Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie. Powstał Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Funkcjonariusze ukrócą działania mafii śmieciowej

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Statystyki nie kłamią. Województwo śląskie w szczególności narażone jest na działalność przestępców środowiskowych. Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jeszcze w 2018 roku odnotowano ok. 1200 interwencji.
Statystyki nie kłamią. Województwo śląskie w szczególności narażone jest na działalność przestępców środowiskowych. Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jeszcze w 2018 roku odnotowano ok. 1200 interwencji. Śląska Policja
Przestępcy środowiskowi i mafia śmieciowa będą musieli omijać woj. śląskie z daleka. W Katowicach powstał szósty w kraju Wydział do Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Nowy Wydział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska będzie ściśle współpracował z Policją, Krajową Administracją Skarbową, Inspekcją Transportu Drogowego czy Strażą Graniczną.

Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej będzie nowym wydziałem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. – W każdym województwie zostanie utworzony taki wydział. W Katowicach będzie pracowało ok. 20 osób. – wyjaśnia Agata Bucko-Serafin, Śląski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Są to byli funkcjonariusze, którzy wcześniej pracowali przy tego typu sprawach, mają doświadczenie, w tej chwili będą mieli do dyspozycji lepszą, wyspecjalizowaną organizację – dodaje.

Zmiana przepisów dotykających przestępców środowiskowych. Kary będą wyższe

Oprócz tworzenia nowych wydziałów, zmieniono także przepisy dotykające przestępców śmieciowych. - Zmieniono przepisy w zakresie odpowiedzialności karnej, zostały także podniesione sankcje. W typie podstawowym do 10 lat pozbawienia wolności, w typie kwalifikowanym nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Wprowadzenie sankcji, przy popełnieniu tego rodzaju przestępstw nawet do wysokości 10 mln zł. To są już kary dotkliwe, które powinny zniechęcić przestępców do prowadzenia tego typu działań – mówi minister Michał Wójcik.

Dodaje, że jeszcze w 2015 roku wniesiono zaledwie 39 aktów oskarżenia przeciwko przestępcom środowiskowym, w 2022 r. ich liczba wynosi ok. 1000. - W województwie śląskim jest niezwykła potrzeba stworzenia tego typu wydziału, gdzie jest dużo nielegalnych wysypisk, gdzie składowane są niebezpieczne odpady, przewożone z naruszeniem przepisów – wyjaśnia.

Transport nielegalnych odpadów. Międzynarodowi przestępcy zostaną ukarani w Polsce

Wysokie kary mają zahamować także przestępczość międzynarodową. - Sankcje w sposób bardzo praktyczny wpłyną na ograniczenie „importu” odpadów niebezpiecznych z obszarów państw Unii Europejskiej na teren Polski. Międzynarodowa przestępczość przeciwko środowisku znajdzie w Polsce bardzo mocną i dotkliwą odpowiedź – mówi poseł Jerzy Polaczek, wiceszef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Województwo śląskie najbardziej narażone na mafie śmieciowe

Statystyki nie kłamią. Województwo śląskie w szczególności narażone jest na działalność przestępców środowiskowych. Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jeszcze w 2018 roku odnotowano ok. 1200 interwencji. –

W 2021 roku mieliśmy ich już ponad 1850

. Ta liczba ciągle wzrasta. Większość interwencji związana jest z gospodarką odpadami – mówi Agata Bucko-Serafin.
Na terenie woj. śląskiego znajduje się 460 instalacji, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska, 53 zakłady o dużym ryzyku awarii przemysłowej (2 razy więcej niż w innych województwach), 100 miejsc z nielegalnymi odpadami, w tym odpadami niebezpiecznymi. Inspektorat nadzoruje także 1600 podmiotów posiadających zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów. - W ostatnich latach do działalności związanej głownie z gospodarką odpadami, włączyły się mafie śmieciowe, które zaczęły coraz szerzej wchodzić w gospodarkę i generować zarówno duże straty dla budżetu, jak i duże straty dla mieszkańców, związane na przykład z usuwaniem odpadów znajdujących się w niewłaściwych miejscach – wyjaśnia Agata Bucko-Serafin. – Tę działalność można ukrócić. Od teraz będzie lepszy nadzór nad przedsiębiorcami, którzy zajmują się gospodarką odpadami. Niestety działalność przestępcza zwykle łączy się z legalnymi działaniami – dodaje.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera