Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: 10 miejsc na długi majowy weekend. Polecamy!

Karol Świerkot
Chudów to nie tylko odbudowywane ruiny zamku. Miejsce to również znane jest z innych atrakcji
Chudów to nie tylko odbudowywane ruiny zamku. Miejsce to również znane jest z innych atrakcji Mikołaj Suchan
Jeśli nie macie jeszcze planów na nadchodzący długi weekend, to mamy dla was 10 propozycji miejsc w regionie, w które warto się wybrać z rodziną. A pogoda ma sprzyjać wycieczkom.

- Nasze województwo ma sporo atrakcji, każdy znajdzie tu coś dla siebie - mówi Grzegorz Chmielewski, prezes Oddziału Śląskiego Polskiej Izby Turystyki. - Mamy Beskidy i piękne jeziora, jak np. Jezioro Żywieckie. Z kolei jeśli ktoś woli łagodniejsze tereny, to ma do dyspozycji Jurę, gdzie można się powspinać po skałkach. Jest też wspaniały szlak turystyki przemysłowej oraz liczne zamki i muzea. Nie ma drugiego tak zróżnicowanego województwa - dodaje.

Podkreśla też, że mieszkańcy zaczęli doceniać swój region. - Obserwujemy wzmożony ruch wewnętrzny. Zamiast Warszawy czy Krakowa wiele osób wybiera rodzime atrakcje - wyjaśnia Chmielewski.

10 miejsc, których jeśli jeszcze nie widziałeś, to na pewno powinieneś zobaczyć podczas najbliższego długiego weekendu


DO 30 KILOMETRÓW:

Kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
W kopalni możecie zobaczyć, w jakich warunkach kiedyś wydobywano srebro, a łodzią zwiedzicie wyrobiska sztolni, o historii której opowie wam sternik.

Zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu
Do dyspozycji zwiedzających są pokłady 170 i 320. Oprócz tego ma tu miejsce coraz więcej imprez i wystaw kulturalnych. Prawdziwa perełka Górnego Śląska.

Zamek w Chudowie (k. Mikołowa)
Ruiny renesansowego zamku lat 30. XVI wieku kuszą swoją unikatową formą i surowością.

Zamek książęcy w Pszczynie
Jeden z okazalszych obiektów w okolicy, do dyspozycji zwiedzających jest m.in. zbrojownia, biblioteka, i robiąca ogromne wrażenie sala lustrzana.

Radiostacja w Gliwicach
Trochę historii i techniki. Warta zobaczenia, szczególnie, po generalnym remoncie.

DO 50 KILOMETRÓW:

Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
To system zamków wybudowanych w czasach Kazimierz Wielkiego, niegdyś strzegących granicy Królestwa Polskiego. W jego skład wchodzą m.in. zamki w Ogrodzieńcu (otwarty od 9-20), Ojcowie, Bobolicach (w weekend otwarte w godz. 10-18), Mirowie i Lelowie.

Pustynia Błędowska
32 kilometry kw. powierzchni można przemierzyć pieszo lub konno. Wejście szlakiem pomarańczowym od strony miejscowości Chechło.

Okiennik Wielki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jest jednym z ciekawszych ostańców skalnych, jakie występują w Jurze. Jego okolice to doskonałe miejsce na rodzinny piknik, wycieczkę rowerową czy spacer.

POWYŻEJ 50 KM:

Węgierska Górka

To nie tylko świetna baza wypadowa w góry - dojdziecie stąd na Halę Boraczą, Równicę czy Romankę, ze świetnymi punktami widokowymi. Znajdują się tam również schrony bojowe z okresu II wojny światowej.

Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach

Można tutaj zobaczyć nowy cmentarz żydowski, synagogę z 1870 roku, żydowską zabudowę Starego Miasta oraz dawne getto. Oprócz tego w miejscowości znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin i Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza z 1522 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!