Śląskie jest trzecią siłą polskiego tenisa

Grzegorz Panfil z Górnika Bytom jest mistrzem Polski
Grzegorz Panfil z Górnika Bytom jest mistrzem Polski Piotr Krzyżanowski
Śląskie na trzecim miejscu w kategorii województw, a Górnik Bytom na drugim wśród klubów - tak wygląda nasz tenis w 2012 roku na podstawie klasyfikacji Polskiego Związku Tenisowego.

- Jest nieźle, choć trzeba pamiętać, że nasz wynik opiera się w głównej mierze na osiągnięciach bytomskiego klubu - ocenia prezes Śląskiego Związku Tenisowego, Wojciech Radomski. - Górnik przejął zawodników z Chorzowskiego Towarzystwa Tenisowego, dlatego ChTT stoi teraz tak nisko - wyjaśnia.

Pierwsze miejsce w rankingu PZT zajął AZS Poznań, a trzecia jest Warszawianka. Wspomniane ChTT - 36. Wyżej sklasyfikowano BKT Advantage Bielsko-Biała - 29 i UKS Beskidy Ustroń - 35. Pozostałe nasze kluby w stawce 106. sklasyfikowanych to: Mostostal Zabrze - 39, Servis Area Piekary Śl. - 53, Slavia Ruda Śl. - 57, Victoria Częstochowa - 79 i UKS Trójka Zabrze - 93. W rankingu województw wygrało mazowieckie przed wielkopolskim.

Górnik Bytom, jako lokomotywa śląskiego tenisa, może pochwalić się m.in. drużynowym mistrzostwem Polski. Eksportowi zawodnicy tego klubu to Sandra Zaniewska, Paula Kania, Mateusz Kowalczyk i Grzegorz Panfil.

- W klasyfikacji PZT znów jesteśmy na drugim miejscu, ale zdobyliśmy o 200 punktów więcej niż przed rokiem i zbliżyliśmy się do lidera - cieszy się wiceprezes ds. sportowych Górnika, Dariusz Łukaszewski.

W kwietniu przyszłego roku Spodek będzie gościł uczestniczki zawodowego turnieju WTA Tour. Tenisowe święto zapowiada się atrakcyjnie, ale jaka jest codzienność tego sportu w naszym regionie?

Z jednej strony likwidacją lub zamknięciem zagrożone są korty w Katowicach (chodzi o dawny Baildon i o obiekt prowadzony przez klub Pro-Ten na Janowie), z drugiej - na przykład w Piekarach Śląskich powstaje kompleks na siedem kortów, wraz z budynkiem klubowym.

O tym, które kluby stawiają na szkolenie, można przekonać się m.in. po rozegranych w miniony weekend w Bielsku-Białej halowych mistrzostwach Śląska do lat 14. Najlepszą zawodniczką była Zuzanna Wilk z Servis Area Piekary, która w finale pokonała Beatę Światłoń z Górnika Bytom. Ta para wygrała turniej deblowy. W finale chłopców Jan Zasada (Servis Area) wygrał z Mikołajem Wrzołem (Advantage). W deblu triumfowali Zasada i Wojciech Marek (Górnik Bytom). Może warto zapamiętać te nazwiska?

*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO