Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny ostrzega gości przed kleszczami. W zoo są tabliczki z napisem "Uwaga na kleszcze"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Uwaga na kleszcze
Uwaga na kleszcze Obraz Jerzy Górecki z Pixabay
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pojawiły się nowe tabliczki. To białe tabliczki z napisem "Uwaga na kleszcze". W ten posób pracownicy zoo ostrzegają gości chorzowskiego ogrodu, by nie wchodzili na zielone skwery czy nie przechodzili przez ogrodzenie. Na trawie i krzewach mogą bowiem być kleszcze. Są one często nosicielami groźnych dla człowieka i zwierząt bakterii, wirusów czy pierwotniaków.

"Uwaga na kleszcze". W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pojawiły się nowe tabliczki

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pojawiły się tabliczki z napisem "Uwaga na kleszcze". To ostrzeżenie dla gości śląskiego zoo, by nie wchodzili na trawniki i zarośla śląskiego zoo. Niestety w trawie i krzewach mogą być kleszcze. Obecnie jest spory wysyp tych pajęczaków. Lepiej uważać, bo kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

W zoo w Chorzowie w minionych latach również były kleszcze. Występują one wszędzie, na terenie całej Polski. Dopiero w tym roku pojawiły się jednak tabliczki z ostrzeżeniem. To dlatego, że zdarzało się, że goście zoo wchodzili na zielone tereny czy przechodzili przez ogrodzenia.

- Tabliczki postawiliśmy w trosce o bezpieczeństwo naszych gości - wyjaśnia Daria Kroczek z Sekcji Dydaktyki i Promocji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pracownicy śląskiego zoo na bieżąco używają preparatów przeciwko kleszczom. Muszą być przed nimi chronieni, tak samo jak pracownicy zajmujący się zielenią w chorzowskim ogrodzie zoologicznym.

W Polsce jest coraz więcej zachorowań na boleriozę

Kleszcze dostają się na nasze ubranie lub skórę bezpośrednio z roślin. Przechodząc przez zarośla możemy zebrać kleszcza z liścia lub źdźbła trawy. Niestety w Polsce, podobnie jak w pozostałej części Europy, z roku na rok obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić.

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

Musisz to wiedzieć

Kleszcze: jak się przed nimi chronić?

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:

  • noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
  • stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

  • po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,
  • wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
  • następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.

Jak właściwie usunąć kleszcza?

  • należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
  • nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
  • miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
  • jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Kiedy kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonowa?

Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7 stopni Celsjusza i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu.

Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7 stopni Celsjusza co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7 stopni Celsjusza.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo