MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie liderem w walce ze smogiem. Aż 25 gmin w pierwszej setce rankingu aktywności w programie Czyste Powietrze

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Śląskie liderem w walce ze smogiem
Śląskie liderem w walce ze smogiem Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Województwo śląskie jest polskim liderem w walce ze smogiem. Tak wynika z opublikowanego rankingu aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za 2022 rok. Aż 25 śląskich gmin znalazło się w pierwszej setce zestawienia. Pierwsze miejsce w Polsce należy do Goczałkowic-Zdroju.

Województwo śląskie liderem w walce ze smogiem

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze został opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy. W zestawieniu przoduje nasze województwo z Goczałkowicami-Zdrojem na czele.

- Bardzo nas cieszy, że to gmina Goczałkowice-Zdrój została liderem programu Czyste Powietrze. Jest to szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu. W ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy, Goczałkowice Zdrój znalazły się w na wysokiej - piątej - pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 – wypowiedź Emila Nagalewskiego, koordynatora Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim przytacza strona krakowskialarmsmogowy.pl.

Ranking gmin powstał w oparciu o dane dostarczone przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jego podstawą jest liczba wniosków do programu Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych. W Goczałkowicach złożono 143 wnioski.

- O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1 tys. budynków jednorodzinnych – wyjaśnia Polski Alarm Smogowy.

W pierwszej dziesiątce gmin w Polsce znajduje się jeszcze jedna śląska miejscowość – Opatów w powiecie kłobuckim.

- Cieszymy się, że program Czyste Powietrze dociera do coraz większej liczby gmin w całej Polsce. Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych. Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania Czystego Powietrza, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce – mówi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Pierwsza dziesiątka gmin w województwie śląskim przedstawia się następująco (w nawiasach podane miejsce w rankingu ogólnopolskim):

 1. (1) Goczałkowice-Zdrój, powiat pszczyński – 143 wnioski
 2. (8) Opatów, powiat kłobucki – 145 wniosków
 3. (11) Toszek, powiat gliwicki – 142 wnioski
 4. (13) Radlin, powiat wodzisławski – 198 wniosków
 5. (19) Kornowac, powiat raciborski – 93 wnioski
 6. (24) Krzepice, powiat kłobucki – 181 wniosków
 7. (28) Blachownia, powiat częstochowski – 194 wioski
 8. (35) Knurów, powiat gliwicki – 138 wniosków
 9. (38) Piekary Śląskie – 312 wniosków
 10. (40) Orzesze, powiat mikołowski – 309 wniosków

W pierwszej setce ogólnopolskiego zestawienia znalazły się również Gierałtowice, Krzanowice, Radzionków, Bojszowy, Wodzisław Śląski, Kłobuck, Wręczyca Wielka, Nędza, Wielowieś, Ruda Śląska, Pszów, Gorzyce, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój oraz Mszana.

Smog w śląskich miastach – w wielu miejscach należy sporo poprawić

Pomimo tego, że województwo śląskie przoduje pod względem liczby wniosków złożonych do programu Czyste Powietrze, nadal w wielu miastach sytuacja wymaga poprawy. Widać również ogromny rozrzut. Przykładowo w Świętochłowicach złożono zaledwie 11 wniosków, co umieszcza miasto na 2190. pozycji w rankingu, w Chorzowie wpłynęło 26 wniosków, co daje miastu 1887. miejsce. Dla porównania zlokalizowana po sąsiedzku Ruda Śląska z 350 wnioskami znalazła się na 75. pozycji. Jak plasują się inne śląskie miasta? Zestawienie poniżej pokazuje miejsce w ogólnopolskim zestawieniu

 • 158 – Rybnik
 • 171 – Bytom
 • 248 – Zabrze
 • 256 – Dąbrowa Górnicza
 • 258 – Katowice
 • 262 – Sosnowiec
 • 386 – Gliwice
 • 504 – Jaworzno
 • 525 – Bielsko-Biała
 • 859 – Częstochowa
 • 1712 – Tychy
 • 1002 – Siemianowice Śląskie
 • 1887 – Chorzów
 • 2190 – Świętochłowice

Więcej informacji na temat rankingu, a także statystyki dotyczące innych województw można znaleźć na stronie krakowskialarmsmogowy.pl.

Czyste Powietrze – dofinansowanie do wymiany starych pieców

Celem programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W ramach programu wymieniane są źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych, poprawiana jest również ich efektywność energetyczna.

Program przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz właścicieli wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych.

- (Można uzyskać) dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy – czytamy na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Dotacja na te cele może wynieść nawet 135 tys. zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania. Można również uzyskać dopłatę w wysokości 1,2 tys. zł na audyt energetyczny.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera