obserwacji nocnego nieba czy kina science fiction. Łukasz Wilczyński, szef European Rover Challenge, będzie mówił o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w eksploracji kosmosu, a prof. Pedro Russo - o eksploracji kosmosu w kontekście spotkania z obcymi cywilizacjami.

- Ze strefą będzie związane także drzewo opowieści, miejsce, w którym nasi festiwalowi goście będą czytać na głos twórczość Stanisława Lema - zapowiada Radosław Aksamit, rzecznik prasowy Śląskiego Festiwalu Nauki.

Kolejną będzie podzielona na dwie części, strefa miasta i wody. Pierwsza będzie znajdowała się na Rynku, druga - bezpośrednio na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. - Będziemy dużo mówili o urbanistyce, a w części dotyczącej wody - o Rawie. Jej przeszłości i przyszłości. Będziemy też badać wodę z Rawy i prezentować łodzie badawcze - zapowiada rzecznik festiwalu.

Wśród gości, którzy wystąpią na scenie w tej części strefy znajdzie się m.in. Russell Arnott, brytyjski oceanograf, fizyk oraz youtuber.

W trzeciej, strefie rodzinnej, podobnie jak przed rokiem, rodzice będą mogli zostawić dzieci pod opieką animatorów, atrakcje zostaną wydzielone tematycznie - w myśl haseł: tworzę, eksperymentuję, bawią się, czuję i odpoczywam. Jedną z atrakcji będzie śmieciarka Miecia, czyli bawialnia na kołach wbudowana w pojazd komunalny, inną - wielkoformatowa piaskownica.

Obok tradycyjnej strefy warsztatów powstanie tzw. ścieżka zwiedzania zdalnego życia, która będzie kończyła się sceną COVID Impact. - Tam zamierzamy poruszać poważne tematy. Będziemy zadawali trudne pytania dotyczące szczepień, zastanawiali się dlaczego ludzie nie wierzą w pandemię i jak wprowadzona na jej czas praca zdalna na nas wpłynęła - opowiada Aksamit.

Miasto nauki rozłoży się 10 października nad Rawą. Zaczęła się rejestracja na wydarzenia

Odwiedzający miasto nauki nad Rawą muszą wcześniej pobrać darmową wejściówkę, którą wymienią potem na opaskę w dowolnym punkcie informacyjnym na terenie festiwalu. Opaska będzie niezbędna, aby dostać się do hal namiotowych czy do namiotów warsztatowych.

Dodatkowo na niektóre wydarzenia festiwalu - jak warsztaty czy wycieczki - trzeba się jeszcze wcześniej zarejestrować. Zapisy rozpoczęły się 28 września o godz. 15.

- Rejestracja obowiązuje na te wydarzenia, które wymagają limitowania liczby uczestników. Dzieje się tak przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszy to chęć zadbania o wygodę uczestników i prowadzących – aby w pełni skorzystać z niektórych warsztatów czy wycieczek, osób biorących udział w danej aktywności nie może być zbyt wielu. Drugi to oczywiście wszystkie ograniczenia wynikające z obostrzeń pandemicznych - wyjaśnia Radosław Aksamit.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie