Śląskie: Komunistyczne nazwy ulic znikną z naszych miast? [MAPA]

Anna Zielonka
Komuniści wciąż patronują ulicom i pacom w naszych miastach arc.
22 lipca, Świerczewskiego, Janka Krasickiego, Hanki Sawickiej... wymieniać można jeszcze długo. Wciąż w miastach województwa śląskiego można znaleźć nazwy ulic, których patronami są komunistyczni działacze lub wydarzenia z czasów PRL-u. Prawo i Sprawiedliwość wraca do kwestii dekomunizacji nazewnictwa ulic, placów, rynków i innych miejskich obiektów. Senatorowie PiS-u stworzyli już projekt ustawy, który obliguje wojewodów, aby unieważniali peerelowskie nazwy. Sprawdzamy, jakie są pozostałości w miastach woj. śląskiego.

Ulica 22 lipca jest np. w Mikołowie i odnosi się do daty 22 lipca 1944, gdy w Polsce został ogłoszony tzw. Manifest Lipcowy. Taka ulica jeszcze kilak lat temu była w Jaworznie, ale samorząd zmienił ją na Owocową.

Od dawna mieszkańcy Siemianowic Śląskich chcą zmienić nazwę ulicy Świeczewskiego, słynnego komunistycznego żołnierza, co to się "kulom nie kłaniał". Mieszkańcy wypowiadali się nawet na ten temat w specjalnej ankiecie. Świerczewskiego to bowiem najważniejsza i najdłuższa w mieście, ciągnąca się przez całe centrum Siemianowic.

Zobacz jakie ulice w woj. śląskim noszą nazwy komunistycznych bohaterów i wydarzeń. Przewijaj tekst na mapie, aby zobaczyć kolejne punkty.

Najwięcej ulic z komunistyczną przeszłością jest chyba w Będzinie i w Dąbrowie Górniczej (w Sosnowcu nastąpiły zmiany)

Oto lista:

Będzin

35-LECIA PRL – ta nazwa mówi sama za siebie

9 MAJA (też w Kłobuck) - nazwa ulicy 9 maja (1945 r.) miała być zwieńczeniem zwycięskiego pochodu armii sowieckich. W okresie PRL lansowana była jako "Dzień Zwycięstwa". Wiemy tymczasem, że formalne zakończenie II wojny światowej w Europie nastąpiło w dniu 8 maja 1945 roku, zaś oddzielna uroczystość podpisania kapitulacji przed Rosjanami była podyktowana właśnie propagandowymi potrzebami Związku Sowieckiego.

WŁADYSŁAWA HIBERA – polskiego działacza komunistycznego, został skazany na śmierć za zabójstwa, w czasach PRL-u był jednym z bohaterów ruchu robotniczego, podobnie jak WŁADYSŁAW KNIEWSKI, którego ulica też znajduje się w Będzinie. Też został stracony

ARMII LUDOWEJ (też w Wodzisławiu Śląskim, jest tam też OSIEDLE XXX- Lecia PR) – warto zaznaczyć, że taka ulic zniknęła kilka lat temu w Sosnowcu (została zamieniona na ul. bpa Śmigielskiego)
Dąbrowa Górnicza

JURIJA GAGARINA

GWARDII LUDOWEJ

JANKA KRASICKIEGO - DZIAŁACZ KOMUNISTYCZNY, młodzieżowy działacz i agitator stalinowski, funkcjonariusz Komsomołu we Lwowie, następnie członek grup dywersyjnych, członek Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, formalnie ogłoszony przewodniczącym Związku Walki Młodych[1].

ROMANA PIECUCHA - MAJOR ARMII LUDOWEJ, KOMENDANT ARMII LUDOWEJ W DG

HANKI SAWICKIEJ (też w Jaworznie) - właściwie Hanna Krystyna Szapiro, pseudonim Hanka (ur. 19 grudnia 1917 w Krakowie, zm. 18 marca 1943 w Warszawie) – polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, pierwsza przewodnicząca Związku Walki Młodych.

WALENTYNY TIERIESZKOWEJ -  radziecka kosmonautka, inżynierka, posiadaczka odznaki Lotnik Kosmonauta ZSRR.

40-lecia PRL - w dzielnicy Ujejsce

LUCJANA SZENWALDA (też w Sosnowcu)– polski poeta, działacz komunistyczny

Gdzie jeszcze znaleźliśmy takie ulice? Na przykład:

XX-LECIA PRL-u w Kochcicach
35-LECIA PRL w Czeladzi
NOWOTKI w Jaworznie pierwszy I sekretarz Polskiej Partii Robotniczej

W Gliwicach są ulice:

KAROLA MARKSA – współautor Manifestu Komunistycznego, współzałożyciel I Międzynarodówki

MAKSIMA GORKIEGO – rosyjski pisarz i publicysta, inicjator socrealizmu w literaturze

RÓŻY LUKSEMBURG – działaczka komunistyczna, uczestniczka powstania robotniczego w Berlinie, wchodziła w skład rewolucyjnego skrzydła II Międzynarodówki.

Współp. Piotr Sobierajski, Jadwiga Jenczelewska, Piotr Ciastek, Bartłomiej Romanek, Aneta Kaczmarek, Arkadiusz Biernat, Leszek Jaźwiecki


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Wideo

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
interia@interia.pl

Czerwone Wierchy - od góry w Tatrach jest komunistyczny? Chyba Stonoga ma rację o tym całym PiSie.

P
Polak - czytelnik.

To co przeczytałem napawa mnie zdumieniem. Słowacki jest obok Mickiewicza i kilku może jeszcze innych poetów osiągnął szczyt mistrzostwa w poezji, tak więc próba podważania jego sławy poprzez sugerowanie, iż był narkomanem jest wręcz jakąś małostkowością i szukaniem dziury w całym. Słowacki był, jest i będzie wielki i nic tego nie zmieni na szczęście. Był też wielkim patriotą i za to mu Chwała na wieki wieków.

a
abangel

cytat:
"odnosi się do daty 22 lipca 1944, gdy w Polsce został ogłoszony tzw. Manifest Lipcowy"
Dlaczego TZW. M. Lipcowy, a nie po prostu: Manifest Lipcowy?

cytat:
"W okresie PRL lansowana była jako "Dzień Zwycięstwa". Wiemy tymczasem, że formalne zakończenie II wojny światowej w Europie nastąpiło w dniu 8 maja 1945 roku, zaś oddzielna uroczystość podpisania kapitulacji przed Rosjanami była podyktowana właśnie propagandowymi potrzebami Związku Sowieckiego."

A to jest już kłamstwo.
Podpisanie aktu kapitulacji odbyło się 8 maja, ok. godz. 23.30 czasu zachodnio-europejskiego. W Moskwie, był więc już 9 maja, godz. 1.30.
Stąd różnica w datach.

Więcej propagandowych kłamstw nie chce mi się wymieniać. Bo za wiele ich.... wiec i pisania za wiele.

A
AS

Jedna uwaga w odniesieniu do anty-komunizmu polskiego. W Polsce komunizmu tak naprawdę nigdy nie było, a socjalizm to "tylko droga do komunizmu". Nasz polski socjalizm oparty trochę na rosyjskiej doktrynie się nie sprawdził, ponieważ u Ruskich też "do komunizmu nie prowadzi". W komunizmie według potrzeb (a w socjalizmie według wkładu), a nasza mentalność nie jest przystosowana do życia na "minimum". W sumie komunizm chyba tylko w Chinach się sprawdza, bo tam "nikt nie przelicza majątku cesarza", nirwana i życie "bez potrzeb" (to tak w cudzysłowiu). Z logiki wynika, że gdyby cesarz podzielił cały swój majątek między wszystkich obywateli, to by wszyscy z głodu umarli, łącznie z cesarzem. A tak ryż jest dla wszystkich - tylu obywateli. Kartek z tego co wiem nie mają, bo też może i racjonalnie robią zakupy. Nasi w socjalizmie jakby nie kartki, to wykupiliby wszystko, a potem całe osiedle z głodu by umarło. Przy odrobinie pecha milicja by przyszła i zapasy odebrała. Bo też i po co robić zapasy? Data ważności. HACAAP, pierwsze przyszło - pierwsze wyszło i komplikowanie wszystkiego pełną spiżarnią. A będzie wojna, to głodu się nie uniknie.

R
Rozbawiony

Idźmy za wzorem Bielska-Białej: tam "zdekomunizowno" ulicę Czerwonych Wierchów

P
Przejazdem

WŁADYSŁAWA HIBERA – polskiego działacza komunistycznego, został skazany na śmierć za zabójstwa,(cytat). Komentarz: Zmiany nazw ulic w PRL-u (w większości przypadków) uskuteczniano na mocy okólników wydawanych przez sekretariat KC PZPR, i rozprzestrzenianych w ramach hierarchicznej struktury PZPR-u. Drogą odwrotną potwierdzano realizację wytycznych. W przypadku nazwy "ulica W. Hibnera" powinie zachować sie raport w wykonania wytycznych w tej sprawie, przygotowany przez KP PZPR w Lęborku (obecnie woj. pomorskie), o treści: Nazwy ulicy . Zawiszy Czarnego nie zmieniono,ze względu na to że już wcześniej, w lęborku, jedną z ulic miasta nazwano ulica W. Hibnera. W tym przypadku zmieniano nazwy ulic pod patronatem Zawiszy Czarnego(Archwum KC PZPR).

d
darek

Z tym często byłby problem ponieważ to właśnie " znienawidzona komuna " wybudowała na pastwiskach większość obecnych osiedli. A może by tak powstała ulica biskupa Józefa Wesołowskiego, ks. Stanisława Skorodeckiego, biskupów Kossakowskiego, Massalskiego, Poniatowskiego. Dla elektoratu PIS to godni ludzie bo przecież duchowni. Niektórzy PIS-owcy poszli za daleko uznając za niegodnych swoich ulic Ludwika Waryńskiego, Władysława Broniewskiego a nawet Jarosława Dąbrowskiego. Za to cyrk z nazywaniem wszystkiego imieniem Karola Wojtyły przypomina mi nawet nie Chiny, ale Koreę Północną.

T
Tyta

z pulokiym dalij stoi

k
karlus

PiS to taka sama zaraza jak "nieboszka komuna", z tą różnicą, że PiS-uary nie biegają po ulicach z pepeszkami na sznurkach i JESZCZE do nas nie strzelają! Chociaż poseł PiS-uarowców, niejaki Pięta stwierdził ostatnio, że Korfanty kazałby do nas strzelać!!!
Co do nazw ulic, to na Śląsku władza boi się jak ognia np. nazwać ulice imionami Śląskich Noblistów - a jest ich aż 11 - jedenastu! Boją się np. w Gliwicach nazwać ulicę nazwiskiem wynalazcy kremu Nivea, pasty do zębów i Leukoplastu czyli Oskara Troplowitza!
Ale ulicę Karola Marksa mają...

G
Gość

... byłeś i zamiast zyskać na kulturze - bo to daje kontakt ze światem - nauczyłeś się chamstwa. Nigdzie nie byłeś, Gościu, cyganisz - bo gdybyś był potrafiłbyś się wysłowić... Tyle w kwestii - PRAWDZIWE.

z
ziemianin

Marks, Lenin, Armia Czrewona; ok. Ale czego PISowskie oszołomy chcą od Gagarina czy Tiereszkowej? To jacyś komunistyczni ideolodzy, generałowie, zbrodniarze???

G
G.

Rzeczywiście, przemyślany i celny!

G
Gość

Patroni szkół to totalna fikcja i prostacka indoktrynacja dzieci i młodzieży.
Czy np. uczniom szkoły im. Juliusza Słowackiego mówi się prawdę, że ich uwielbiany patron był notorycznym narkomanem i bez porządnego naćpania się nie potrafił sklecić ani jednego wersu?
Jaki wniosek powinni zatem wyciągnąć uczniowie takiej szkoły? Tylko jeden: jeśli chcesz być wielki, musisz ćpać!

a
adam

a jaki to naprawdę ma sens? i kto za to zapłaci? zmiany adresów, nazw przystanków, pieczątek , druków urzędowych, przy zmianie "adresu zamieszkania" musisz oblecieć cała masę urzędów i instytucji, adresy pocztowe, u mnie w rodzinie i to osoby w wieku 55-60 lat wciąż nazywają ulice jeszcze sprzed pierwszej zmiany dekomunizacyjnej np ul Zawadzkiego czy Armii Czerwonej w Katowicach..
Ktoś mieszka całe życie przy "komunistycznej" ulicy i nawet nie wie kto to był, czym się zajmował czy był komunistą czy nie, bo jakoś ludzi to nie obchodzi.
I po co nowe nazwy nowych ulic w Katowicach, np Dudy Gracza? poza kilkoma domami i sklepem nie ma tam żadnych zabudowań, można było to nazwać dalej Graniczną.
Albo ciąg ulic Stęślickiego, Grundmana, Geppert Mayer, po co tam aż 3 ulice? wystarczyła by jedna nazwa tej całej ulicy, tym bardziej że nie ma tam praktycznie żadnych zabudowań więc nie ma obawy o numerację domów. Obecnie jest mania nadawania nazw każdej nawet najmniejszej uliczce i każdy plac jak widzę ma już nazwy. Proponuje jeszcze nadać nazwy każdemu palcu zabaw dla dzieci...
A potem się czyta o nagrodach dla wiceprezydentów miasta Katowice, ale za co te nagrody?

P
Psychologię trzeba znać

Przy zmianach różne przymuły z rad gmin i miast nie zdają sobie sprawy z tego, że aktualne nazwy ulic od lat funkcjonują w umysłach ludzi i siedzą w nich głęboko. Nie należy zatem ul. Lenina zmieniać na Niepokalanej Maryi Dziewicy, bo naturalne skojarzenia będą proste, np. Niepokalanego Lenina. Już lepsza jest ul. Leśna, bo zaczyna się podobnie, a jest neutralna światopoglądowo.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3