Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski panteon w katedrze. Abp Skworc chce upamiętnić wybitnych Ślązaków

Marcin Zasada
W katowickiej katedrze są już tablice poświęcone wybitnym postaciom, które są związane ze Śląskiem
W katowickiej katedrze są już tablice poświęcone wybitnym postaciom, które są związane ze Śląskiem Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
W archikatedrze w Katowicach upamiętnieni zostaną wybitni Ślązacy. Taki plan ma abp Skworc. Główną inspiracją dla regionalnej izby pamięci jest panteon, który 2 lata temu tworzyliśmy w DZ

Wybitni Ślązacy zostaną upamiętnieni w katowickiej archikatedrze. Arcybiskup Wiktor Skworc zamierza poświęcić im przeznaczone do rewitalizacji podziemia świątyni - tam ma powstać regionalny panteon tworzony między innymi z inspiracji przedsięwzięciem, które niespełna dwa lata temu realizowaliśmy w "Dzienniku Zachodnim". Wówczas w gronie autorytetów i znawców tematu wyłoniliśmy grupę najwybitniejszych Ślązaków w historii.

- To pomysł szczególnie ważny z perspektywy upamiętnienia śląskich losów i wielkich postaci, które ją tworzyły - powiedział nam abp Skworc.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Śląski Panteon w katedrze. Kto się w nim znajdzie? Najwybitniejsi Ślązacy w plebiscycie DZ

Katedra ma być otwarta

Śląski panteon w katedrze wiąże się z większym planem abp. Skworca. Metropolita chciałby szerzej otworzyć drzwi świątyni - na region, miasto, mieszkańców i turystów. To plan na ostatnią dekadę przed setną rocznicą powstania katowickiej diecezji (w tym roku świętuje ona swoje 90-lecie). Panteon to najciekawsza koncepcja, choć są też inne: stworzenie tarasu widokowego na dachu świątyni, przebudowa dzwonnicy zgodnie z oryginalnym, niedokończonym nigdy projektem z 1925 roku oraz urządzenie kameralnej sali koncertowej w podziemiach.

- Nie mówimy o remoncie czy przebudowie. To faktycznie otwarcie katedry, jej głębokie uspołecznienie - mówi ks. dr Makówka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego przy katowickiej kurii, który czuwa nad całym projektem "otwarcia" katedry.

To "uspołecznienie" będzie odbywać się etapami. Na początek - jeśli wszystko potoczy się dobrze, to już w przyszłym roku - trzeba będzie uporządkować podziemia kościoła i gruntownie zmodernizować jego ogrzewanie. Może powstać projekt tarasu widokowego na dachu katedry; jeśli ktoś był na szczycie Duomo - katedry w Mediolanie, wie, jaki jest potencjał turystyczny takiego przedsięwzięcia.

Przeszkody? Głównie budżetowe - nie oszacowano jeszcze wszystkich kosztów, ale już dziś wiadomo, że raczej będzie trzeba je liczyć nie w setkach tysięcy, lecz w milionach złotych. A panteon? Możemy zdradzić, że być może będzie on miał formę ścieżki edukacyjnej, prawdopodobnie wykorzystane zostaną multimedia. - Realistycznie patrząc, może powstać około 2017 roku - wyjaśnia ks. dr Makówka. - Wiele będzie jednak zależało od tego, jak szybko uda nam się pozyskać fundusze, opracować projekty i sprostać wytycznym konserwatora zabytków. Zapewne będziemy starać się o dotacje unijne.

[ŚLĄSKI PANTEON I WYBITNI ŚLĄZACY W DZIENNIKU ZACHODNIM - CZYTAJ WIĘCEJ]
Sporów nie zabraknie

Kibicujemy szczególnie śląskiej izbie pamięci, tym bardziej że to idea tożsama z tą, którą realizowaliśmy na łamach DZ w 2013 roku. Dyskusję prowadziliśmy przez kilkanaście tygodni z takimi ekspertami od śląskiej historii, jak abp senior Damian Zimoń, prof. Ryszard Kaczmarek, Alojzy Lysko, Tadeusz Kijonka czy Jerzy Gorzelik, wyłoniliśmy grono wybitnych postaci z przeszłości regionu. Niektóre nazwiska, jak Wojciech Korfanty, ks. Emil Szramek czy św. Jacek Odrowąż nie budziły większych wątpliwości. Ale były i takie, przy których pojawiały się znaki zapytania i spory: jak oddzielić to, co dobrego zostawił po sobie Michał Grażyński, od tego, co w regionie zepsuł? Takich dylematów nie zabraknie też w archikatedrze.

Regionalny panteon DZ

Wojciech Korfanty, Jerzy Ziętek, Gustaw Morcinek, Karol Godula, Friedrich Wilhelm von Reden, Jan II Dobry, ks. Emil Szramek, Karol Miarka, Konstanty Wolny, Henryk Sławik - to tylko dziesiątka śląskich bohaterów z grupy kilkudziesięciu, których przypomnieliśmy podczas tworzenia regionalnego panteonu w DZ. Co ciekawe, tylko Kor-fanty został wskazany przez wszystkich dziesięciu nominujących członków naszej kapituły.

Zaraz po naszej akcji redakcyjnej w 2013 r., dla naszych Czytelników uruchomiliśmy internetowy plebiscyt, w którym mogli głosować na najznakomitsze postacie ze śląskich dziejów. Kto wygrał? Św. Jacek Odrowąż, zdecydowanie. Drugie miejsce zajął Gerard Cieślik, trzecie - Józef Kożdoń, a dalej Dominik Ździebło-Danowski i Karol Godula.

Co sądzicie o pomyśle stworzenia śląskiego panteonu w katedrze? Rozmawiajcie z autorem


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!