Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Straż Pożarna ma pełne ręce roboty przez palenie traw. Odnotowano 2400 pożarów

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich
Niestety, wiosna to okres, w którym wzrasta gwałtownie liczba pożarów traw oraz nieużytków rolnych. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej odnotowała na początku roku prawie 2400 pożarów traw i nieużytków.

Statystyki nie dają żadnych złudzeń. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej odnotowała od początku roku prawie 2400 pożarów traw i nieużytków o powierzchni ponad 1100ha. W wyniku pożarów 9 osób zostało rannych. Jedna osoba zginęła. W akcje zaangażowanych było ponad 4000 zastępów straży pożarnej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Tego typu pożary są zwykle celową działalnością człowieka, chociaż nieprawdą jest przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy i innej roślinności.

- Ponadto podczas pożarów traw i innych roślin do atmosfery emitowane są znaczące ilości dymu pożarowego zawierającego trujące dla ludzi i zwierząt związki chemiczne. Do pożarów traw dochodzi najczęściej na nieużytkach, łąkach, a więc w miejscach, gdzie żyje wiele gatunków zwierząt - wyjaśnia Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich. Na terenie Piekar Śląskich od początku roku doszło do trzydziestu tego typu pożarów. Spaleniu uległo ponad 14 ha. Na szczęście do tej pory obyło się bez poszkodowanych i ofiar.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest też zabronione. Działania te są zagrożone karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne.

Według art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. 2. art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera