MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie mity: Śląski pracownik jest świetny. Ale nierobotny

Aldona Minorczyk-Cichy
Czy śląska pracowitość to mit?
Czy śląska pracowitość to mit? 123RF
Śląska pracowitość to mit? Bynajmniej. Jesteśmy najbardziej wydajni w kraju i w Europie. Pod warunkiem jednak, że w ogóle pracujemy. Najaktywniejsze są osoby w wieku 25-44 lat. Pracuje ich ponad 80 proc. Potem aktywność zawodowa w woj. śląskim gwałtownie spada. Zaś w ogóle jest jedną z najniższych w kraju.

Gorzej jest tylko w woj. zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Z kolei na głowę bije nas Mazowsze, Podkarpacie i województwo łódzkie. Mamy się bać? Jest bardzo źle?

- Nie przesadzałbym. Kilkuprocentowe różnice to nic wielkiego, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy młodych mieszkańców naszego regionu, którzy za pracą wyjechali do Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Są poszukiwani na europejskim rynku pracy, bo mają solidne wykształcenie techniczne - wyjaśnia prof. Adam Bartoszek, socjolog z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Ekonomista dr Bogumił Szczupak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nie jest już takim optymistą. Podkreśla, że to naprawdę poważny problem. Pod względem aktywności zawodowej jesteśmy niestety nie tylko w ogonie kraju, ale i Europy.

- Do tego dochodzi jeszcze jeden problem - brak wymiany pokoleniowej w niektórych branżach, np. w zaopatrzeniu w wodę, energię i odprowadzaniu ścieków. Pracują tam coraz starsi ludzie. Są firmy, w których średni wiek to już nawet ponad 40 lat. To naprawdę dobrze nie rokuje - mówi dr Bogumił Szczupak.

Te branże dobrze płacą, a przy okazji praca w nich nie jest tak ciężka jak np. w kopalni. Efekt: niewielka rotacja i brak możliwości zatrudnienia się w nich.

Ale po kolei. Kim są osoby w wieku produkcyjnym (15-64 lata), które nie pracują?

Po pierwsze: emeryci. W kraju jest ich 6,4 mln. Z tego w województwie śląskim - niemal 900 tysięcy. Emerytów i rencistów w kraju jest w sumie 9,1 mln, zaś u nas - 1,17 mln.

Po drugie: uczący się, dokształcający, zdobywający nowe kwalifikacje. Takich osób jest aż 3 mln w skali kraju i aż 360 tys. w województwie śląskim.

Po trzecie: osoby niepracujące z powodu jakiejś choroby lub niepełnosprawności. W ska-li Polski to nawet 2 mln osób, z tego najwięcej u nas w województwie - 236 tys.

Po czwarte: osoby, które zupełnie świadomie zrezygnowały z pracy zawodowej, kariery, bo opiekują się rodziną i prowadzą dom, czyli "kury" i... coraz częściej "koguty domowe". Dlaczego? Bo ich na to stać. W kraju jest ich łącznie 1,6 mln, u nas - także rekordowo dużo - 266 tys.

- To wcale nie jest tak, że osobą, która pracuje i utrzymuje rodzinę jest zawsze mężczyzna, a tą, która prowadzi dom - kobieta. Coraz częściej małżonkowie, partnerzy wymieniają się rolami. Domem zajmuje się zwykle po prostu ten, który ma niższe zarobki. Bywa i jest naturalne, że tą osobą jest mężczyzna, pozwalający żonie rozwijać się, robić karierę - mówi prof. Adam Bartoszek, socjolog.

Zwykle jednak u nas, ale też w kraju - osobą, która zostaje w domu jest nadal najczęściej kobieta. Tak się dzieje, bo mężczyźni, zwłaszcza ci zatrudnieni w przemyśle (np. w kopalniach, energetyce, hutnictwie), zarabiają na tyle dobrze, że są w stanie samodzielnie utrzymać rodzinę.

- Do tego dochodzą nasze problemy z miejscami w przedszkolach i żłobkach. To wszystko łącznie powoduje, że w wielu młodych rodzinach jedna osoba po prostu postanawia przez pewien czas zostać w domu i zająć się wychowaniem dzieci - mówi socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Dodaje, że nasze babki, a częściowo także matki, wychodząc za mąż za górnika niejako z góry zakładały, że nie będą czynne zawodowo.

- To się jednak dawno już zmieniło. Młode kobiety są gotowe podjąć pracę, do tego się przygotowują, kształcą - mówi prof. Bartoszek.

Kiedy w województwie śląskim pracuje zaledwie co druga osoba w wieku produkcyjnym, dla porównania aktywność ekonomiczna przekracza 70 proc. w: Niemczech, Austrii, Danii, Japonii, Szwajcarii, Norwegii i Szwecji.

Mniej osób niż u nas pracuje w Rumunii, Chorwacji, Turcji, na Węgrzech, Malcie i Litwie. Pocieszające jest, że nasza aktywność jednak z roku na rok wzrasta.

Co sądzisz na temat zmiany ról męskich i damskich w rodzinie? NAPISZ KOMENTARZ*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni