Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny: Aleika i Amalia, czyli dwie samice pantery śnieżnej ze śląskiego zoo, będą mieć nowy wybieg. Trwa jego budowa

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W śląskim zoo trwa budowa nowego wybiegu dla panter śnieżnych
W śląskim zoo trwa budowa nowego wybiegu dla panter śnieżnych Marzena Bugala
Aleika i Amalia będą mieć nowy dom. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym trwa budowa wybiegu dla panter śnieżnych. Projekt ten został wybrany w 2019 roku w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim Województwa Śląskiego. Obecnie trwa aranżacja wybiegów. To jednak nie jedyna inwestycja, która obecnie jest realizowana w śląskim zoo.

Nowy wybieg dla panter śnieżnych. Koty będziemy oglądać z platformy widokowej

Dwa samice pantery śnieżnej - Aleika i Amalia - trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w grudniu 2016 roku z Wildpark Lüneburger Heide w Niemczech. Pantery zajęły wtedy wybieg bieg pomiędzy lwami a wielbłądami, obok pantery perskiej i sajmiri. Wiadomo było jednak, że będą potrzebować większego wybiegu. Właśnie trwa jego budowa.

W 2019 roku opiekunowie zwierząt drapieżnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przygotowali wniosek o budowę wolier dla panter śnieżnych, gatunku zagrożonego wyginięciem. Projekt ten trafił pod głosowe w pierwszym Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim Województwa Śląskiego. I wygrał.

Pantery ze śląskiego zoo zyskają nowy obiekt, który zapewni zwierzętom lepszy komfort życia a zwiedzającym pozwoli na jeszcze dokładniejszą ich obserwację. Projekt zakłada budowę nowego wybiegu, których łączna powierzchnia będzie wynosiła około 1600 m kw. Dodatkowo w centralnej części znajdować by się miała platforma widokowa na wysokości około 5-6 metrów.

Pantera śnieżna, inaczej irbis, jest jak prawie każdy kot - samotnikiem. To gatunek zagrożony wyginięciem.

Ogrodzenie nowego wybiegu już stoi. Na terenie śląskiego zoo można też zobaczyć platformę widokową ze schodami, gdzie będzie mogli jeszcze lepiej oglądać te niezwykłe koty.

- Na terenie zoo realizowanych jest obecnie kilka różnych projektów. Obecnie zajmujemy się aranżacją wybiegów zewnętrznych przy budynku panter śnieżnych. Prace te są jednak uzależnione od warunków atmosferycznych - mówi Krzysztof Kalus, specjalista d/s marketingu i kontaktów z mediami w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Powstanie takiej inwestycji pozwoli na odpowiednie dobranie pary zwierząt, która będzie mogła się rozmnażać i zasilić populację tego gatunku.

Pantery śnieżne to duże koty, które charakteryzują się dość krótkimi, krętymi łapami i grubym, pięknym, jasnym futrem pokrytym czarnymi plamkami. Ich waga nie przekracza 70 kilogramów. Pantery śnieżne w naturze żyją w Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej oraz środkowej Azji. W lecie przebywają nawet na wysokości sięgającej 6 tysięcy metrów n.p.m. W Czerwonej Księdze Zwierząt pantery śnieżne posiadają status EN, co oznacza, że przypisuje się im wysokie ryzyko wymarcia w niedalekiej przyszłości.

Nowe terrarium dla żółwia i nowe budynek dla pracowników zoo. Tu będą prowadzone też warsztaty dla dzieci

Nowy wybieg dla panter śnieżnych to nie jedyna inwestycja, która jest aktualnie realizowana w zoo w Chorzowie. Obecnie trwa również przebudowa i rearanżacja terrarium dla żółwia sępiego w budynku słoniarni. Prace te finansowane są w części ze środków przekazanych w ramach 1 proc. podatku za 2019 r., które w ubiegłym roku zebrała w imieniu zoo Fundacja Park Śląski.

W styczniu 2021 roku rozpoczęła się także budowa nowego budynku administracyjno-edukacyjnego. Nowy budynek znajdował się będzie w miejscu parkingu za obecnym budynkiem dyrekcji zoo. Inwestycja realizowana jest w ramach unijnego programu „JESSICA”. W końcu opiekunowie zwierząt i pracownicy zoo zyskają swoje miejsca. Tutaj prowadzone będą też warsztaty dla dzieci.

- W 2021 r. planowana jest realizacja kilku projektów. Wśród nich warto wymienić budowę wolier dla kuraków leśnych, która zrealizowana ze środków II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego, w ramach zadania pn. "Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów - budowa wolier". Prowadzone są także przygotowania do poszerzenia obecnego wybiegu wydr - informuje Krzysztof Kalus ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

od 7 lat
Wideo

Ciasto śliwka w czekoladzie. Lepsze niż popularne słodycze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera