Śląskiego Kopciuszka wzięli sobie za patrona. Joanna Schaffgotsch wróciła do Kopic na sztandarze

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach Krzysztof Strauchmann/Archiwum
Śląski Kopciuszek - Joanna Schaffgotsch została patronką szkoły podstawowej w Kopicach, którą 120 lat temu ufundowała. Na uroczystość przyjechał praprawnuk fundatorki.

Joanny Schaffgotsch nie trzeba chyba przedstawiać miłośnikom śląskiej historii. Jej losy przypominają bajkę o Kopciuszku, który na koniec zamieszkał w bajkowym pałacu na wodzie. Pochodziła z biednej rodziny pod Zabrzem, urodziła się w 1842 roku. Jak małe dziecko trafiła pod opiekę do domu Karola Goduli, śląskiego przemysłowca, króla cynku. Musiała sobie zaskarbić serce przemysłowca, bowiem kiedy zmarł, zapisał 6 letniej dziewczynce cały swój ogromny majątek.

W wieku 16 lat majętna spadkobierczyni wyszła za mąż za Hansa Ulricha von Schaffgotsch, ze znanej arystokratycznej śląskiej rodziny. Mieli czworo dzieci, a w Kopicach koło Grodkowa wybudowali nad stawem jeden z najpiękniejszych pałaców na Opolszczyźnie, który dziś znajduje się w stanie posuniętej ruiny.

Lokalna historia inspiruje szkołę

17 maja Publiczna Szkoła Podstawowa w Kopicach przyjęła imię Joanny Schaffgotsch. Uroczystość połączono z otwarciem nowej sali gimnastycznej i z poświęceniem szkolnego sztandaru, którego dokonał ks. Biskup Jan Kopiec.

- To właśnie hrabina Joanna ufundowała kopicką szkołę w 1901 roku, a jej architektem był Richard Young. Szczególną uwagę przywiązywała do kształcenia i opieki nad dziećmi z miejscowości gdzie mieszkała oraz w których działały jej zakłady przemysłowe – mówi Maciej Mischok, społeczny opiekun zabytków w Kopicach.

Na zaproszenie dyrekcji szkoły oraz Macieja Mischoka, specjalnie na piątkową uroczystość, przyjechał do Kopic Alexander hrabia Schaffgotsch, prapraprawnuk hrabiny Joanny.

- Alexander to najmłodszy syn Hansa Ulryka, którego kilkakrotnie w minionych latach gościliśmy w Kopicach. Jest on przedstawicielem kolejnego pokolenia górnośląskiej linii rodu Schaffgotschów – mówi Maciej Mischok.

Uczestnicy uroczystości odwiedzili leżące w parku pałacowym mauzoleum, gdzie po śmierci pochowano Joannę i jej męża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska