Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w 30. rocznicę pacyfikacji Wujka?

red.
Agnieszka Astaszow
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności rozpocznie działalność w 30. rocznicę pacyfikacji Wujka? Tego chce wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk. Powstał już projekt listu intencyjnego w sprawie powołania tej nowej, ponadregionalnej instytucji kultury.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zorganizował dziś kolejne spotkanie w sprawie powołania na bazie dotychczasowej działalności Izby Pamięci KWK "Wujek" nowej instytucji kultury - Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele marszałka województwa śląskiego, prezydenta Katowic, Katowickiego Holdingu Węglowego, Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek poległych 16 grudnia 1981 roku, Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" i Instytutu Pamięci Narodowej.

Uczestnicy spotkania zaakceptowali nazwę nowej instytucji: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (poszerzono ją o słowo "wolność") i zapoznali się z projektem listu intencyjnego w sprawie powołania nowej instytucji kultury. Zostanie on podpisany przez zarząd województwa śląskiego, prezydenta Katowic, NSZZ "Solidarność", Katowicki Holding Węglowy i Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK "Wujek" po naniesieniu uwag i ostatecznej redakcji tego dokumentu, a na uroczystość zostaną wystosowane zaproszenia do prezydenta RP, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Instytutu Pamięci Narodowej.
Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk powiadomił uczestników spotkania o skierowanym do niego liście ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. "Chciałbym przede wszystkim zapewnić, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego popiera wszelkie inicjatywy mające na celu ochronę i odpowiednią promocję pamięci i informacji o wydarzeniach, które składają się na historię naszego kraju, w tym także na historię nam współczesną. Niewątpliwie dbałość o pamięć o górnikach poległych w grudniu 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek" należy do sfery podstawowych zadań składających się na całość polskiej polityki historycznej" - napisał minister Bogdan Zdrojewski. Szef resortu kultury poinformował wojewodę, że ministerstwo, mimo poważnych ograniczeń budżetowych, jest zaangażowane w realizację budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i w związku z tym nie przewiduje w najbliższym czasie poszerzenia listy tego typu projektów. Minister Zdrojewski zapewnił jednak, że ministerstwo może wesprzeć różnego rodzaju projekty w ramach odpowiednich programów znajdujących się w jego dyspozycji.

Ideę powstania Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności gorąco popiera prezydent RP Bronisław Komorowski. "Zgadzam się w pełni z tym, iż powstanie instytucji kultury upamiętniającej tragiczną pacyfikację z grudnia 1981 roku jest ważne nie tylko dla osób pamiętających czas stanu wojennego, ale też dla przyszłych pokoleń, które będą poznawać blaski i cienie polskich dziejów. Zdławienie przez władzę komunistyczną krzyku wolności w kopalni "Wujek", to bolesna karta naszej najnowszej historii. W wolnej, demokratycznej Polsce wypełniamy dziś testament górników, którzy polegli, broniąc ludzkiej godności i praw pracowniczych. Realizacja projektu w trzydziestą rocznicę grudniowych wydarzeń będzie aktem świadomości, że opowieść o zamordowanych musi być przekazywana ku przestrodze i ku zadumie. Albowiem pamięć o ofiarach totalitaryzmu jest rzeczą świętą" - napisał w liście skierowanym do wojewody Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Także wojewoda Zygmunt Łukaszczyk chciałby, by Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. rozpoczęło działalność 16 grudnia 2011 roku, w trzydziestą rocznicę pacyfikacji KWK "Wujek".
Dobiega końca żmudny proces uregulowania własności nieruchomości, na terenie których znajduje się pomnik zabitych w pacyfikacji KWK Wujek górników wraz z placem oraz budynek, w którym mieści się Muzeum - Izba Pamięci KWK Wujek. W ciągu kilku tygodni miasto Katowice i Katowicki Holding Węglowy (za zgodą zarządu i rady nadzorczej KHW oraz ministrów gospodarki i skarbu państwa) powinny dokonać zamiany działek, w wyniku której miasto Katowice stanie się właścicielem tej nieruchomości.

Zostały też wstępnie określone cele i zadania nowej instytucji. Zasadniczym celem Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności byłoby prowadzenie działalności o charakterze edukacyjnym i naukowo-badawczym dotyczącym okresu powstania i działalności NSZZ "Solidarność", czasu stanu wojennego i działającego w latach 1981-89 podziemia niepodległościowego.

Powołany dziś zespół roboczy ma w najbliższym czasie określić strukturę i koszty rocznego budżetu Śląskiego Centrum Solidarności. Wówczas zapadnie ostateczna decyzja, kto będzie jego głównym organizatorem (prezydent Katowic czy zarząd województwa śląskiego) i jaki będzie procentowy wkład podmiotów ją powołujących w finansowanie działalności merytorycznej i administracyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty