Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. TOP 10 atrakcji. Sprawdź, co warto zobaczyć i gdzie się wybrać

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Na 5. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach złoży się blisko 600 aktywności, w tym pokazy naukowe, wystawy, warsztaty, wykłady, spotkania autorskie, koncerty i projekcje filmowe. Wybraliście już, co chcecie zobaczyć? Jeśli jeszcze nie, sprawdźcie nasze TOP 10 wydarzeń, które wybraliśmy z kilkuset propozycji imprezy. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na 5. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach złoży się blisko 600 aktywności, w tym pokazy naukowe, wystawy, warsztaty, wykłady, spotkania autorskie, koncerty i projekcje filmowe. Wybraliście już, co chcecie zobaczyć? Jeśli jeszcze nie, sprawdźcie nasze TOP 10 wydarzeń, które wybraliśmy z kilkuset propozycji imprezy. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Śląski Festiwal Nauki w Katowicach 2021. Wzdłuż katowickiej Rawy, od rynku po ul. Dudy Gracza, rośnie plenerowe miasto nauki. Naukowcy śląskich uczelni będą tu 10 października przybliżać swoje osiągnięcia, dzielić się wiedzą, a momentami wręcz zaskakiwać nią mieszkańców regionu. Nie zabraknie pokazów wykorzystania najnowszych technologii, eksperymentów i inspirujących dyskusji. A wszystko to w ramach 5. Śląskiego Festiwalu Nauki. Na wydarzenie złoży się blisko 600 aktywności, w tym wystawy, warsztaty, wykłady, spotkania autorskie, koncerty i projekcje filmowe. Wybraliście już, co chcecie zobaczyć? Jeśli jeszcze nie, sprawdźcie nasze top of the top wydarzeń, które wybraliśmy z kilkuset propozycji imprezy.

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

W tym roku impreza odbędzie się w nietypowej formule - przez jeden dzień będzie gościć odwiedzających w przestrzeni bulwarów Rawy, a przez pięć kolejnych – w przestrzeni internetowej. Zaaranżowane na potrzeby festiwalu miasto nauki organizatorzy podzielą na 8 stref, w tym cztery specjalne. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Całość zainauguruje w sobotni wieczór debata o przyszłości Rawy, po której przyjdzie czas na wręczenie Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 i koncert „Dźwięki rzeki” Michała Zygmunta na scenie obok Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, przy ul. Teatralnej.

ZOBACZCIE TOP 10 ŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

Dyskusje o Rawie, urbanistyce i spotkania ze znanymi naukowcami

Plenerowa odsłona festiwalu odbędzie się w niedzielę 10 października. Od godz. 9.30 w poszczególnych strefach odbywać się będą pokazy i wystawy, a na 14 specjalnie ustawionych scenach – występować i dyskutować naukowcy, artyści, podróżnicy i popularyzatorzy nauki.

Na Rynku w Katowicach rozłoży się tzw. strefa miasta i wody. Toczyć się tu będą dyskusje o urbanistyce, a w części dotyczącej wody – o katowickiej rzece. – Będziemy rozmawiali o tym, kiedy i co musiałoby się stać, abyśmy mogli zaczerpnąć i napić się z niej wody – zapowiada prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor festiwalu. Naukowcy będą też badać wodę z Rawy i prezentować łodzie badawcze

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

5. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Całe rodziny w miaste...

Wśród gości, którzy wystąpią na scenie Dolin Rawy (na placu koło CINIBA od strony Rawy) znajdzie się m.in. Russell Arnott, brytyjski oceanograf, fizyk oraz youtuber (godz. 14.50 – 15.20). Między godz. 15.25 a 15.55 odbędzie się tu też spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike, wyróżnionym za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".

W dyskusji o szczepionkach weźmie udział prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog i profesor nauk biologicznych, członek zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz grupy doradczej ds. COVID-19 przy Komisji Europejskiej. O nowych wariantach koronawirusa opowie natomiast lekarz Bartosz Fiałek.

Amatorów latania przyciągnie zapewne spotkanie z Dariuszem Kulikiem, kapitanem, pilotem samolotów pasażerskich i instruktorem szybowcowym, który od trzech lat prowadzi także kanał na YouTubie Turbulencja. Tajniki języka polskiego przed uczestnikami festiwalu odkrywać będzie natomiast prof. Michał Rusinek, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej.

Nie zabraknie również dziennikarzy naukowych i popularyzatorów nauki, działaczy społecznych i podróżników. Będzie okazja porozmawiać o twórczości i filozofii Tolkiena z Ryszardem Derdzińskim, tolkienistą i podróżnikiem, znanym także jako Galadhorn.

11 października festiwal przeniesie się w przestrzeń wirtualną. W Internecie na uczestników czekać będą wykłady, pokazy i warsztaty z pięciu różnych obszarów wiedzy – przyrody, techniki, nauk humanistyczno-społecznych, nauk ścisłych oraz medycyny i zdrowia.

5. Śląski Festiwal Nauki. Jak pobrać wejściówkę?

Wstęp do plenerowego Miasta Nauki nad Rawą jest bezpłatny, konieczne jest jednak posiadanie wejściówki (wydrukowanej lub w telefonie) pobranej ze strony 5sfn.systemcoffee.pl. Odwiedzający wymienią ją na opaskę w dowolnym punkcie informacyjnym festiwalu. Dodatkowo na niektóre wydarzenia festiwalu – jak warsztaty czy wycieczki – trzeba się jeszcze wcześniej zarejestrować. Rejestracja obowiązuje na te wydarzenia, które wymagają limitowania liczby uczestników – głównie warsztaty i wycieczki.

Szczegółowy program festiwalu znajdują się na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl Żeby choć nieco ułatwić Wam wybór, wybraliśmy dla Was 10, naszym zdaniem, najciekawszych propozycji z różnych obszarów wiedzy i sztuki. Znajdziecie je w naszej galerii.

Wcześnie, w sobotę popołudniu, 9 października, jako impreza towarzysząca odbędzie się 16. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej. Tego dnia uczelnia otworzy drzwi swoich pracowni na trzech kampusach – w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. Na zwiedzających czekać będzie ponad 100 różnych pokazów począwszy od mechaniki, robotyki, poprzez prezentację osiągnieć kół naukowych takich jak drony czy roboty autonomiczne. Będzie też można porozmawiać z naukowcami, wymienić swoje poglądy a także wziąć aktywny udział w naukowych eksperymentach. W warsztatach można uczestniczyć osobiście, w pracowniach i laboratoriach uczelni, a wykłady będzie można śledzić online. Tutaj też wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera