Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Praca dla panów w damskich zawodach

Katarzyna Domagała
arc
Pamiętacie Irenę Kwiatkowską, najsłynniejszą kobietę pracującą w "Czterdziestolatku". Demi Moore, która tańcem erotycznym w filmie "Striptiz" do czerwoności rozgrzała niejednego mężczyznę? Albo Dorotę Zawadzką, popularną supernianię, która potrafi uspokoić najgorszego urwisa? To teraz w ich rolach wyobraźcie sobie stuprocentowych mężczyzn. Jak się okazuje w naszym regionie coraz więcej panów wykonuje zawody, kiedyś uważane wyłącznie za kobiece.

W Zakładach Usługowych EZT z Sosnowca od początku roku ilość zatrudnionych sprzątaczy wzrosła aż o 95 proc. W 2010 pracowało ich tam 57, obecnie jest to 113.

Andrzej Jakubowski przez 25 lat pracował jako górnik, kiedy przeszedł na emeryturę z nudów poszukał nowego zajęcia. Został sprzątaczem. - Praca jak praca. Jednemu się spodoba innemu nie - podsumowuje swoje nowe zajęcie pan Andrzej.

Jeszcze w 2009 roku ani jeden mężczyzna z naszego regionu nie był zarejestrowany na portalu niania.pl. Za to w 2010 było ich już 16, zaś od początku 2011 roku przybyło kolejnych 12.
- Najczęściej są to mężczyźni z wykształceniem pedagogicznym lub studenci - mówi Sylwia Wanot z niania.pl.

Izabela Wosińska, właścicielka firmy Nasz skarb - opieka nad dziećmi, właśnie poszukuje nowego pracownika. Jak przyznaje po przeprowadzonych rozmowach kwalifikacyjnych skłania się do zatrudnienia mężczyzny. - Każda kobieta uważa, że w roli matki jest najlepsza, a jak pokazuje życie różnie to bywa - mówi pani Izabela. - Mężczyźni w tym zawodzie czują się niespełnieni, dlatego są otwarci na naukę. Jak dodaje, mężczyźni dłużej zachowują się jak dzieci, przez co łatwiej jest im nawiązać kontakt z maluchem.

Zawód powszechnie uważany za kobiecy wykonuje też Andrzej Machnik. Od ponad siedmiu lat przed kobietami zawodowo zrzuca z siebie ubranie i tańczy. I to weekendowe zajęcie bardzo sobie chwali.

- Rzeczywistość w której żyjemy cały czas się zmienia - mówi dr Katarzyna Ślebarska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego. - Kobiety coraz chętniej i częściej pracują w zawodach męskich, więc czemu nie miałoby to iść w drugą stronę. Jak dodaje pani doktor, z jednej strony w tej tendencji można zauważyć część równouprawnienia, z drugiej zaś trzeba mówić o naturalnych predyspozycjach mężczyzn do wykonywania niektórych kobiecych zajęć. - Choćby kucharze czy styliści - wymienia pani doktor.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Ci panowie żadnej, nawet kobiecej, pracy się nie boją

Andrzej Jakubowski, sprzątacz w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej.
Po pierwsze wcale nie uważam, że zawód sprzątacza jest typowo damskim. Wykonujemy cięższe prace fizyczne, m.in. obsługujemy maszyny sprzątające czy sprzątamy teren wokół sklepu.

Andrzej Machnik, tancerz erotyczny w weekendy, instruktor nauki jazdy na co dzień. Siedem czy osiem lat temu, całkiem przez przypadek, poszedłem na casting na tancerza erotycznego. Dostałem się i tak zostało. Ta praca to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Andrzej Baran, student położnictwa, w wakacje planuje dorabiać jako "pan niania". Doświadczenie, które zebrałem podczas studiów chcę wykorzystać jak najmocniej. A naturalnym krokiem do przodu w moim przyszłym zawodzie jest właśnie opieka nad dziećmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!