Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Inwestycje PRL oddawane do użytku 22 lipca [ZDJĘCIA]

CIS
Dzień ogłoszenia Manifestu PKWN czyli tzw. Manifestu Lipcowego uznawany był w PRL za datę powstania socjalistycznego państwa. Dlatego 22 Lipca był jednym z najważniejszych świąt państwowych. Władze dbały o odpowiednią oprawę tej rocznicy. Zawsze obchodzona była z wielką pompą. Na ten dzień wyznaczano otwieranie nowych obiektów i dróg.

W zależności od potrzeb przyspieszano prace lub przeciwnie, opóźniano - byle móc pochwalić się wiekopomnym sukcesem tego konkretnego dnia lipca, bo to wiązało się ze specjalnymi premiami, talonami, orderami i pochwałami.

Co ciekawe data 22 lipca jest wybrana zupełnie przypadkowo. "Odezwa do narodu polskiego" nie została ogłoszona jak podawano w Chełmie. Manifest został podpisany i zatwierdzony przez Stalina w Moskwie 20 lipca 1944, gdzie wydrukowano pierwszy nakład w układzie trzyszpaltowym i następnego dnia, czyli 21 lipca ogłoszono to ze stolicy ZSRR w audycji radiowej Związku Patriotów Polskich. Znany tekst manifestu "dwuszpaltowy" wydrukowano w Chełmie dopiero... 26 lipca.

Do dziś o święcie pamięta KPP. W Dąbrowie Górniczej o godz. 16.00 pod pomnikiem "Bohaterom Czerwonych Sztandarów" czyli "Hendrixem", szef partii Marian Indelak organizuje manifestację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!