Śląski pałac WYSADZONO! Był pełen przepychu i bogactwa, a spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach... Przebywał tu ostatni cesarz Niemiec

Mateusz Klimczak
Mateusz Klimczak
Zobaczcie, jak wyglądał pałac w czasach świetności i po wybuchu! >>>
Zobaczcie, jak wyglądał pałac w czasach świetności i po wybuchu! >>>Pałac w Reptach Starych
Dziś już mało kto pamięta o historii tego miejsca, a tę przypomina jedynie tablica informacyjna znajdująca się w repeckim parku. Śląski obiekt jest ofiarą nieudolnego systemu politycznego, w którym zabrakło szybkiej decyzji o zabezpieczeniu i odbudowie zabytku. To nieodżałowana strata dla regionu, gdyż historia tego miejsca zdumiewa! W 1922 roku przebiegała tędy granica niemiecko-polska, a w czasie II wojny światowej mieścił się tu szpital polowy dla żołnierzy Wehrmachtu. Kilka lat później monumentalny budynek spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach, a jego wnętrza zostały całkowicie złupione i zdewastowane... Jak wyglądał w czasie swojej świetności i po wyburzeniu? Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Śląski pałac niegdyś pełen przepychu i bogactwa wysadzono! Teraz jest tam szpital

Repty są najstarszą osadą na terenie obecnych Tarnowskich Gór, a także zaliczają się do najstarszych miejscowości w tej części Górnego Śląska. To właśnie w tym miejscu rezydował wówczas hrabia Karol Łazarz Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca. Repecka siedziba znajdowała się we wzniesionym przez niego zameczku myśliwskim pośrodku wiekowego lasu - ten rósł w tym miejscu co najmniej od średniowiecza, o czym świadczą m.in. stare mapy górnicze. Hrabia postanowił przekształcić cały teren w zwierzyniec przeznaczony do polowań, stawiając dookoła lasu mur z kamienia wapiennego i wycinając środkową część lasu, aby ułatwić łowy.

Z inicjatywy syna Karola Łazarza - Guidona, pod koniec XIX wieku na miejscu starego "zameczku" wybudowano nowy, okazały pałac w stylu neorenesansu niemieckiego. Dotychczasowy zwierzyniec został natomiast przekształcony w park w stylu angielskim. Autorem projektu był bawarski architekt Gabriel von Seidl, pod którego kierownictwem w tym samym czasie powstawał budynek Bawarskiego Muzeum Narodowego w Monachium. Nowopowstały pałac również pełnił funkcję zamku myśliwskiego, a Hrabia zapraszał do swojej posiadłości na polowania znakomitych gości. Przebywał tu między innymi ostatni niemiecki cesarz Wilhelm II.

Jak wyglądał OGROMNY pałac w Reptach? Zobaczcie zdjęcia!

Cały obiekt to definicja przepychu i bogactwa. Przed wejściem do pałacu stały kamienne posągi leżących lwów nawiązujące do herbu rodowego Donnersmarcków z bogatymi ryzalitami o trójkątnych i schodkowych szczytach zdobiącymi wschodnią i zachodnią elewację budynku. Nad pałacem górowała czworoboczna wieża zegarowa z zegarem słonecznym przedstawiającym postać św. Jerzego, którego kopia pełniła funkcję wskazówki. Pałacowe wnętrza również były bardzo bogato wystrojone; salon gościnny był ozdobiony kominkiem z brązowego marmuru, w jadalni znajdował się wysoki kredens wkomponowany w boazerię, natomiast w gabinecie księcia bogato zdobione biurko, krzesła oraz szafy. To ostatnie pomieszczenie zostało uwiecznione na jednym z nielicznych zachowanych do czasów dzisiejszych zdjęć wnętrza pałacu (znajdziecie je w naszej galerii). Widać na nim wiszący nad biurkiem portret Guidona Henckla von Donnersmarcka autorstwa Franza von Lenbacha. Obraz od 2019 roku znajduje się w zbiorach Muzeum w Tarnowskich Górach.

Guido to zdecydowanie najsłynniejszy przedstawiciel znamienitego rodu Donnersmarck'ów. Dorobił się nieprawdopodobnej fortuny dzięki inwestycjom w rozwój górnośląskiego przemysłu. W drugiej połowie XIX wieku był jednym z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy, a do tego wpływowym politykiem. Z miłości do swojej pierwszej żony, wzniósł w latach 70. XIX wieku w Świerklańcu imponujący pałac, zwany „Małym Wersalem”, a w latach 1893–1898 z jego inicjatywy zbudowano pałac w Reptach. Po jego śmierci w 1916 roku pałac odziedziczył jego młodszy syn - Kraft.

Donnersmarckowie władali Reptami do 1945 r. W tym samym roku właściciele majątku uciekli przed Armią Czerwoną. Pałac został splądrowany i podpalony przez "wyzwolicieli", a cały majątek rodu został skonfiskowany przez komunistyczne władze Polski. Ówczesna polityka miała na celu przede wszystkim zniszczenie wszelkich śladów niemieckości na Górnym Śląsku. Toteż ruiny zamku nie zostały zabezpieczone i niszczały do lat 60-tych, a następnie podjęto decyzję o ich wysadzeniu. Wysadzanie zamku zakończono 3 czerwca 1966 r, a prace odgruzowywania trwały jeszcze ponad dwa lata. Do dzisiaj z dawnego kompleksu zamkowo-parkowego przetrwała tylko przebudowana masztarnia i park otaczający zamek. Na miejscu pałacu wybudowano Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka, które funkcjonuje do dziś.

Zobaczcie, jak wyglądał pałac w Reptach!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie