Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Urząd Wojewódzki poprzez media prosi o pomoc producentów respiratorów. Apel o zgłaszanie informacji o dostępnym sprzęcie do wojewody

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Śląski Urząd Wojewódzki poprosił media o publikację apelu skierowanego do producentów respiratorów i kardiomonitorów w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. - Prosimy wszystkich producentów respiratorów oraz kardiomonitorów działających na terenie województwa śląskiego o niezwłoczne przekazanie do Wojewody Śląskiego informacji o rodzaju i liczbie posiadanego sprzętu medycznego - czytamy. Udostępniamy tę wiadomość nie kryjąc swoich wątpliwości, co do sposobu zbierania tak kluczowych, wydaje się, informacji. Wszystkie ręce na pokład.

Apel Urzędu Wojewódzkiego do producentów respiratorów i kardiomonitorów

Śląsku Urząd Wojewódzki we wtorek, 17 marca, poprosił media o udostępnienie apelu o następującej treści:

„Z uwagi na wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, prosimy wszystkich producentów respiratorów oraz kardiomonitorów działających na terenie województwa śląskiego o niezwłoczne przekazanie do Wojewody Śląskiego informacji o rodzaju i liczbie posiadanego sprzętu medycznego.

Informacje te prosimy przekazać do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW - [email protected].

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z §3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje zakaz wywozu lub zbywania respiratorów oraz kardiomonitorów poza terytorium Polski.”

Specustawa a rzeczywistość. Wątpliwości redakcji Dziennika Zachodniego

Ze względu na nadzwyczajną sytuację, którą jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, zdecydowaliśmy o zamieszczeniu apelu ŚUW również na łamach Dziennika Zachodniego. Dziwi nas jednak fakt, że taki apel w ogóle się pojawił. Dlaczego?

W Polsce od 13 marca obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, którego wprowadzenie ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Ta decyzja została poprzedzona wejściem w życie specustawy „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”.

Zobacz koniecznie

Zapisy tejże zapewniają organom administracji państwowej, do których należy wojewoda, bardzo szeroki wachlarz możliwości. A jest to m.in. możliwość wydawania przedsiębiorcom konkretnych poleceń, a także mobilizacji gospodarki do celów zwalczania choroby COVID-19.

Nasze wątpliwości budzi sposób zbierania tak kluczowych, wydaje się, informacji oraz ich czas. Stan zagrożenia epidemicznego trwa już czwarty dzień, liczba zachorowań rośnie, a organy rządowe nadal nie wiedzą, czym dysponują w walce z pandemią. Na tę chwilę mamy informacje o 21 potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2 w województwie śląskim, 59 osobach hospitalizowanych, 958 objętych kwarantanną i 4260 objętych nadzorem sanitarnym.

Mimo to rozumiemy, że sytuacja jest ekstraordynaryjna i wymaga ekstraordynaryjnych rozwiązań. Wszystkie ręce na pokład.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera