Śląskie - do życia i do inwestowania

Materiał informacyjny HREIT SA.
Branża deweloperska i budownictwa mieszkaniowego jest w okresie sporych zmian – ale w przeciwieństwie do poprzednich lat, pozwala na spojrzenie w przyszłość z ostrożnym optymizmem. Jak wygląda rynek pierwotny mieszkań na Śląsku? Co Katowice i całe województwo mają do zaoferowania aktualnym i potencjalnym mieszkańcom? Czy warto kupić tutaj mieszkanie- a jeśli tak, to kiedy?

Dlaczego warto żyć i inwestować na Śląsku?

W rankingu sporządzonym przez Business Insider Polska, Katowice otrzymały pierwsze miejsce wśród Miast Najlepszych do Życia. To duże wyróżnienie, ale już nie tak duże zaskoczenie. Bezrobocie na poziomie 1,4% przy średniej krajowej 5%, sporo zawodów deficytowych i mało nadwyżkowych, a także średnie zarobki 7.700 zł brutto (dla Polski jest to 6.900 zł) sprawiają, że w Katowicach nie ma problemu ze znalezieniem pracy – i to dobrze płatnej pracy. Na tle innych miast wojewódzkich to właśnie Katowice mogą się pochwalić najniższą ceną za metr mieszkania w zestawieniu ze średnią zarobków.

Śląsk dawno przestał też być miastem stricte przemysłowym. Oprócz kopalń, elektrowni i innych dużych zakładów produkcyjnych, bardzo rozwinęły się usługi. Aż 42% Katowic i blisko 32% całego woj. śląskiego zajmują lasy. Ewenementem na skalę Europy jest zajmujący 620 ha Park Śląski z wesołym miasteczkiem, ogrodem zoologicznym, planetarium, stadionem sportowym i świetnym zapleczem gastronomiczno-rekreacyjnym. Warto też wspomnieć o licznych możliwościach, jakie Śląsk oferuje osobom spragnionym obcowania z kulturą i sztuką. Liczne muzea, wystawy, teatry, kina studyjne, happeningi, kluby i festiwale muzyczne sprawiają, że życie w woj. śląskim może być w pełni satysfakcjonujące, w każdym obszarze. Katowice mogą poszczycić się tytułem Miasta Kreatywnego UNESCO. Sieć Creative Cities Network istnieje od 2004 r. i promuje miasta dążące do zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturowego miast. Należą do niej m.in. Londyn, Toronto, Rzym, Buenos Aires, Dubaj czy Kapsztaad.

Nieruchomości na Śląsku – dobra inwestycja

Mając świadomość wszystkich powyższych zalet oraz zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w tym regionie, ogólnopolski deweloper HREIT, wybrał Śląsk do realizacji kolejnych inwestycji.

W sprzedaży jest ich aktualnie 6, w pięciu miastach województwa śląskiego. W planach są następne.

W Bytomiu trwa sprzedaż II etapu innowacyjnego ekoosiedla Apartamenty Silver, zasilanego pompami ciepła. W Rudzie Śląskiej również II etap sprzedaży Apartamentów Ziętka – niskich, przytulnych bloków w otoczeniu zieleni. W Gliwicach przy samej Galerii Forum powstają Apartamenty Dąbrowskiego, gdzie kupić można nawet 5-pokojowe mieszkania. W Sosnowcu deweloper realizuje dwie inwestycje – Apartamenty Dobrzańskiego z przestronnymi balkonami, tarasami i ogródkami oraz II etap Apartamentów Ostrogórska z obszerną strefą rekreacyjną.

Apartamenty Silver
Apartamenty Silver
Apartamenty Ziętka
Apartamenty Ziętka
Apartamenty Dobrzańskiego
Apartamenty Dobrzańskiego
Apartamenty Ostrogórska
Apartamenty Ostrogórska

W 2023 r. HREIT uruchomił swoją pierwszą inwestycję w Katowicach – położone w Brynowie Apartamenty Rzepakowa z antresolami i pergolami, o wyjątkowo atrakcyjnym designie tak brył budynków, jak i ich wnętrz.

Apartamenty Rzepakowa
Apartamenty Rzepakowa

Śląsk to świetne miejsce zarówno do zamieszkania, jak i do inwestowania. Dostępność licznych, bardzo atrakcyjnych miejsc pracy, doskonałe zaplecze akademickie, korzystne położenie na mapie Polski i

Europy – wszystko to sprawia, że śląskie nie narzeka na odpływ młodych – wręcz przeciwnie, z roku na rok wita wewnętrznych imigrantów, którzy doceniają Śląsk za wszystko to, co daje mieszkańcom. W regionie bardzo dobrze rozwinięte są komunikacja publiczna i szkolnictwo. To na Śląsku najkrócej czeka się w kolejkach do lekarza, to tutaj jest najwięcej podmiotów kulturalnych czy sklepów z różnych branż w przeliczeniu na 100 mieszkańców. Na pewno nie pożałuje ani ten, kto zechce tu zamieszkać, ani inwestor, który będzie wynajmował zakupione mieszkania.

Zakup mieszkania na Śląsku

Wszyscy planujący zakup mieszkania na Śląsku, powinni się spieszyć. Na skorzystanie z rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% już teraz jest znacznie więcej chętnych niż przewidziano środków – a nie ma żadnej pewności czy program będzie kontynuowany w 2024 r. Na pewno spowodował on jednak, że lista dostępnych mieszkań gwałtownie zmalała.

- Deweloperzy decydują się odmrażać projekty zawieszone w 2020 czy 2021 r. w związku z pandemią, ale podaż i tak pozostaje daleko w tyle za popytem. W tej sytuacji nie ma co liczyć na obniżkę cen, zwłaszcza że przecież ciągle mamy do czynienia z inflacją, a i skutki pandemii oraz wojny na Ukrainie nadal są w branży odczuwalne. Jeśli więc dysponujemy gotówką albo przynajmniej zdolnością kredytową, zakupu mieszkania nie warto odkładać na później, bo będziemy musieli zapłacić kilka czy nawet kilkanaście procent więcej – tłumaczy Michał Sapota, właściciel HREIT SA.

Realia są więc takie, że deweloperzy mogliby po prostu czekać, aż mieszkania naturalnie się sprzedadzą. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na ofertę HREIT, który poza samymi lokalami, proponuje również atrakcyjne promocje i programy partnerskie. Można tu wymienić choćby program 3000 zł za polecenie, jak również rabaty i ekskluzywne oferty przygotowane przez firmy współpracujące, m.in. Maxfliz, Bel-Pol oraz GT Group (właściciel sieci Max Elektro).

- Na Śląsku buduje się obecnie dużo, ale tym, co wyróżnia naprawdę dobre inwestycje, jest wyobraźnia. Nasze realizacje są gruntownie przemyślane pod kątem lokalizacji, dostępności do infrastruktury miejskiej, komfortu mieszkańców, ale i estetyki, innowacyjności i świeżości. Zwracamy na nie wielką uwagę, ponieważ wywodzimy się z nurtu artystycznego. Inspirujemy się tym, co zastajemy w poszczególnych miejscach, ale i sami chcemy być źródłem inspiracji. Zależy nam na współtworzeniu wygodnej, zdrowej i pięknej przestrzeni, w której żyje się dobrze i szczęśliwie. Jesteśmy kreatywni i nie obawiamy się mierzyć wysoko. Zadowolenie mieszkańców zrealizowanych już przez nas inwestycji utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy dobrą drogą – podsumowuje Renata Pastwa, Dyrektor PR i Komunikacji w HREIT SA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!