Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śląski Uniwersytet Medyczny świętuje 75-lecie. Okolicznościowa kartka pocztowa z portretami trzech rektorów na początek obchodów

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Odsłonięcie okolicznościowej kartki pocztowej to początek obchodów 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Odsłonięcie okolicznościowej kartki pocztowej to początek obchodów 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
W poniedziałek 20 marca 2023 roku, czyli dokładnie 75 lat od momentu gdy zapadła decyzja o powstaniu Akademii Medycznej w Rokitnicy, dzisiejszego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, rozpoczęły się obchody jubileuszu uczelni. Z tej okazji Sali Senatu ŚUM przy ulicy Poniatowskiego 15 w Katowicach zaprezentowano kolekcjonerską kartkę przygotowaną przez Pocztę Polską. Widnieje na niej pierwsza siedziba uczelni w Zabrzu-Rokitnicy oraz portrety trzech rektorów: Zbigniewa Hermana, Franciszka Kokota i Zbigniewa Religi.

Okolicznościowa kartka Poczty Polskiej na 75-lecie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Decyzja o powołaniu Akademii Medycznej w Rokitnicy zapadła 20 marca 1948 roku. Dokładnie 75 lat od tego momentu, w poniedziałek 20 marca 2023 roku rozpoczęły się obchody 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Z tej okazji Sali Senatu ŚUM przy ulicy Poniatowskiego 15 w Katowicach zaprezentowano kolekcjonerską kartkę przygotowaną przez Pocztę Polską.

- Jestem szczęśliwy, że w taki właśnie sposób możemy zainaugurować 75-lecie naszej uczelni. Jestem tym bardziej szczęśliwy, że jestem filatelistą. Przez lata zbierałem znaczki. Teraz w dobie pracy lekarskiej, naukowej i rektorskiej nie mam tak wiele czasu, ale zawsze jak widzę nowy znaczek to przyglądam mu się z uwagą. W dawnych czasach filatelistyka była oknem na świat, o podróżach można było pomarzyć, a znaczki spływały z wszystkich stron - mówi prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Na uroczystości obecny był Dariusz Hercig, dyrektor śląskiego regionu Poczty Polskiej, który przeczytał list Wiesława Włodka, wiceprezesa Poczty Polskiej.

- Naszą okolicznościową kartką z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej pragniemy docenić dorobek i potencjał naukowy, honorując w formie waloru filatelistycznego trzech wybitnych i zasłużonych profesorów. Zbigniew Herman, Franciszek Kokot i Zbigniew Religa to postacie, które na stałe zagościły w panteonie najwybitniejszych ludzi związanych z naukami medycznymi – pisze Wiesław Włodek.

Na okolicznościowej karcie w widnieje pierwsza siedziba uczelni w Zabrzu-Rokitnicy oraz portrety trzech rektorów: Zbigniewa Hermana (1980-1982), Franciszka Kokota (1982-1984) i Zbigniewa Religi (1996-1999).

- Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy uhonorować trzech naszych wielkich rektorów, z których pan profesor Kokot właśnie w 1948 roku rozpoczął swoje studia. To spięcie piękną klamrą tych wielkich tradycji. Profesorowie Herman i Kokot przeprowadzili uczelnię przez ciężki okres stanu wojennego i zrobili to w taki sposób, że naszych pracowników nie spotkały represje. Oprócz ich zasług naukowych, trzeba również o tym pamiętać. Profesor Religa ze swoją charyzmą i koncepcją rozwoju Śląskiego Centrum Chorób Serca i uczelni też jest dobrem narodowym - mówi prof. Tomasz Szczepański.

Odsłonięcie okolicznościowej karty pocztowej to początek obchodów 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Składają się na nie również nowe inwestycje uczelni.

- Śląskie Centrum Chorób Serca stało się szpitalem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Za kilka miesięcy zamierzamy otworzyć pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie ośrodek leczenia SM, dedykowany tylko i wyłącznie chorym na tę chorobę i to o nowym charakterze, już nie z leczeniem stacjonarnym, ale ambulatoryjnym - mówi Agata Pustułka, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Ośrodek leczenia SM (stwardnienia rozsianego) powstanie w Zabrzu przy Szpitalu Klinicznym ŚUM nr 1. Poza realizacją ważnych zadań rozwojowych, w ramach 75-lecia ŚUM odbędzie się dużo wydarzeń o charakterze rozrywkowym.

- Odbędzie się również szereg imprez towarzyszących, ale szczegółów nie możemy zdradzać bo to niespodzianki dla naszych studentów. Obiecujemy, że będzie się bardzo dużo działo, będą pikniki, medykalia i rozgrywki sportowe. Dużo świetnych spotkań, które będą integrowały społeczność akademicką - kończy Agata Pustułka.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera