18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski okrągły stół nie dla nich [SALON ODRZUCONYCH]

Agata Pustułka
Andrzej Stania, przewodniczący Związku Górnośląskiego:Jako szef Związku Górnośląskiego nie będę w tym spotkaniu uczestniczył. Moim zdaniem nie ma języka śląskiego, a Ślązacy nie są mniejszością etniczną. Jako ZG, od momentu powstania, dbamy o śląską tożsamość i przetrwanie naszej gwary. Jesteśmy zdania, że mieszkańców naszego regionu trzeba łączyć, a nie dzielić jak czyni to RAŚ. AGA
Andrzej Stania, przewodniczący Związku Górnośląskiego:Jako szef Związku Górnośląskiego nie będę w tym spotkaniu uczestniczył. Moim zdaniem nie ma języka śląskiego, a Ślązacy nie są mniejszością etniczną. Jako ZG, od momentu powstania, dbamy o śląską tożsamość i przetrwanie naszej gwary. Jesteśmy zdania, że mieszkańców naszego regionu trzeba łączyć, a nie dzielić jak czyni to RAŚ. AGA Marzena Bugała
Sprawa uznania języka śląskiego za język regionalny oraz mniejszości śląskiej za mniejszość etniczną ma być - 7 maja - przedmiotem spotkania śląskich organizacji społecznych i politycznych. Patronem spotkania będzie poseł PO Marek Plura, który złożył w Sejmie projekt ustawy o języku śląskim. Oto ludzie, którzy nie wezmą w nim udziału. Dlaczego? Kliknij w zdjęcia i przeczytaj ich opinie.

Na śląski okrągły stół zaprasza Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. W spotkaniu mogą wziąć udział przedstawiciele tych organizacji, które wspierają śląskie postulaty. Te, które mają inne zdanie, lub zdanie niejednoznaczne albo nie zostaną zaproszone, albo same już zrezygnowały. Tak jest np. w przypadku Związku Górnośląskiego, który wyśle tylko swoich przedstawicieli, by wyrazili opinię w imieniu zarządu ZG. Fundacja Ambasada Śląska zawiesiła współpracę ze Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej do momentu ogłoszenia decyzji Sądu w sprawie apelacji Prokuratury Okręgowej dotyczącej jego rejestracji. Zaproszenie zostało przyjęte.

CZYTAJ WIĘCEJ:
7 maja śląski okrągły stół [POZNAJ UCZESTNIKÓW]
Spyra: Autonomia jest złym pomysłem
Stania: RAŚ szkodzi śląskim sprawom

Sprawą kluczową dla manifestacji poglądów śląskich organizacji jest wybór przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Etnicznych i Narodowych, gdzie reprezentowani są np. Karaimi, których w Polsce jest kilkudziesięciu, a mniejszość śląska nie ma ani jednego. Nie będzie to jednak łatwe i Ślązacy mogą, póki co, liczyć jedynie na status członków-obserwatorów. Udział w pracach komisji pozwoliłby jednak szybko reagować na różne problemy związane np. z nowelizacją ustawy o mniejszościach. Właśnie nowelizacja tej ustawy umożliwi przyznanie językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. Jak tłumaczą organizatorzy, spotkanie rzeczywiście odbędzie się w wąskim gronie, ale jak mówił nam Piotr Długosz ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej na jesień planowany jest zjazd wszystkich organizacji reprezentujących różne środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!