Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2017 PROGRAM esport, bicie rekordu Guinessa...

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
2. Śląski Festiwal Nauki rozpocznie się 30 listopada
2. Śląski Festiwal Nauki rozpocznie się 30 listopada ARC
W programie Śląskiego Festiwalu Nauki 2017 będą pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje i wykłady z różnych obszarów wiedzą. Nowością tegoroczną z kolei będzie strefa e-sportowa E-point, Przystanek Nauka czy strefa Off Science. To wszystko już podczas drugiej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, który odbędzie się między 30 listopada a 2 grudnia.

W programie 2. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice przewidziano wiele atrakcji, od licznych stoisk wystawowych, po wykłady, warsztaty i tegoroczne nowości - esport, strefę dziecka, wynalazców, centra nauki, teatr naukowy i bicie rekordu Guinessa.

Przypomnijmy, że Śląski Festiwal Nauki to druga edycja wydarzenia, które organizują śląskie uczelnie - Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach - we współpracy z miastem Katowice. W tym roku festiwal zaplanowano między 30 listopada a 2 grudnia. Wydarzenia odbędą się pierwszego dnia w Teatrze Śląskim, a drugiego i trzeciego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Podczas festiwalu naukowcy podzielą się swoją wiedzą, a także innowacyjnymi wynikami badań oraz ich zastosowaniem w gospodarce i przemyśle. Nie zabraknie także ciekawych wynalazków. W programie festiwalu znajdują się pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy: nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, ścisłych, medycznych, nauki o kulturze i fizycznej oraz ze sztuki.

Jedną z nowości drugiej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki jest bicie rekordu w grze na petafonie. Nie trzeba być uzdolnionym muzycznie, by wziąć udział w biciu rekordu Guinessa. Każdy z uczestników dostanie specjalną butelkę, w którą będzie uderzać pałeczką w rytm melodii z "Gwiezdnych wojen". Inna nowość to Przystanek Nauka. To rodzaj „żywej biblioteki”, którą przygotowuje redakcja „Przystanku Nauka”, portalu popularnonaukowego Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy festiwalu na specjalnie utworzonych przystankach będą mogli porozmawiać z zaproszonymi reprezentantami świata nauki oraz innymi ciekawymi gośćmi m.in. z Tomaszem Rożkiem- fizyk, popularyzator nauki, autor programu TVP „Sonda 2”, Marcinem Krupą - prezydent Katowic czy z Agnieszką Skorupą - psycholog, badaczka zachowań w sytuacjach ekstremalnych (WPiPs UŚ).

W tym roku na festiwalu zadebiutuje także esport. Podczas dwóch dni festiwalu odbędą się rozgrywki finałowe Mistrzostw Śląska Szkół. Będzie można spotkać profesjonalnych graczy, ale w turnieju wezmą udział też amatorzy. Odwiedzający "Esport Point" będą mogli zagrać na nowoczesnym sprzęcie, ale także zmierzyć się z wynalazkami przeszłości i sprawdzić szybkość swoich reakcji. Gwiazdą będzie Rojo, który wystąpi wraz z drużyną amatorów CS:GO. Na scenie pojawią się także zawodnicy drużyny hokejowej GKS Katowice, którzy zagrają w meczu pokazowym z gwiazdami MSI.

PROGRAM Śląskiego Festiwalu Nauki 2007:

30 listopada:
Festiwal otworzy 30 listopada dzień „Science on stage” w Teatrze Śląskim. W tym dniu zaplanowano teatry naukowe, popularnonaukowa debata akademicka „Czy nauka może nas uratować?” i spektakl muzyczny
„Obertaniec-Oberwaniec”.
10.30–13.00 – Młodzieżowe Teatry Naukowe (rejestracja)
13.30–16.00 – Młodzieżowe Teatry Naukowe (rejestracja)
18.30–20.00 – Myślenie na scenie: „Czy nauka może nas uratować?” (brak rejestracji, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada)
20.30 – 21.30 – Spektakl muzyczny „Obertaniec-Oberwaniec” (brak rejestracji, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada)

1 grudnia:
W piątek, 1 grudnia, Śląski Festiwal Nauki przeniesie się do katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Pierwszy i drugi dzień wydarzenia przebiegnie pod hasłem "Święto śląskiej nauki. W MCK będzie można odwiedzić liczne stoiska wystawowe na których prezentowane będą doświadczenia i wystawy z sześciu obszarów nauk - przyrodniczych, ścisłych, medycznych, humanistycznych, nauki o kulturze fizycznej i sztuki. Pierwszy dzień zarezerwowany będzie dla grup zorganizowanych, na drugi organizatorzy zapraszają całe rodziny.
Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już o godzinie 9.15, a wśród nich m.in. w hali głównej MCK będzie opowieść o kulturowej aurze jabłka połączona z warsztatami „kręcenia” soku za pomocą ręcznej maszynki, prezentacja robotów Lego Mindstorms. O godzinie 10.00 będzie można wziąć udział w zajęcia muzyczno-ruchowych "Czy muzykę można zobaczyć?". W tym dniu ostatnie wydarzenia potrwają do godziny 20.00. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/harmonogram .

2 grudnia:
Ostatni dzień festiwalu również zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pierwsze atrakcje rozpoczną się już o godzinie 10.00. O tej godzinie w sali konferencyjnej 23 uczestnicy wezmą w zabawie "Escape room w 40 minut dookoła świata. Trzeba będzie wydostać się z pokoju i rozwiązać zagadki z 4 stron świata. W strefie centrów nauki zaplanowano także warsztaty dla dzieci z programowania w świecie Minecraf. Nie zabraknie także ciekawych wykładów m.in. "Sorbenty naturalne – co to jest i jak powstały?" (godz. 12.00 w hali głównej), "Lunch box dla studenta i nie tylko" (godz. 11.30, hala główna, wykład połączony z warsztatami) czy "Polimery, które zmieniły świat" (godz. 14.00, sala wykładowa nr 7). Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/harmonogram.

Zapisy i darmowe wejściówki

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc część wydarzeń jest objęta rejestracją: wybrane warsztaty (MCK), turnieje e-sportowe (MCK), Młodzieżowe Teatry Naukowe (Teatr Śląski). Pozostałe wydarzenia są nieograniczone i można je odwiedzić w dowolnym momencie. Wstęp jest darmowy.

- Myślenie na scenie E (Teatr Śląski). Brak rejestracji, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada, hasło: „Wieczór w Teatrze”
- Spektakl muzyczny „Obertaniec-Oberwaniec” (Teatr Śląski). Brak rejestracji, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada, hasło: „Wieczór w Teatrze”
- Stoiska pokazowe, pozostałe warsztaty niewymagające rejestracji, wykłady, Przystanek Nauka, strefa centrów nauki, strefa sportu, Esport Point, strefa chilloutu

Przy wejściu do MCK-u w punktach informacyjnych będzie można odebrać specjalne opaski przeznaczone dla dzieci. Rodzice mogą na tych opaskach napisać nr telefonu. Wtedy nawet, jak maluch się zgubi, łatwo będzie mógł z pomocą wolontariuszy znaleźć swoich rodziców.

Udział w festiwalu jest całkowicie bezpłatny, ale przy wejściu na teren Międzynarodowego Centrum Kongresowego wszyscy odwiedzający otrzymają bilet. Na jednej stronie biletu będzie miejsca na oznaczenia, które trzeba będzie zdobyć w poszczególnych strefach festiwalu. Na jego odwrocie dostępna będzie ankieta festiwalowa. Zwrot biletów do urn będzie umożliwiał zdobycie nagród rzeczowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!