Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Tysiące zwiedzających,...

  Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Tysiące zwiedzających, pokazy, eksperymenty i wykłady

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA, Jerzy Buzek, Mariusz Szczygieł, Leszek Cichy, Tomasz Zubilewicz, Mirosław Hermaszewski i wiele innych znanych osób można spotkać w Katowicach na 3. Śląskim Festiwalu Nauki. W gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego spotkali się wielbiciele nauki z całej Polski.
  Śląski Festiwal Nauki
  Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA, Jerzy Buzek, Mariusz Szczygieł, Leszek Cichy, Tomasz Zubilewicz, Mirosław Hermaszewski i wiele
  1/83

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marzena Bugała-Azarko

  Zainteresowanie festiwalem przerosło oczekiwania organizatorów. W ubiegłym roku festiwalowe wydarzenia przyciągnęły około 30 tys. osób. W tym roku ta liczba będzie na pewno wyższa. Zwiedzający podkreślają, że taki pomysł na popularyzację nauki jest strzałem w dziesiątkę.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  - Już drugi raz bierzemy udział w festiwalu i jesteśmy nim zachwyceni - mówił Artur Koclęga z Siemianowic Śląskich, który na festiwal przyjechał z siedmioletnim synem Tymonem. - Najbardziej zainteresowały nas łaziki marsjańskie, syn się nimi szczególnie interesuje. Takich miejsc powinno być jak najwięcej w regionie - dodał.

  Podobne zdanie o imprezie ma dr Agata Krużyńska z Czeladzi, która przyjechała na imprezę z 9-letnią córką Leną oraz bratankami - 10-letnim Kubą i 11-letnią Alicją Piątek. - Takie wydarzenia są o wiele ciekawsze niż lekcje w szkole. Różnorodne, dostępne, wszystkiego można dotknąć. Dzieci są zachwycone, bardzo im się podoba - mówiła pani Agata.

  Wielka powierzchnia wystawowa MCK została podzielona na kilka stref (strefa kosmiczna, nauki ścisłe, nauki techniczne, medycyna i zdrowia, nauki humanistyczno-społeczne, przyroda). W każdej ze stref przygotowano wiele pokazów i eksperymentów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W sumie na uczestników czeka ponad 150 stanowisk pokazowych i ponad 90 warsztatów.

  Ogromne zainteresowanie swoją osobą wzbudził Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak w kosmosie. Opowiadał o swoich przeżyciach i doświadczeniach. - To jest wielkie przeżycie spojrzeć na Ziemię z dystansu - mówił.
  Pierwszy raz na festiwal nauki do Katowic przyjechał Radosław Brzózka, dziennikarz telewizyjny, który miał wykład o tym, dokąd zaprowadzą nas naukowe podróże. - Jestem absolutnie zaskoczony skalą wydarzenia i miejscem, gdzie festiwal się odbywa. To bardzo dobry pomysł, żeby festiwal odbywał w styczniu, kiedy na zewnątrz jest kiepska pogoda. W efekcie mamy więc tutaj mnóstwo zwiedzających, ale oferta jest bardzo szeroka - zachwycał się ŚFN Radosław Brzózka.

  - Zależało nam na tym, żeby Śląski Festiwal Nauki pokazywał naszą, śląską naukę. Zainteresowanie nim jest tak ogromne, że nie wyobrażamy sobie, żeby nie zorganizować kolejnej, czwartej edycji festiwalu - powiedział prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor UŚ w Katowicach.

  W niedzielę, 13 stycznia Śląski Festiwal Nauki potrwa do godz. 19, w poniedziałek - od godz. 8 do 18.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim  Dni wolne w 2019 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA