Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie giełdy staroci. Zobacz kiedy odbędzie się pchli targ w twojej okolicy

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
To można kupić na giełdach staroci. Te miejsca warto odwiedzać.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
To można kupić na giełdach staroci. Te miejsca warto odwiedzać.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mateusz Zarembowicz
Chcielibyście kupić coś wyjątkowego i nie wydać przy tym majątku? Rozwiązaniem może być odwiedzenie jednej ze śląskich giełd staroci. Praktycznie nie ma weekendu, by gdzieś nie było można się udać w celu obcowania z pięknymi przedmiotami z duszą.

Obok niektórych przedmiotów nie można przejść obojętnie. Część zasługuje by zabrać je do domu

Podstawowa zasada, która obowiązuje w takich miejscach to umiejętność targowania się. Choć nie wszyscy sprzedawcy patrzą na to przychylnie to warto rozpocząć rozmowę od ceny niższej niż jesteśmy w stanie za dany przedmiot zapłacić. Jeśli spotkamy się z oburzeniem, zawsze można zaproponować kwotę wyższą. Choć częściej jest to moment, w którym rozpoczynają się negocjacje. Większość sprzedawców to pasjonaci, dla których wystawianie przedmiotów na pchlich targach jest nie tylko sposobem zarabiania pieniędzy, to również hobby, z którego czerpią przychody.

Każdy przedmiot ma ustalone minimum, za które sprzedający się go pozbędzie. Choć wszystko zależy również od kilku innych aspektów. Ważna jest pogoda i czas, w którym na giełdę staroci przybywamy. Im mniej czasu do zamknięcia tym większa szansa na dobicie targu i kupno przedmiotu w atrakcyjnej cenie. Zobaczcie przedmioty, które można było kupić na różnych śląskich i nie tylko giełdach.

Śląsk dla giełd staroci jest miejscem wyjątkowym

Z naszym regionem wojna obeszła się łagodniej. Z tego powodu w wielu domach pozostało wiele przedmiotów, które sukcesywnie trafiają na targowiska. Choć to nie jedyne źródło, z którego przedmioty docierają na giełdy. Wielu sprzedawców podróżuje po europejskich jarmarkach i starocie tam zakupione sprzedają w Polsce. Do tej kategorii zalicza się szczególnie porcelana z sygnaturami zagranicznych manufaktur. Zdarzają się też inne skarby, nikogo nie powinien dziwić widok wiktoriańskiej misy sedesowej czy innych specyficznych przedmiotów. Większość z nich prędzej czy później i tak zmieni swojego właściciela.

Spis treści

Zobaczcie wyjątkowe przedmioty z targów staroci na Śląsku

Kiedy odbywają się targi staroci w woj. śląskim?

Pierwszy weekend miesiąca

W każdy pierwszy piątek i sobotę miesiąca odbywa się największa impreza w Polsce. Jest nią :Bytomski Jarmark Staroci", który odbywa się na terenie błoni stadionu Szombierki w każdy pierwszy piątek i sobotę miesiąca.

Pierwsza niedziela miesiąca

Tego dnia warto odwiedzić rynek w Wodzisławiu Śląskim, Mikołowie i targowisko miejskie w Cieszynie.

Druga sobota miesiąca

To okazja do odwiedzenia Lublińca i rybnickiego deptaka.

Druga niedziela miesiąca

W tym dniu odbywają się targi na rynku w Pszczynie.

Trzecia sobota miesiąca

Częstochowski "Jurajski Jarmark Staroci" obywa się na Rynku Wieluńskim.

Trzecia niedziela miesiąca

To moment, w którym warto odwiedzić ul. Kościuszki 3 w Dąbrowie Górniczej by wziąć udział w "Dąbrowskim Jarmarku Staroci".

W tym czasie odbywa się również impreza znana pod nazwą "Jastrzębski Jarmark Różności" w Jastrzębiu Zdroju, na tej imprezie często można spotkać słynnego jastrzębskiego kolekcjonera przedmiotów z czasów PRL, dyrektora Jastrzębskiego Ośrodka Kultury - Janusza Jurczaka, który zresztą bywa na innych śląskich jarmarkach. Jeśli chcecie poznać pana Janusza, wypatrujcie wśród wystawców samochodu marki Warszawa.

Ostatnia sobota miesiąca

To czas w którym warto się udać do Kóz koło Bielska Białej i na "Zabrzańską Giełdę Staroci", która odbywa się przy ul. Botanicznej 2.

Ostatnia niedziela miesiąca

W tym terminie na targowisku przy stadionie Piasta odbywa się targ staroci w Gliwicach i "Jarmark Staroci w Tychach" na Placu targowym przy ul. Ks. Kapicy.

Ponadto w każdą niedzielę pomiędzy 8 a 12, odbywa się giełda staroci na targowisku w Gliwicach
Powyżej przedstawiliśmy jedynie część imprez, które odbywają się na Śląsku. Z pewnością odbywa się ich znacznie więcej, jednak nie wszystkie ogłaszają się w internecie.

Jeśli znacie giełdy, które odbywają się w waszej okolicy, a nie zostały tu wymienione, podpisujcie miejsca, w których się odbywają w komentarzach do tego artykułu. A jeśli chcielibyście kupić wyjątkowy przedmiot z porcelany, lecz nie macie pewności jak rozpoznać wartościową rzecz, koniecznie przeczytajcie nasz poradnik!

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera