Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie Zawody Balonowe na ogrzane powietrze. Lot w 100-lecie Powstań Śląskich. In the Silesian Sky

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Drugi dzień I Śląskich Zawodów Balonów na ogrzane powietrze. Lot w 100-lecie Powstań Śląskich. In the Silesian Sky.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Drugi dzień I Śląskich Zawodów Balonów na ogrzane powietrze. Lot w 100-lecie Powstań Śląskich. In the Silesian Sky.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Lot w 100-lecie Powstań Śląskich. In the Silesian Sky. Zakończyły się dwudniowe I Śląskie Zawody Balonów w Chorzowie. Piloci startowali z Pól Marsowych Parku Śląskiego. Widowiskowa impreza zakończyła się wspólnym przelotem wszystkich załóg. W ten widowiskowy sposób upamiętniono 100-lecie zakończenia III Powstania Śląskiego.

Lot w 100-lecie Powstań Śląskich. In the Silesian Sky

W Chorzowie odbyły się I Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze o puchar marszałka województwa śląskiego. W drugi dzień imprezy, 4 lipca, balony ponownie wzbiły się w powietrze. W zawodach łącznie wzięło udział 19 balonów oraz 1 balon fiestowy Uniwersytetu Śląskiego z logo 100-lecia Powstań Śląskich.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W drugim dniu imprezy zaplanowano drugi lot konkursowy, który rozpoczął się o godz. 5.00. Nagrody wręczono o godzinie 18.00. Następnie odbył się lot dodatkowy – przelot pokazowy wszystkich startujących w zawodach.

- Śląskie Zawody Balonowe przeszły do historii. Trzeba powiedzieć, że dzięki świetnym zawodnikom przez dwa dni niebo nad Śląskiem było pełne atrakcji. Gratuluję wszystkim uczestnikom. Szczególne brawa dla zwycięzców. To było widowiskowe upamiętnienie Powstań Śląskich - napisał na Twitterze Jakub Chełstowski, marszałek województw śląskiego.

Impreza Silesian Sky uświetnia 100-lecie Powstań Śląskich. 3 lipca odbył się pierwszy lot konkursowy

Chorzów. Lot w 100-lecie Powstań Śląskich. In the Silesian S...

I Śląskie Zawody Balonowe. Zawody balonowe w Parku Śląskim

Na czym polega ta rywalizacja? W tej dyscyplinie liczy się szybkość i precyzja. Zawodnicy muszą przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi.

Nie przeocz

Konkurencji było jednak więcej i a mają one dość ciekawe nazwy, takie jak np. „hare and hound” (pogoń za lisem). Polega ona na tym, że jeden z balonów startuje ze wspólnego miejsca 10-15 min przed resztą i jego celem jest zgubić innych pilotów, aby jak najmniejsza liczba balonów doleciała do punktu jego lądowania.

Jak działa balon? Dzięki podstawowemu prawu fizyki, opartemu na prostej zasadzie, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. Choć układ sterowania wydaje się bardzo prosty - podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie – jego opadanie, sterowanie takim statkiem powietrznym wymaga bardzo dużych umiejętności.

Piloci mają możliwość pozycjonowania balonu wyłącznie w górę lub w dół, a ich przemieszczanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza oraz wiatru. Dlatego tak ważne podczas lotów są warunki atmosferyczne. Sterujący balonem są w stanie precyzyjnie kontrolować wysokość lotu, jednak to ich wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie pozwalają na oszacowanie kierunków czy prędkości lotu.

Nylonowe lub poliestrowe powłoki balonów mają imponujące rozmiary (nawet 3 600 m3). Oprócz charakterystycznego elementu tzw. czaszy, balony składają się z kosza ratanowego (to dzięki niemu wytrzymują liczne uderzenia podczas lądowania) oraz systemu zasilania (palników, węży i butli z gazem propan-butan lub propanem technicznym).

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera