Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie liderem w walce ze smogiem. Aż 25 gmin w pierwszej setce rankingu aktywności w programie Czyste Powietrze

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Śląskie liderem w walce ze smogiem
Śląskie liderem w walce ze smogiem Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Województwo śląskie jest polskim liderem w walce ze smogiem. Tak wynika z opublikowanego rankingu aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za 2022 rok. Aż 25 śląskich gmin znalazło się w pierwszej setce zestawienia. Pierwsze miejsce w Polsce należy do Goczałkowic-Zdroju.

Województwo śląskie liderem w walce ze smogiem

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze został opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy. W zestawieniu przoduje nasze województwo z Goczałkowicami-Zdrojem na czele.

- Bardzo nas cieszy, że to gmina Goczałkowice-Zdrój została liderem programu Czyste Powietrze. Jest to szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu. W ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy, Goczałkowice Zdrój znalazły się w na wysokiej - piątej - pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 – wypowiedź Emila Nagalewskiego, koordynatora Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim przytacza strona krakowskialarmsmogowy.pl.

Ranking gmin powstał w oparciu o dane dostarczone przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jego podstawą jest liczba wniosków do programu Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych. W Goczałkowicach złożono 143 wnioski.

- O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1 tys. budynków jednorodzinnych – wyjaśnia Polski Alarm Smogowy.

W pierwszej dziesiątce gmin w Polsce znajduje się jeszcze jedna śląska miejscowość – Opatów w powiecie kłobuckim.

- Cieszymy się, że program Czyste Powietrze dociera do coraz większej liczby gmin w całej Polsce. Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych. Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania Czystego Powietrza, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce – mówi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Pierwsza dziesiątka gmin w województwie śląskim przedstawia się następująco (w nawiasach podane miejsce w rankingu ogólnopolskim):

  1. (1) Goczałkowice-Zdrój, powiat pszczyński – 143 wnioski
  2. (8) Opatów, powiat kłobucki – 145 wniosków
  3. (11) Toszek, powiat gliwicki – 142 wnioski
  4. (13) Radlin, powiat wodzisławski – 198 wniosków
  5. (19) Kornowac, powiat raciborski – 93 wnioski
  6. (24) Krzepice, powiat kłobucki – 181 wniosków
  7. (28) Blachownia, powiat częstochowski – 194 wioski
  8. (35) Knurów, powiat gliwicki – 138 wniosków
  9. (38) Piekary Śląskie – 312 wniosków
  10. (40) Orzesze, powiat mikołowski – 309 wniosków

W pierwszej setce ogólnopolskiego zestawienia znalazły się również Gierałtowice, Krzanowice, Radzionków, Bojszowy, Wodzisław Śląski, Kłobuck, Wręczyca Wielka, Nędza, Wielowieś, Ruda Śląska, Pszów, Gorzyce, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój oraz Mszana.

Smog w śląskich miastach – w wielu miejscach należy sporo poprawić

Pomimo tego, że województwo śląskie przoduje pod względem liczby wniosków złożonych do programu Czyste Powietrze, nadal w wielu miastach sytuacja wymaga poprawy. Widać również ogromny rozrzut. Przykładowo w Świętochłowicach złożono zaledwie 11 wniosków, co umieszcza miasto na 2190. pozycji w rankingu, w Chorzowie wpłynęło 26 wniosków, co daje miastu 1887. miejsce. Dla porównania zlokalizowana po sąsiedzku Ruda Śląska z 350 wnioskami znalazła się na 75. pozycji. Jak plasują się inne śląskie miasta? Zestawienie poniżej pokazuje miejsce w ogólnopolskim zestawieniu

  • 158 – Rybnik
  • 171 – Bytom
  • 248 – Zabrze
  • 256 – Dąbrowa Górnicza
  • 258 – Katowice
  • 262 – Sosnowiec
  • 386 – Gliwice
  • 504 – Jaworzno
  • 525 – Bielsko-Biała
  • 859 – Częstochowa
  • 1712 – Tychy
  • 1002 – Siemianowice Śląskie
  • 1887 – Chorzów
  • 2190 – Świętochłowice

Więcej informacji na temat rankingu, a także statystyki dotyczące innych województw można znaleźć na stronie krakowskialarmsmogowy.pl.

Czyste Powietrze – dofinansowanie do wymiany starych pieców

Celem programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W ramach programu wymieniane są źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych, poprawiana jest również ich efektywność energetyczna.

Program przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz właścicieli wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych.

- (Można uzyskać) dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy – czytamy na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Dotacja na te cele może wynieść nawet 135 tys. zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania. Można również uzyskać dopłatę w wysokości 1,2 tys. zł na audyt energetyczny.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera