Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Uniwersytet Medyczny ma wirtualną salę operacyjną. Studenci będą wykonywać zabiegi klawiaturą i myszką

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Śląski Uniwersytet Medyczny ma wirtualną salę operacyjną.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Śląski Uniwersytet Medyczny ma wirtualną salę operacyjną.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. prasowe
W goglach, przed komputerem, na wirtualnym manekinie. Tak od nowego roku akademickiego studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będą uczyć się ratować życie pacjentów. Wszystko dzięki wirtualnej sali operacyjnej, którą stworzyli naukowy uczelni.

Centra symulacji medycznej odgrywają coraz większą rolę w kształceniu przyszłych lekarzy, a Śląski Uniwersytet Medyczny plasuje się w czołówce uczelni wykorzystującej wirtualizację nauczania. Są tu już aplikacje wirtualnego pacjenta i wirtualny gabinet stomatologiczny. Teraz czas na wirtualną salę operacyjną, która umożliwi studentom kierunków medycznych nauczenie się praktycznych czynności medycznych, jak podpięcie elektrod czy podanie tlenu.

– Studenci będą się uczyć praktycznych czynności medycznych, ale także odpowiedniej reakcji w kryzysowych sytuacjach. Dostępne do tej pory symulacje z manekinami dostaną wsparcie w postaci ruchu pacjenta, płynnych animacji, większej ilości możliwych interakcji oraz możliwości odwzorowania przypadków do tej pory niedostępnych – opowiada autor projektu Przemysław Jędrusik, kierownik Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Można nałożyć maskę tlenową, albo zaintubować pacjenta

Praca w wirtualnej rzeczywistości ma wzmocnić wrażenia uczestnika zajęć, który będzie miał poczucie maksymalnej integracji z otaczającym, wykreowanym wirtualnym światem. Student w trakcie symulacji, zakładając okulary VR, przenosi się do wykreowanej z najwyższą dokładnością oraz dbałością o szczegóły sali operacyjnej, w której ma możliwość poruszania się.

Aplikacja posiada kilka scenariuszy, które można zrealizować podczas zajęć. Pozwalają one studentowi wykonać zestaw podstawowych badań w tym reakcji źrenic na światło. Ma on także możliwość przeprowadzić procedurę podłączenia pacjenta do monitora, aby następnie odczytać zaprogramowane w scenariuszu wartości.

Po wykonaniu takiej analizy parametrów uczestnik symulacji musi odpowiednio zareagować w wirtualnej rzeczywistości, na przykład założyć maskę tlenową w przypadku niskiej saturacji.

Oprócz wizualizacji pacjenta, jako manekina fantomowego, zaprojektowane zostały naturalne ruchy postaci, a także zaawansowana mimika twarzy.

Prowadzący zajęcia będzie miał możliwość wyboru pacjenta, w zależności od potrzeb trwających zajęć - model kobiety, mężczyzny, dziecka.

Aktualnie trwają prace nad wykorzystaniem symulacji w taki sposób, aby umożliwić pracę zespołową nad łóżkiem pacjenta. Jednocześnie wypracowywane są rozwiązania nowych interakcji (np. intubacja), które będą wchodziły w skład kolejnych scenariuszy zajęć.

– Aplikacja została zaprojektowana i wykonana w pełnej kompatybilności z posiadanym wyposażeniem Centrów Symulacji Medycznej w Katowicach oraz w Zabrzu – wyjaśnia Przemysław Jędrusik. – Aktualnie w Centrach Symulacji Medycznej aplikacja w formie demonstracji jest wykorzystywana pilotażowo. W roku akademickim 2021/2022 planujemy wdrożyć większość jej funkcjonalności i uruchomić możliwość tworzenia scenariuszy samodzielnie przez prowadzących zajęcia na podstawie bazy pacjentów, różnych przypadków medycznych – zapowiada.

Musisz to wiedzieć

Finalnie aplikacja stworzona przez naukowców SUM będzie działać na komputerach bez wyposażenia w zestaw VR (gogli VR). Jej użytkownicy będą "operowali" jedynie klawiaturą i „myszką”. Projekt jest już dostępny dla wykładowców, ratowników medycznych, a także studentów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera