Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia dla firm?

Monika Krężel
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przeprowadził sesję panelową na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przeprowadził sesję panelową na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw Fot. Marzena Bugała-Azarko
O nowym podejściu do finansowania usług szkoleniowych przez UE w latach 2014-2020, zasadach działania śląskiego systemu finansowania usług rozwojowych, Bazie Usług Rozwojowych dyskutowano na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw podczas panelu przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Przez trzy dni w Katowicach dyskutowano o sektorze MŚP i współpracy na linii biznes - nauka - samorząd. Tym zajmowali się uczestnicy VII edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało „Uwolnić biznes!”. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który podkreślał rolę małych i średnich przedsiębiorstw. -To one zatrudniają blisko 70 proc. ogółu pracowników, one wytwarzają ponad połowę polskiego PKB. Małe i średnie firmy coraz częściej stają się firmami innowacyjnymi, angażują się we współpracę z uczelniami i instytutami badawczymi - mówił minister.

W kongresie wzięło udział około 6 tys. uczestników z ponad 30 krajów.

Jedną z sesji panelowych przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. W panelu „Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia i doradztwo dla firm?” wzięli udział m.in. przedsiębiorcy zainteresowani nowymi metodami finansowania szkoleń dla pracowników. Okazuje się, że dzięki nowemu podejściu do tego tematu, oferta szkoleń jest o wiele bogatsza niż wcześniej, a zasady - na podstawie których można zabiegać o wsparcie - całkiem przejrzyste i przyjazne dla przedsiębiorców z naszego regionu.

- Rozwój sektora małej i średniej przedsiębiorczości był, jest i będzie pewną metodą, aby wypełniać lukę pomiędzy światem biedy i bogactwa. Tworzyć średnią warstwę społeczną, która nie tylko niweluje różnicę, ale również uwzględnia różne elementy sprawiedliwości społecznej - stwierdził Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i przewodniczący Rady Programowej VII EKMŚP.

Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach:
W woj. śląskim przygotowaliśmy ponad 400 mln zł na wsparcie pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z zakresu szkolenia, edukacji, a także usług rozwojowych dla samych przedsiębiorstw.
Ten system jest inny niż dotychczas stosowane. Oferta szkoleniowa, którą wybiera pracodawca, nie pochodzi od projektodawców, którzy przygotowali wcześniej projekty i proponowali konkretne szkolenia dla pracowników przedsiębiorstw, ale sam przedsiębiorca wybiera je z Bazy Usług Rozwojowych. Tam ma do dyspozycji tysiące ofert z różnych dziedzin, z podanym cennikiem, i może zdecydować się na coś, co mu najbardziej odpowiada. Pracownik firmy może wtedy odbyć szkolenie, które wybrał mu pracodawca. Ten system jest niezwykle pojemny, gdyż szkolenia mogą się odbywać w wybranym przez przedsiębiorcę miejscu i w konkretnej firmie.
I najważniejsze, te szkolenia są dofinansowywane przez operatora do 80 proc. kosztów, które musiałby ponieść przedsiębiorca.
Nowatorski system można porównać do portalu aukcyjnego, gdzie sami wybieramy interesującą dla nas ofertę, a potem zwracamy się o jej dofinansowanie przez operatora w ramach podpisanej umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!