Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie w czołówce frekwencji Narodowego Spisu Powszechnego. W całej Polsce spisało się zaledwie 25 proc. uprawnionych

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Archiwum DZ
Jak wyglądają statystyki dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego po dwóch miesiącach od jego rozpoczęcia? Spisało się zaledwie 25 proc. uprawnionych mieszkańców Polski, a województwo śląskie straciło fotel lidera jeśli chodzi o frekwencję. Przypominamy, że udział w badaniu, które potrwa do 30 września, jest obowiązkowy.

Za nami dwa miesiące Narodowego Spisu Powszechnego, który rozpoczął się wraz z początkiem kwietnia. Jak dotąd w badaniu udział wzięło zaledwie 25,04 proc. uprawnionych mieszkańców Polski, czyli prawie 9,6 miliona osób, a przypomnijmy, że udział w spisie prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny jest obowiązkowy.

Województwo śląskie nie jest już liderem frekwencji

O ile na początku województwo śląskie przodowało jeśli chodzi o frekwencję, tak teraz na prowadzenie wyszło województwo mazowieckie, gdzie do końca maja spisało się 27,66 proc. mieszkańców. W tym samym czasie w Śląskiem spisało się nieco ponad 1,2 miliona osób, co daje 27,08 proc. Na trzecim miejscu jest województwo opolskie - 26,89 proc.

Zobacz koniecznie

Narodowy Spis Powszechny przez internet lub telefon

Podstawową formą udziału w Narodowym Spisie Powszechnym jest wypełnienie formularza internetowego, ale to nie jedyna możliwość. Można samodzielnie skontaktować z infolinią pod numerem (22) 279 99 99 lub czekać na telefon od rachmistrza.

- Polacy chętnie spisują się przez internet. Wśród osób, które wykonały już obowiązek spisowy aż 81,24 proc. dokonało tego poprzez samospis internetowy - informuje Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach.

- Jednocześnie przypominam, że dzwoniącemu rachmistrzowi spisowemu nie można odmówić przekazania danych, tłumacząc się wciąż trwającym spisem. Osoba fizyczna nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu powszechnego z zastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego - dodaje.

Musisz to wiedzieć

Jak rozpoznać, czy aby na pewno rozmawiamy z rachmistrzem?

W związku z falą oszustw telefonicznych, których przestępcy najczęściej dokonują poprzez wiadomości SMS, pojawiły się obawy, że będą chcieli wykorzystać także Narodowy Spis Powszechny. Aby tego uniknąć, należy pamiętać, że w Narodowym Spisie Powszechnym nie pojawiają się pytania o nasz numer konta bankowego lub dane logowania. Jeśli padną takie pytania, to możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem.

Ponadto rachmistrzowie dzwonią tylko i wyłącznie z dwóch numerów telefonicznych: (22) 828 88 88 i (22) 279 99 99.

- Oznacza to, że każdy rachmistrz spisowy, niezależnie od województwa, wykonuje wywiady spisowe z jednego z dwóch podanych wyżej numerów telefonów - jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego - wyjaśnia Grażyna Witkowska.

Wiarygodność rachmistrza można potwierdzić poprzez:

  • stronę internetową (www.spis.gov.pl, zakładka „Sprawdź rachmistrza”),
  • kontakt z infolinią: (22) 279 99 99.

Dodatkowo możemy poprosić rachmistrza, aby podczas rozmowy podał jedną z wybranych pięciu ostatnich liczb naszego numeru PESEL.

Jakich dokumentów potrzebujemy podczas Spisu Powszechnego?
Aby dokonać spisu, należy uwierzytelnić swoje dane przy pomocy elektronicznego profilu zaufanego lub w oparciu o metody administracyjny, gdzie wymagany jest numer PESEL i nazwisko rodowe matki.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera