Śląski Konwent Klimatyczny. "Na Śląsku powinno się zakazać palenia węglem do 2028-2029 roku". Stare piece idą do likwidacji pod groźbą kary

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Udostępnij:
Najpóźniej do 2028 lub 2029 roku powinien zostać wprowadzony na Śląsku zakaz stosowania instalacji spalających węgiel w domach - zapowiedział Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego, podczas konferencji otwierającej Śląski Konwent Klimatyczny Climate-Con 2021.

Śląski Konwent Klimatyczny

Od poniedziałku, 22 listopada, na Stadionie Śląskim w Chorzowie trwa Śląski Konwent Klimatyczny Climate-Con. Na dwa dni przestrzenie konferencyjne obiektu zamieniły się w arenę dyskusji i debat poświęconych jakości powietrza, ochronie środowiska i klimatu. To pierwsze tego typu wydarzenie zainicjowane przez samorząd województwa śląskiego. Ma podsumować przedsięwzięcia, które na rzecz poprawy ochrony środowiska samorząd regionu już realizuje, a także ustalić cele na najbliższe lata. Jak podkreśla marszałek, nie sposób dokonać tego bez wyznaczenia konkretnych dat.

– Sejmik i zarząd województwa śląskiego tej kadencji powinien wyznaczyć datę odejścia od węgla jeśli chodzi o sektor komunalny. Mam tu na myśli te wszystkie domki jednorodzinne, które w wielu obszarach spalają dziś paliwa kopalne. Moim zdaniem, powinno to nastąpić najpóźniej do 2028 lub 2029 roku – powiedział Jakub Chełstowski.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zwrócił także uwagę, że podejmowaniu kolejnych działań na rzecz poprawy ochrony środowiska w regionie sprzyja obecna perspektywa unijna. Region ma szansę nawet na 4,9 mld euro z budżetu unijnego i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. – Takiej alokacji środków nie było nigdy w historii. Z pewnością będzie to motor napędowy do dokonywania zmian – podkreślił Chełstowski.

Nie przeocz

Jak jednak wyjaśnił, wszelkie decyzje poprzedzić muszą dyskusje. – To nie jest tak, że podejmiemy uchwałę i potem nie będziemy interesowali się, jak jej założenia mają zostać zrealizowane. Przeciwnie, musimy stworzyć system, który będzie wspierał mieszkańców w tym, aby zmieniali swoje źródła ciepła – zapewnił marszałek.

W Krakowie, gdzie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje już ponad dwa lata, jakość powietrza znacznie poprawiła się. – Efekty są widoczne, mają odzwierciedlenie w wynikach monitoringu jakości powietrza i badań przeprowadzonych przez naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej – zaznacza Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Uchwała antysmogowa. Od 1 stycznia 2022 roku stare kotły idą w odstawkę

Jak przekonuje Chełstowski, za strategią Zielone Śląskie 2030 idą konkretne działania zmierzające ku gospodarce niskoemisyjnej.
Podczas konwentu sporo rozmawiano dziś m.in. o uchwale antysmogowej, w myśl której od stycznia 2022 roku, a więc już za nieco ponad miesiąc, nie będzie można w domach palić piecami węglowymi eksploatowanymi dłużej niż 10 lat i kotłami bez tabliczki znamionowej.

Kto się nie dostosuje, słono zapłaci. Ile dokładnie?

Zdaniem Andrzeja Guły, kluczem do sukcesu uchwały antysmogowej będzie konsekwentne egzekwowanie jej zapisów. Marszałek województwa śląskiego podkreśla, że odpowiadać za to będą gminy. W praktyce oznaczać ma to, że urzędnicy i strażnicy miejscy będą mieli prawo ukarać tych, którzy do uchwały się nie zastosowali. Ci pierwsi będą mogli m.in. złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną, która może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł, drudzy z kolei - nałożyć mandat w wysokości do 500 złotych lub nakazać natychmiastowego zaprzestania użytkowania niespełniającego wymogów pieca.

Według opracowanych przez Śląski Związek Gmin i Powiatów rekomendacji, na taryfę ulgową będą mogły liczyć:

  • osoby, które wcześniej zawarły umowy przyłączeniowe do sieci gazowej lub ciepłowniczej, ale nie ze swojej winy nie zostały jeszcze podłączone,
  • osoby, które wpłaciły już zadatek na zakup nowego urządzenia bądź kupiły nowy piec, ale czekają na zainstalowanie.

W ich przypadku kontrole zakończą się np. pouczeniem. Po każdej będą natomiast sporządzane protokoły, które mogą w przyszłości posłużyć za podstawę do złożenia wniosku o ukaranie do sądu.

Andrzej Guła zwrócił uwagę, że gminy woj. śląskiego i tak przodują w Polsce, jeśli chodzi o liczbę składanych wniosków na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w programie programie „Czyste Powietrze”.

Program realizowany jest w 2 477 gminach. Wszystkie mogą ubiegać się o dopłaty do wymiany starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze i do termomodernizacji. Na 100 sklasyfikowanych w opublikowanym wczoraj rankingu gmin aż 52 znajduje się w woj. śląskim.

Śląski gminy przodują w likwidacji kopciuchów. To przyniesie efekty

Zwycięzcą rankingu jest śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3 721. Druga jest Czerwionka-Leszczyny, trzecia – Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego.

– W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe – podkreślił Andrzej Guła.

Musisz to wiedzieć

Tradycyjnie już – również w najnowszej odsłonie rankingu – największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniej zaangażowane w wymianę przestarzałych kotłów są natomiast gminy z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego. Dane obejmują, przypomnijmy, III kwartał 2021 roku.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie