Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie powstańcze pieśni - wciąż pamiętane

Redakcja
arc.
Dążenie Ślązaków do przyłączenia do Polski, którego wyrazem były m.in. trzy powstania śląskie, znalazło swoje odbicie w muzyce, inspirując powstanie kilkudziesięciu piosenek i słynnej na całym świecie "III Symfonii pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Wśród wielu pieśni, powstałych w czasie walki o polskość Śląska, najpopularniejsze - także poza regionem - to m.in. "Zachodzi czerwone słoneczko", "Do bytomskich strzelców wojska zaciągają", "Od Bytomia bita droga" czy "Znam ja jeden śląski zamek".

Kilkadziesiąt piosenek ludowych z tego okresu zebrał i opracował ceniony badacz śląskiego folkloru, nieżyjący już prof. Adolf Dygacz. Z jego dorobku korzysta wielu twórców współczesnych aranżacji tych utworów.

Jedna z piosenek powstańczych - "Kajze mi się podzioł mój synecek miły" - zrobiła światową karierę. Zamyka ona znany film Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej"; stała się też inspiracją dla zmarłego przed rokiem światowej sławy kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, który wykorzystał ten motyw muzyczny w "III Symfonii pieśni żałosnych". W latach 90. symfonia ta cieszyła się olbrzymim powodzeniem na całym świecie - sprzedano ponad milion płyt.

Jak oceniali krytycy, był to najgłębszy ukłon w stronę śląskiej tradycji we współczesnej muzyce, a zarazem dzieło, które odniosło wielki komercyjny sukces. Również inni kompozytorzy cytują w swoich utworach śląskie melodie, stosując pewien rodzaj stylizacji, wykorzystującej określony śląski motyw czy temat.

Kilkanaście śląskich pieśni o tematyce patriotycznej stworzył lub opracował na podstawie ludowych przekazów prof. Stanisław Hadyna - twórca cenionego na całym świecie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". W ocenie jego artystów, okres, kiedy Śląsk był pod zaborami, niewątpliwie zaowocował bogactwem i różnorodnością tutejszego folkloru. PAP

WSZYSTKO O POWSTANIACH ŚLĄSKICH NA DZIENNIKZACHODNI.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!