Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Ogrzewanie w szkołach i innych placówkach edukacyjnych. Czy będzie ciepło? Zobacz, jak aktualnie wygląda sytuacja w naszym regionie

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Ogrzewanie w szkołach i placówkach edukacyjnych na Śląsku. Jak wygląda aktualna sytuacja? Zobacz w naszej galerii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ogrzewanie w szkołach i placówkach edukacyjnych na Śląsku. Jak wygląda aktualna sytuacja? Zobacz w naszej galerii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Andrzej Banaś
Ogrzewanie w szkołach i innych placówkach edukacyjnych w Śląskiem. Kryzys energetyczny w sezonie grzewczym 2022/2023 da się we znaki również mieszkańcom województwa śląskiego. Na ile będzie on odczuwalny w tym zakresie, przekonamy się w najbliższych tygodniach oraz miesiącach. Mieszkańcy naszego regionu, którzy nie korzystają z miejskiej sieci ogrzewania lecz samodzielnie dbają o opał już zapewne odczuli jego znacznie wyższe koszty. Różnicę w rachunkach bardzo szybko dostrzegą też użytkownicy ogrzewania gazowego. Jak natomiast wygląda aktualnie sytuacja w placówkach oświatowych na terenie województwa śląskiego? Czy w szkołach i przedszkolach będzie ciepło? Rodzice zastanawiają się, czy wróci nauka zdalna w sytuacji zbyt niskich temperatur w salach lekcyjnych.

W związku z kryzysem energetycznym, który coraz bardziej odciska piętno w niemal każdej dziedzinie życia, pojawia się wiele obaw, związanych między innymi z rozpoczynającym się sezonem grzewczym. Rodzice dzieci i młodzieży szkolnej zastanawiają się, czy placówki edukacyjne będą w tym sezonie spełniać normy pod kątem utrzymania odpowiedniej temperatury w salach lekcyjnych oraz przedszkolnych, a także, czy w sytuacji niedostatecznego ogrzania budynków szkolnych uczniowie mogliby powrócić do nauki zdalnej. W województwie śląskim większość szkół i przedszkoli, znajdujących się na terenie miast korzysta z sieci ogrzewania miejskiego, a samorządy zapewniają, że temperatura nie spadnie tam poniżej osiemnastu stopni Celsjusza.

Nauka zdalna z powodu zbyt niskich temperatur w szkołach – czy to możliwe?

Jesień zaczęła się na dobre, w wraz z nią coraz niższe temperatury nie tylko za oknem, ale także w budynkach. Szkoły oraz przedszkola są miejscami, gdzie dzieci i młodzież spędzają mnóstwo czasu każdego dnia, a zatem uczniowie powinni przebywać w placówkach, w których nie będą marznąć. W czasach kryzysu energetycznego wśród rodziców rodzą się jednak obawy, czy ich pociechy będą uczyć się w odpowiednich warunkach bądź w formie zdalnej. Jak twierdzi Kuratorium Oświaty w Katowicach, w województwie śląskim nie ma odgórnych ustaleń odnośnie ewentualnego „przeniesienia” zajęć lekcyjnych z budynków szkół do internetu, w razie zbyt niskiej temperatury w placówkach. – Do Kuratorium Oświaty w Katowicach nie wpłynęły żadne informacje o planach przechodzenia na naukę zdalną z powodu braku czy też niedoboru opału na ogrzewanie szkół – mówi Anna Kij, Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Samorządy w Śląskiem zapewniają, że uczniom będzie dostatecznie ciepło

Z informacji, uzyskanych w urzędach miast wynika, że większość publicznych placówek edukacyjnych w województwie śląskim korzysta z sieci ogrzewania miejskiego, a nie z własnych systemów grzewczych. Z uwagi na to, szkoły oraz przedszkola również w tym sezonie mają zapewnione ogrzewanie, jakie w wielu placówkach zostało już uruchomione. Samorządy zapewniają, że dzieci i młodzież nie zmarzną podczas zajęć lekcyjnych, choć w niektórych miastach może być nieco chłodniej niż w poprzednich latach. Taka sytuacja jest możliwa chociażby w Gliwicach, gdzie według władz miasta konieczne będzie oszczędne korzystanie z ogrzewania, którego koszty znacznie wzrosły. Problemów z uzyskaniem ciepła nie powinny mieć także placówki, podłączone do innych sieci. Przykładem miasta, w którym nie ma miejskiej firmy, dostarczającej ciepło jest Sosnowiec. Budynki – w tym również szkoły i przedszkola – ogrzewane są tam w większości przez firmę Tauron Energia.

Problemy z ogrzewaniem dotkną jednak niektóre placówki

W trudniejszej sytuacji, jeśli chodzi o uzyskiwanie ciepła mogą jednak znaleźć się szkoły i przedszkola, które posiadają własne kotłownie. Ogrzewanie gazem ma miejsce głównie w pojedynczych placówkach, jakie funkcjonują w różnych miastach. Ze swoich kotłowni korzysta natomiast większość ośrodków edukacyjnych w Lublińcu, a kilka z nich jest ogrzewanych przez prywatną ciepłownię, która ma problem z zakupem opału. Jeśli w podłączonych do niej ośrodkach nie zostanie uruchomione ogrzewanie, uczniowie szkoły podstawowej przejdą na nauczanie zdalne, zaś działalność przedszkoli będzie zawieszona. W przypadku placówek, które dysponują własnymi kotłowniami zawsze pozostają obawy co do możliwości opłacenia bardzo kosztownego ogrzewania gazowego czy też zapewnienia dostatecznej ilości opału, przeznaczonego na cały sezon grzewczy.

Zobacz, jak wygląda sytuacja z ogrzewaniem w placówkach edukacyjnych w wybranych miastach na terenie województwa śląskiego. Informacje z urzędów miast zebrali dziennikarze Dziennika Zachodniego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera