Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki i Noc Naukowców Politechniki Śląskiej już 9 października PROGRAM

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Uniwersytet Śląski
W sobotę 9 października odbędzie się 16. edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej - czyli prawdziwe święto wszystkich miłośników nauki, eksperymentów i doświadczeń. W tym roku po raz pierwszy połączy się ono ze Śląskim Festiwalem Nauki, który wystartuje tego samego dnia i potrwa do 15 października.

Śląski Festiwal Nauki

W sobotę 9 października odbędzie się 16. edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej oraz 5. Śląski Festiwal Nauki. W tym roku organizatorzy obydwu wydarzeń po raz pierwszy połączą siły. Będzie to prawdziwa gratka dla miłośników nauki, eksperymentów i doświadczeń.

– Tego dnia nasza uczelnia otworzy wszystkie swoje drzwi na trzech kampusach w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. Na uczestników czekać będzie ponad 100 różnych pokazów, wydarzeń i spotkań z naukowcami. Już od 16 lat pokazujemy, że w murach śląskich uczelni tworzymy naukę na światowym poziomie, naukę, dzięki której jest możliwy stały i dynamiczny rozwój regionu i całego kraju - mówi dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. Politechniki Śląskiej.

Nie przeocz

Od godziny 15:00 na uczestników czekać będą niesamowite pokazy i eksperymenty, a także gry oraz konkursy dla młodszych i starszych. Tym razem w nieco innej, ale równie interesującej formie hybrydowej. Osoby, które chcą poznać tajniki pracy naukowców, zobaczyć, co kryje się w laboratoriach uczelni i przeżyć niezwykłą przygodę, nie będą zawiedzione.

– Mamy ponad sto pokazów z czego ponad 50 na żywo i trzymajmy kciuki, aby tak zostało. Jesteśmy oczywiście przygotowani na zmianę, gdyby była taka potrzeba, ale mamy nadzieję, że pandemia w tym roku nam nie przeszkodzi – mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. Politechniki Śląskiej oraz dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki.

Dzielmy się tym co najlepsze

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek podkreślił natomiast jak ważna jest współpraca wszystkich uczelni przy organizacji obu imprez.

– Łączymy dwa wydarzenia, znakomicie od lat prowadzoną Noc Naukowców Politechniki ze Śląskim Festiwalem Nauki. To pokazuje, że każdy z nas dbając o siebie, walcząc o swoją najlepszą pozycję na rynku akademickim Polski i Świata może bez przeszkód ze sobą współpracować, dzieląc się tym co najlepsze – mówił prof. Koziołek.

Wszystko będzie można obserwować na żywo, podczas warsztatów, na kanale YouTube Politechniki Śląskiej oraz w specjalnie przygotowanych, wirtualnych pokojach naukowców na platformie ZOOM.

– Będzie ponad 100 wydarzeń począwszy od mechaniki, robotyki, poprzez prezentację osiągnieć kół naukowych takich jak drony czy roboty autonomiczne. Będzie też można porozmawiać z naukowcami, wymienić swoje poglądy a także wziąć aktywny udział w naukowych eksperymentach. Wszystko dlatego, że uważamy, że należy w sposób bardzo przystępny, wręcz namacalny poznawać naukę – podkreślił dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. Politechniki Śląskiej.

W tym roku podczas Nocy Naukowców poruszane będą tematy związane z ekologią i alternatywnymi źródłami energii. W programie znalazł się także panel dla dorosłych dotyczący cyberbezpieczeństwa oraz współpracy nauki z biznesem. Będzie też dużo innych atrakcji dla małych i dużych, pokazy chemiczne, biologiczne, językowe i sportowe.

Musisz to wiedzieć

Co czeka uczestników Śląskiego Festiwalu Nauki?

Sporo atrakcji przygotowano także w ramach 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Impreza odbędzie się między 9 a 15 października, i to w formule wyjątkowej i być może niepowtarzalnej: publiczność festiwalową organizatorzy zaproszą na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej.

W niedziele 10 października zaaranżowana zostanie przestrzeń rozciągającą się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza. Pojawi się tam 12 scen, hale namiotowe z pokazami w ramach 6 obszarów wiedzy i strefy specjalne. Strefa specjalna 5. ŚFN będzie poświęcona wybitnemu pisarzowi science fiction Stanisławowi Lemowi. W strefie miasta i wody będzie można porozmawiać o przyszłości katowickiej Rawy, a w strefie rodzinnej czekać będą atrakcje dla najmłodszych i ich opiekunów.

Z kolei od 11 do 15 października festiwal odbywać się będzie w formule online – każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera