Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie dla rodziny - Karta Dużej Rodziny. Nowe udogodnienia dla rodzin wielodzietnych

Paweł Pawlik
Rodzina Zoniów z Sosnowca
Rodzina Zoniów z Sosnowca Arkadiusz Ławrywianiec
Po miejskich Kartach Dużych Rodzin, także władze województwa ruszyły z akcją wsparcia dla budżetów familii wielodzietnych

Wyjście do kina, teatru czy na basen to dla państwa Zoniów z Sosnowca duże wyzwanie, nie tylko zresztą logistyczne. Bo przy okazji każdej wycieczki trzeba kupić siedem biletów (pięć dla dzieci i dwa dla dorosłych), a to już wydatek ok. 200 zł. Często więc przychodzi obejść się smakiem.

- Bywa tak, że jedziemy w jakieś miejsce, zwiedzamy miasto, szukamy atrakcji, ciekawych muzeów, ale kiedy chcemy kupić bilety i przeliczamy, ile to nas będzie kosztowało, stwierdzamy, że zobaczymy budynek z zewnątrz i wracamy do domu - opowiada Katarzyna Zoń.

W odpowiedzi na podobne potrzeby powstał projekt "Śląskie dla rodziny - Karta Dużej Rodziny", czyli kolejna inicjatywa, która wspiera w naszym województwie wielodzietne rodziny. A wsparcie się przydaje, bo budżet dużej rodziny dopiąć naprawdę bardzo trudno, zwłaszcza jeśli rodzina chce spędzać wolny czas aktywnie.

- Cieszę się, że doczekaliśmy czasów, kiedy duża, liczna rodzina jest przedmiotem dumy, podziwu i pozytywnej zazdrości otoczenia. Wciąż pamiętam ten czas, gdy wielodzietni byli traktowani jako coś niepozytywnego. Teraz to mamy już za sobą - mówił Mirosław Sekuła, marszałek woj. śląskiego, podczas konferencji inaugurującej program "Śląskie dla rodziny - Karta Dużej Rodziny" w Parku Powstańców Śląskich.

Jak dotąd do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego złożono zamówienia na prawie 19 tysięcy kart, a wydano ich ponad 7 tys. Najwięcej podań złożono w Katowicach (205), Jastrzębiu -Zdroju (175) oraz w Jaworznie (166). Nic w tym dziwnego, bo w ramach inicjatywy rodziny mogą korzystać ze zniżek między innymi przy zakupach biletów do instytucji kultury czy podróżnych w Kolejach Śląskich. Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej z trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Wydawana jest bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą z kart korzystać dożywotnio, a dzieci do 18. roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25. roku życia.

Dotychczas ulgi i uprawnienia dużym rodzinom zaoferowało 22 partnerów, z którymi województwo śląskie zawarło porozumienia. Zniżki są m.in. w Parku Śląskim, muzeach, teatrach, operze, Filharmonii Śląskiej, Kolejach Śląskich oraz w centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego. Katalog ulg i uprawnień pozostaje otwarty i będzie poszerzany o kolejne podmioty.

A co z kartami dużych rodzin, które już funkcjonują w poszczególnych miastach województwa śląskiego?

- Karta wojewódzka i miejska się nie wykluczają, a przeciwnie - uzupełniają. Tym bardziej, że lista partnerów śląskiej karty nie jest jeszcze długa, więc łącząc karty, można uzyskać dostęp do jeszcze większej liczby rabatów - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik UM w Katowicach.

Jak uzyskać kartę dużej rodziny? Wnioski mieszkańcy poszczególnych miast powinni składać w swoich urzędach gmin, a te przekazują zamówienia do Urzędu Marszałkowskiego. W Katowicach na przykład wnioski składane są w tym samym miejscu, w którym katowiczanie mogą ubiegać się o działającą na tych samych zasadach, tyle że miejską kartę "Nas Troje i Więcej". a

Udogodnienia i ulgi na terenie całego kraju

  • W województwie śląskim w niektórych gminach funkcjonują już lokalne programy wspierania rodzin wielodzietnych. Gminy wydają swoim mieszkańcom własne Karty #Dużej Rodziny, które umożliwiają im preferencyjne korzystanie z ofert instytucji działających na ich terenie. Karty działają m.in. w Będzinie, Bielsku-Białej, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Katowicach, Mysłowicach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, #Sosnowcu, Tychach, Zabrzu #oraz w Żorach.
  • W naszym kraju pierwszymi miastami, które wprowadziły Kartę Dużych Rodzin #były Wrocław, Grodzisk Mazowiecki, Tychy i Sandomierz.

Obecnie to kilkadziesiąt samorządów zaangażowanych w budowę programu pomagającego dużym rodzinom w codziennym - i przede wszystkim ułatwionym - dostępie do kultury, komunikacji miejskiej i obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Z ulg i uprawnień w ramach projektu mogą korzystać:
rodziny wielodzietne zamieszkałe również w innych województwach (jeśli mają ważną ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny). Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest elementem Programu #Polityki Rodzinnej "Dobry Klimat dla Rodziny" Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uprawnia rodziny wielodzietne do zniżek na terenie całej Polski.

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny ma jeden wzór.
Karta jest spersonalizowana , czyli znajduje się na niej imię i nazwisko oraz numer PESEL #jej posiadacza. Dodatkowo podana jest data ważności karty, #jej numer, skrót "KDR" pisany alfabetem Braille'a, oraz elementy zabezpieczające przed jej podrobieniem.

Idea wprowadzenia #Karty Licznej Rodziny powstała we Francji #w 1921 roku i uprawniała tamtejsze wielodzietne rodziny do korzystania z ulg i udogodnień. Tak jest i dziś.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty