Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny ma małą samicę wielkiego kudu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Śląski Ogród Zoologiczny ma nową mieszkankę. To samica kudu wielkiego, która urodziła się w połowie lipca. Kudu można zobaczyć na wybiegu antylop w pobliżu mini zoo.

W całej Polsce tylko w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można zobaczyć kudu wielkie, czyli pod względem wielkości drugą antylopę Afryki. Łącznie na wybiegu jest sześć antylop kudu.

13 lipca urodziła się mała samiczka. Można ją poznać po charakterystycznych wielkich uszach.

Pracownicy zoo odkryli, że tuż po narodzeniu samiczka nie chce obciążać jednej z nóg. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego okazało się, że to złamanie. Obecnie ma założony opatrunek.

- W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest jeden samiec kudu, Mbuzi, oraz dwie dorosłe samice, Crazy i Utah. W zeszłym roku urodziły się dwa młode kudu. 13 lipca na świat przyszła samiczka - liczy Alina Kloska, kierowniczka sekcji ssaków kopytnych Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Samce kudu wielkiego charakteryzują się kręconymi, dużymi rogami. Samice są bezrożne. Wszystkie te antylopy mają wielkie małżowiny uszne, co najbardziej jest widoczne u młodych kudu.

Antylopy kudu w chorzowskim zoo można zobaczyć na wybiegu antylop, w pobliżu mini zoo. Jak wszystkie antylopy, kudu żywią się m.in. trawą i sianem.

Kudu nie jest największą antylopą, którą można zobaczyć w śląskim zoo. Największą jest afrykański eland, który jest największą antylopą na świecie. Eland zwany jest także kanną. Waga dorosłego samca może zbliżać się do 1000 kg, długość ciała to około 3 m, zaś wysokość w kłębie sięga 1,8 m. W naturze zwierzę to zamieszkuje głównie rezerwaty na południe od Sahary.

Kudu mają długość ciała sięgającą 185-245 cm, wysokość w kłębie 100-150 cm waga 120-315 kg, a długość rogów samców sięga 120 cm.

Kudu występują w Afryce Południowej i Wschodniej na kamienistych równinach, terenach pagórkowatych i w górach, na obszarach o różnym stopniu zakrzewienia lub zadrzewienia. Dawniej był gatunkiem licznym w całym zasięgu występowania - jak podaje Wikipedia. Obecnie jest zagrożony z powodu masowych polowań. Najliczniejsze populacje zachowały się w Namibii i RPA. Populacje wschodnioafrykańskie są rozproszone na obszarach górskich.

CZYTAJ KONIECZNIE
DLACZEGO SŁOŃ THISIAM NIE MA JESZCZE POTOMKA

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!