Jak poinformował chor. szt. SG Szymon Mościcki, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej , nabór prowadzony jest do Placówki SG w Katowicach – Pyrzowicach wraz z grupą zamiejscową w Częstochowie, Placówki SG w Rudzie Śląskiej wraz z grupą zamiejscową w Sosnowcu, Placówki SG w Bielsku-Białej oraz Placówki SG w Opolu.
Żeby zostać funkcjonariuszem Straży Granicznej, trzeba poddać się dwuetapowemu procesowi rekrutacyjnemu. Pierwszy etap składa się ze wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, badania psychologicznego i psychofizjologicznego, natomiast drugi etap to egzamin, w ramach którego kandydaci do służby rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i języka obcego, przystępują do testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej oraz poddawani są badaniom lekarskim.
Święto Straży Granicznej na Zamku w Raciborzu ZDJĘCIA
Ponadto osoba, która chce przystąpić do rekrutacji musi posiadać: obywatelstwo wyłącznie polskie, nieposzlakowaną opinię, co najmniej średnie wykształcenie, zdolność psychiczną i fizyczną do służby, uregulowany stosunek do służby wojskowej, korzystać z pełni praw publicznych, nie może być karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i w dniu przyjęcia do służby nie może przekraczać wieku 35 lat.
- Nowo przyjęci funkcjonariusze rozpoczynając służbę kierowani są na około półroczne szkolenie podstawowe i podoficerskie. Straż Graniczna dysponuje trzema nowoczesnymi ośrodkami szkolenia w Kętrzynie, Koszalinie i Lubaniu, gdzie kursanci nabywają podstawowe kompetencje i umiejętności w zakresie różnych dziedzin prawa, budowy i zabezpieczeń polskich i zagranicznych dokumentów, poznają budowę i zasady działania specjalistycznego sprzętu, przechodzą kompletne przeszkolenie w zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. W trakcie szkolenia w trybie skoszarowanym funkcjonariusze mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie, otrzymują bezpłatnie umundurowanie, a także pensję w wysokości od 2550 zł netto - dodał chor. szt. SG Szymon Mościcki.
Po pomyślnym zdaniu egzaminów końcowych funkcjonariusze wracają do swoich komórek organizacyjnych i pod okiem starszych kolegów zaczynają realizować obowiązki służbowe.
Kontrole na granicy powracają! Straż Graniczna w akcji [ZDJĘCIA]
Straż Graniczna oferuje stabilne warunki zatrudnienia, pensję (dla młodych funkcjonariuszy bezpośrednio po szkoleniu) w wysokości od 3640 zł netto, dodatkowo: 13 pensję, mundurówkę, dopłatę do wypoczynku, dodatek mieszkaniowy lub zwrot kosztów dojazdu do służby. Ponadto w SG funkcjonuje szeroki system motywacyjny, dzięki któremu funkcjonariusze wyróżniający się i wzorowo wykonujący swoje obowiązki otrzymują dodatkowe gratyfikacje finansowe.
- Należy dodać, że każdy obecnie podejmujący służbę będzie miał prawo przejść na emeryturę po 25 latach służby - podkreślił chor. szt. SG Szymon Mościcki.
Zobacz koniecznie
Poza całą sferą finansową SG daje możliwość służby w nowoczesnej i stale rozwijającej się formacji, której funkcjonariusze pełnią służbę na terytorium całego kraju oraz wyjeżdżają na misje zagraniczne współpracując z przedstawicielami wielu służb zajmujących się bezpieczeństwem publicznym w Polsce i za granicą. Funkcjonariusze SG mają do dyspozycji najnowocześniejsze uzbrojenie i umundurowanie, sprzęt łączności i informatyczny oraz środki transportu. Swoim funkcjonariuszom Straż Graniczna daje możliwość rozwoju służbowego w wielu dziedzinach, m.in. w zakresie przeciwdziałania nielegalnej migracji, ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej i międzynarodowej. W Śląskim Oddziale Straży Granicznej można pełnić służbę na wielu specjalistycznych i ciekawych stanowiskach, np. w Zespole Interwencji Specjalnych jako pirotechnik na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach lub np. jako przewodnik psa służbowego. Funkcjonariusze w ramach podnoszenia kwalifikacji i nabywania nowych umiejętności korzystają z bogatej oferty szkoleń. W 3 ośrodkach szkolenia Straży Granicznej podnoszą oni swoje kwalifikacje w zakresie znajomości języków obcych, udzielania pierwszej pomocy, taktyki i technik interwencji i wielu innych.
Chętni do wstąpienia do służby w Straży Granicznej mogą składać swoje aplikacje w Komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.
Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu
Ul. Dąbrowskiego 2
47-400 Racibórz
Kandydaci do służby będą też przyjmowani z dokumentami w Placówce SG w Rudzie Śląskiej.
Placówka Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej
ul. Główna 11a
41-711 Ruda Śląska
Dokumenty przyjmowane są po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu ich złożenia (data i godzina) pod nr tel. 32 414 44 14 w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.
Musisz to wiedzieć
Nie przeocz
Bądź na bieżąco i obserwuj
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Apple AirPods 2 biały (MV7N2ZM/A)
Nowe AirPods to słuchawki bezprzewodowe wymyślone …
kup teraz

Beyerdynamic DT 900 Pro X Czarny
Beyerdynamic DT 900 PRO X Słuchawki studyjne do od…
kup teraz

Pioneer HDJ-X5-K czarny
Pioneer DJ stworzył nową linię DJskich słuchawek, …
kup teraz

Beyerdynamic DT770M 80Ohm
BEYERDYNAMIC DT770M Profesjonalne DT770M to słucha…
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International