Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Tysiące zwiedzających, pokazy, eksperymenty i wykłady

Monika Krężel
Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA, Jerzy Buzek, Mariusz Szczygieł, Leszek Cichy, Tomasz Zubilewicz, Mirosław Hermaszewski i wiele innych znanych osób można spotkać w Katowicach na 3. Śląskim Festiwalu Nauki
Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA, Jerzy Buzek, Mariusz Szczygieł, Leszek Cichy, Tomasz Zubilewicz, Mirosław Hermaszewski i wiele innych znanych osób można spotkać w Katowicach na 3. Śląskim Festiwalu Nauki Marzena Bugała-Azarko
Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA, Jerzy Buzek, Mariusz Szczygieł, Leszek Cichy, Tomasz Zubilewicz, Mirosław Hermaszewski i wiele innych znanych osób można spotkać w Katowicach na 3. Śląskim Festiwalu Nauki. W gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego spotkali się wielbiciele nauki z całej Polski.

Zainteresowanie festiwalem przerosło oczekiwania organizatorów. W ubiegłym roku festiwalowe wydarzenia przyciągnęły około 30 tys. osób. W tym roku ta liczba będzie na pewno wyższa. Zwiedzający podkreślają, że taki pomysł na popularyzację nauki jest strzałem w dziesiątkę.

Zobacz zdjęcia:

- Już drugi raz bierzemy udział w festiwalu i jesteśmy nim zachwyceni - mówił Artur Koclęga z Siemianowic Śląskich, który na festiwal przyjechał z siedmioletnim synem Tymonem. - Najbardziej zainteresowały nas łaziki marsjańskie, syn się nimi szczególnie interesuje. Takich miejsc powinno być jak najwięcej w regionie - dodał.

Podobne zdanie o imprezie ma dr Agata Krużyńska z Czeladzi, która przyjechała na imprezę z 9-letnią córką Leną oraz bratankami - 10-letnim Kubą i 11-letnią Alicją Piątek. - Takie wydarzenia są o wiele ciekawsze niż lekcje w szkole. Różnorodne, dostępne, wszystkiego można dotknąć. Dzieci są zachwycone, bardzo im się podoba - mówiła pani Agata.

Wielka powierzchnia wystawowa MCK została podzielona na kilka stref (strefa kosmiczna, nauki ścisłe, nauki techniczne, medycyna i zdrowia, nauki humanistyczno-społeczne, przyroda). W każdej ze stref przygotowano wiele pokazów i eksperymentów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W sumie na uczestników czeka ponad 150 stanowisk pokazowych i ponad 90 warsztatów.

Ogromne zainteresowanie swoją osobą wzbudził Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak w kosmosie. Opowiadał o swoich przeżyciach i doświadczeniach. - To jest wielkie przeżycie spojrzeć na Ziemię z dystansu - mówił.
Pierwszy raz na festiwal nauki do Katowic przyjechał Radosław Brzózka, dziennikarz telewizyjny, który miał wykład o tym, dokąd zaprowadzą nas naukowe podróże. - Jestem absolutnie zaskoczony skalą wydarzenia i miejscem, gdzie festiwal się odbywa. To bardzo dobry pomysł, żeby festiwal odbywał w styczniu, kiedy na zewnątrz jest kiepska pogoda. W efekcie mamy więc tutaj mnóstwo zwiedzających, ale oferta jest bardzo szeroka - zachwycał się ŚFN Radosław Brzózka.

- Zależało nam na tym, żeby Śląski Festiwal Nauki pokazywał naszą, śląską naukę. Zainteresowanie nim jest tak ogromne, że nie wyobrażamy sobie, żeby nie zorganizować kolejnej, czwartej edycji festiwalu - powiedział prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor UŚ w Katowicach.

W niedzielę, 13 stycznia Śląski Festiwal Nauki potrwa do godz. 19, w poniedziałek - od godz. 8 do 18.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo