Śląskie Szmaragdy wręczone na obchodach 500 lat Reformacji w...

  Śląskie Szmaragdy wręczone na obchodach 500 lat Reformacji w Katowicach ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie Szmaragdy 2017 wręczone zostały w NOSPR Katwice
  1/51
  przejdź do galerii

  Śląskie Szmaragdy 2017 wręczone zostały w NOSPR Katwice ©Arek Gola

  Śląskie Szmaragdy w Katowicach: W sobotę w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się Gala Reformacyjna, jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji na Śląsku i w Diecezji Katowickiej. Podczas gali wręczono Śląskie Szmaragdy, najwyższe wyróżnienie Diecezji Katowickiej kościoła ewangelickiego przyznawane osobom zaangażowanym w pojednanie, ekumenizm oraz integrację europejską.
  Śląskie Szmaragdy 2017

  - Gala Reformacyjna, to jedno z bardziej znaczących wydarzeń w Diecezji Katowickiej w trakcie obchodów 500-lecia Reformacji – mówi Marian Niemiec, biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego w Polsce.

  W trakcie gali wręczono Śląskie Szmaragdy, najwyższe wyróżnienie Diecezji Katowickiej kościoła ewangelickiego przyznawane przedstawicielom Śląska zaangażowanym w pojednanie, ekumenizm oraz integrację europejską. Jak dotąd szmaragdy otrzymali m.in. abp Damian Zimoń, prof. Jan Malicki, prof. Julian Gembalski, prof. Tadeusz Sławek, ale także bp Tadeusz Szuman, czy Piotr Uszok.


  Śląskie Szmaragdy 2017 LAUREACI  W sobotę wieczorem do grona wyróżnionych dołączyli
  • Arcybiskup Wiktor Skworc,
  • Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego
  • Ksiądz profesor Manfred Uglorz
  • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
  .

  Obchody 500-lecia Reformacji celebrowane są już od początku roku w niemal całej Polsce oraz w woj. śląskim, gdzie społeczność ewangelików jest szczególnie silna. Przed nami kolejne wydarzenia. Już 31 października w kościele ewangelickim przy ulicy Warszawskiej w Katowicach odbędzie się uroczyste nabożeństwo centralne dla całej Polski transmitowane przez Program 2 Telewizji Polskiej.
  Zobacz galerię
  - To będzie najważniejszy punkt obchodów, które rozpoczęliśmy nabożeństwem w Cieszynie, a teraz w rocznicę 500-lecia Reformacji nabożeństwo odbędzie się w Katowicach. Co ważne wezmą w nim udział hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego z prymasem Polski na czele oraz arcybiskupem Wiktorem Skworcem – zapowiada biskup Niemiec. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10. Tego samego dnia (o godz. 17.) w kościele przy Warszawskiej odbędzie się uroczysty koncert na kościelnych organach, które przez ostatni rok remontowano, a zagra na nich prof. Julian Gembalski.

  Wcześniej, bo już 20 października, w Muzeum Śląskim otwarta zostanie wystawa „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. Ekspozycja ma akcentować bogatą tradycję kościoła reformacyjnego na Śląsku i służyć refleksji nad obecnością ewangelików na Śląsku. - Ruch reformacyjny połączył działalność religijną z powszechną edukacją, wpłynął na architekturę sakralną oraz muzykę, spopularyzował też druk – przypominają muzealnicy. Wernisaż odbędzie się o godz. 18. w siedzibie Muzeum w Strefie Kultury. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 kwietnia 2018 roku.

  Obchody 500-lecia Reformacji mają przypominać – jak mówi biskup Marian Niemiec - o licznej społeczności ewangelików mieszkających w Polsce, a zwłaszcza w naszym regionie, którego historię tworzyli przez lata. - Mówienie o Reformacji uświadomiło wielu ludziom, że trudno wyobrazić sobie Śląsk bez ewangelików, że zawsze tu byliśmy, że jesteśmy częścią tej ziemi, tworzymy tutejszą sztukę i kulturę – dodaje.

  Z drugiej strony – jak tłumaczy duchowny – obchody mają dodać otuchy samym ewangelikom. - Zauważam, że parafianie nabrali pewności siebie, poczuli, że są cząstką tej ziemi, że mają tożsamość wyznaniową, ale też po prostu czerpią radość z bycia ewangelikami – ocenia biskup Niemiec.

  POLECAMY TWOJEJ UWADZE

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT
  tyDZień: Informacyjny program Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trochę pokory

  Mario (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Nie sądzicie a nie będziecie sądzeni"
  O uzasadnienie do kapituły nagrody.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I jo sie pytom

  Jorguś z Michałkowic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  co w tym gronie robi biskup Skworc? Przypomnijcie sie co ksiądz Zalewski ujawnioł o tym Skworcu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim