MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Akcja CBŚP w domach pseudokibiców z grup "Psychofans". Funkcjonariusze zatrzymali 35 osób

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Blisko 1000 funkcjonariuszy uczestniczyło we wtorkowej akcji, w której zatrzymano 35 osób podejrzanych między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców "Psychofans". Funkcjonariusze CBŚP wkroczyli między innymi do mieszkań w Żorach, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Mikołowie czy Wyrach. Jak wynika z ustaleń śledczych, gang ma na swoim koncie przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu. Do pobicia ze skutkiem śmiertelnym doszło w październiku 2017 roku, gdy starli się ze sobą pseudokibice Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze.

Akcja CBŚP na całym Śląsku

We wtorek 25 października, wczesnym rankiem, do kilkudziesięciu mieszkań na całym Śląsku jednocześnie weszli funkcjonariusze CBŚP. Gigantyczna akcja odbyła się między innymi w Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Mysłowicach, Mikołowie, Tychach, Żorach, Wyrach, Nakle Śląskim i Bytomiu. W działaniach wzięło udział blisko 1000 funkcjonariuszy, w tym śląscy policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze z CBŚP z terenu całego kraju, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z niemal całego kraju. W sumie zatrzymano 35 osób, w tym podejrzanego o kierowanie całą grupą Łukasza Z. ps. Zajączek.

– Podczas działań przeszukano kilkadziesiąt mieszkań i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych, zabezpieczając przy tym amfetaminę, marihuanę, 2CB, sterydy anaboliczne, kominiarki oraz ponad 71 tys. zł i biżuterię. Zabezpieczono także różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty m.in.: maczety, noże, pałki oraz gaz obezwładniający – podinsp. Iwona Jurkiewicz z zespołu prasowego Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Ponad setka podejrzanych osób

Wtorkowa akcja policji jest efektem wielomiesięcznego śledztwa, które jest prowadzone pod nadzorem prokuratorów ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledztwo dotyczy w szczególności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wywodzili się ze środowiska pseudokibiców jednego ze śląskich klubów sportowych.

– Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że gang ma na swoim koncie cały katalog przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu, m.in. wymuszenia rozbójnicze, uprowadzenie dla okupu, pobicia z użyciem niebezpiecznych narzędzi na tzw. „sprzęcie” w postaci maczet, pałek czy metalowych rur. Mogą być także odpowiedzialni za oszustwa, tzw. zbrodnię Vat-ską, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, działalności instytucji państwowych czy porządkowi publicznemu. Grupa zajmowała się również obrotem znacznymi ilościami środków odurzających oraz substancji psychotropowych – słyszymy w CBŚP.

Jak dotąd ustalili śledczy, członkowie zorganizowanej grupy mieli posiadać podział ról w gangu, dzieląc się jednocześnie z korzyści, które uzyskiwali podczas przestępstw. Na razie, w sprawie występuje już 110 podejrzanych osób.

Pobicia i obrót narkotykami. 120 zarzutów dla członków gangu

Zatrzymani we wtorkowej akcji CBŚP, zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. W sumie usłyszeli aż 120 zarzutów. Chodzi między innymi o pobicia, w tym z użyciem niebezpiecznych narzędzi. W jednej z takich sytuacji, która miała miejsce w październiku 2017 roku, poszkodowany zmarł. To właśnie wtedy, z rąk oprawców zginął 26-letni wówczas Dariusz P., kibic Górnika Zabrze. Śmiertelne ciosy zadawali mu kibole Ruchu Chorzów. Grupie zostały także postawione liczne zarzuty związane z narkotykami.

– Do kolejnego przestępstwa doszło 1 kwietnia 2010 roku w Mysłowicach, gdzie dotkliwie pobito kilkanaście osób drewnianymi pałkami. Śledczy zarzucają niektórym zatrzymanym, że 25 sierpnia 2017 roku w Świętochłowicach przy ul Barlickiego, przy użyciu pałek i maczet pobili mężczyznę, który doznał licznych obrażeń ciała stanowiących ciężki uszczerbek na zdrowiu. Poziom brutalizacji podczas tego zdarzenia był bardzo duży, a poszkodowany został zaatakowany w obecności żony i dziecka, którzy także ucierpieli. Zarzuty dotyczą również udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, tj.: marihuany, kokainy, amfetaminy, mefedronu czy MDMA – podaje biuro prasowe CBŚP.

Śledczy nadal prowadzą intensywne czynności w tej sprawie i niewykluczone, że wkrótce zapukają do kolejnych drzwi osób związanych z gangiem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera