Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie na talerzu AD 2014. Jak kuchnia najbardziej odpowiada mieszkańcom województwa śląskiego?

Sławomir Cichy
Katowiczanin Tomasz Noras przyznaje, że coraz częściej żywi się na mieście. Cóż, wszyscy coraz częściej  jadamy w biegu...
Katowiczanin Tomasz Noras przyznaje, że coraz częściej żywi się na mieście. Cóż, wszyscy coraz częściej jadamy w biegu... Marzena Bugała-Aazarko
Mieszkańcy naszego województwa najbardziej lubią kuchnię polską, a zaraz potem włoską. A To w naszym regionie najchętniej w Polsce jada się "na mieście" ze względów towarzyskich.

Najnowszy raport "Polska na talerzu 2014" daje sporo zaskakujących odpowiedzi na pytania: jakie lokale mieszkańcy naszego regionu najchętniej wybierają, jedząc na mieście, co zamawiają, a nawet czy lubią małą czarną prosto z kawiarnianego ekspresu i ile wydają na jedno wyjście do kawiarni albo restauracji.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że jeśli wychodzimy na miasto coś zjeść, to najczęściej nie dlatego, że jesteśmy głodni, ale żeby spotkać się ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną. To wyróżnia mieszkańców województwa śląskiego od innych regionów, gdzie do knajpy idzie się zwyczajnie po to, żeby zjeść.

Rynek restauracyjny w Polsce i województwie

Mamy w regionie dwie miłości: samochody i dobre jedzenie. Okazuje się jednak, że rynek motoryzacyjny pod względem obrotów nie dorasta do pięt polskiej gastronomii, choć z pewnością wzbudza nie mniej emocji. Z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że rocznie sprzedaje się w Polsce nowych i używanych aut za ok. 17 mld złotych. Tymczasem rynek restauracyjny osiągnął wartość powyżej 18,5 mld zł.

Co ciekawe, eksperci branży przewidują, że gastronomia w Polsce ma przed sobą świetlaną przyszłość, bo w porównaniu z innymi krajami dużo ludzi wciąż żywi się w domu, co będzie się zmieniać.

- Cały polski rynek gastronomiczny jest wart tyle, ile rynek np. w Mediolanie - powiedział David Boner, prezes Makro Cash&Carry w listopadzie 2013 r. podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Z drugiej strony potwierdzają się prognozy ekspertów sprzed dekady, którzy wskazywali, że w latach 2015-2016 polski rynek gastronomiczny będzie wyceniany na ok. 20 mld zł.

Połowa z nas stołuje się w domu, połowa na mieście

Z raportu przygotowanego przez instytut badań Homo Homini dla Macro wynika, że połowa mieszkańców województwa śląskiego z zasady nigdy nie stołuje się "na mieście". Jada w domu. Raport wskazuje, że ludzie dość chętnie gotują sobie dla przyjemności. Taką deklarację złożyło ponad 65 proc. zapytanych przez ankieterów. Zdecydowana większość gotuje posiłki kilka razy w tygodniu dla całej rodziny. Najczęściej na stołach goszczą dania kuchni polskiej (blisko 90 proc.).

Inspiracji do wymyślania nowych dań co czwarty z nas szuka wśród znajomych, 23 proc. zadeklarowało, że inspiracją są programy TV, a także kulinarne strony internetowe, 21 proc.
Co czwarty ankietowany stołuje się "na mieście" raz, góra trzy razy w miesiącu. W ankietach aż 35 proc. mieszkańców regionu wskazało jako powód stołowania się poza domem wygodę. Dla 27 proc. badanych powodem są względy towarzyskie i jest to najwyższe wskazanie w porównaniu z mieszkańcami innych województw. Ale nie szalejemy: za posiłek w lokalu jesteśmy gotowi jednorazowo zapłacić od 10 do 25 złotych.

Oto co i gdzie najczęściej jemy poza domem

Najbardziej popularne wśród mieszkańców województwa śląskiego są lokale serwujące kuchnię polską (46 proc.). Chcemy jeść na mieście tak, jak w domu, a jeśli to jest trudne, to wybieramy dania kuchni włoskiej (30 proc.) i europejskiej (23 proc). Z kolei na wybór lokalu mają wpływ przede wszystkim: lokalizacja (18 proc.), wystrój (16 proc.) i urozmaicone menu (15 proc.).

Co piąty mieszkaniec województwa śląskiego jedząc "na mieście" wybiera lokal typu pizzeria. Najrzadziej w kraju wybieramy za to lokale z obsługą kelnerską i nie lubimy wydawać pieniędzy w kawiarniach na małą czarną z ekspresu. Kawę z gruntu, albo jak kto woli po turecku, pijemy za to chętnie, ale zazwyczaj w domowym zaciszu. Na wynos z kolei najczęściej wybieramy: hamburgery, hot-dogi i zapiekanki (26 proc. wskazań) oraz potrawy kuchni polskiej (25 proc.).

Korona smakosza w województwie śląskim

Niedługo będziemy mogli sami sprawdzić, czy wyniki raportu "Polska na talerzu 2014" potwierdzą się podczas plebiscytu "Korona Smakosza", który zawita aż do 5 miast

W Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu i Rybniku akcja odbędzie się 13-14 września, a w Bielsku-#-Białej 11-12 października. Mieszkańcy będą wskazać najlepsze restauracje, kawiarnie i bary w swoich miastach - zdecydują, który lokal dostanie statuetkę "Korony Smakosza". W ramach plebiscytu odbędzie się też akcja "Weekend za pół ceny"- każdy lokal biorący udział w plebiscycie przygotuje specjalną ofertę cenową z 50 proc. zniżki na min. trzy dania ze swojego menu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera