18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Śląskim Pierdołą Roku 2011 zostaje... [ZDJĘCIA]

Michał Smolorz
NOMINACJE DO TYTUŁU ŚLĄSKIEGO PIERDOŁY ROKU 2011Wyjaśnienie Michała Smolorza: Słowo pierdoła w naszym regionalnym kręgu kulturowym nie ma żadnych wulgarnych znaczeń. Oznacza po prostu człowieka, który bez zahamowań ględzi niemiłosiernie, sprawiając słuchaczom męki (...). Używane jest też w zbitce stary pierdoła, co oznacza pierdołę uporczywego, niekoniecznie starego metrykalnie (tego bowiem na Górnym Śląsku nazywa się starym purtem). ARC DZ
Panie i Panowie, Obywatele i Obywatelki, Towarzyszki i Towarzysze, Umiłowani Parafianie! Nadchodzi wielka chwila, w której zostaną ogłoszone najważniejsze nagrody regionalne województwa śląskiego, jedyne w swoim rodzaju pośród 124 wręczanych tu corocznie Laurów, Diamentów, Szpilek, Miodów, Cegieł, Pucharów i Dyplomów, przyznawane jednogłośnie, czyli moim jednym głosem (jak mawiał sołtys Kierdziołek). Nagrody wolne od jakichkolwiek protekcji, faworyzacji, podszeptów i sugestii, zależne wyłącznie od moich własnych przemyśleń, sympatii, humorów i zmierzłości. Kliknijcie w zdjęcia i czytajcie.

A więc - Ludu Boży - ogłaszam tegoroczne nominacje do tytułu Śląski Pierdoła 2011!!! Wszystkie światła na scenę, orkiestra tusz!!!
Andrzej Stania i Józef Buszman, czyli prezes i wiceprezes Związku Górnośląskiego, wskazani do nagrody z racji wyjątkowego i niepowtarzalnego talentu, jakim wykazali się przy organizacji Światowego Zjazdu Ślązaków.
Zamiast zapowiadanych "kilkunastu tysięcy gości z całego świata", udało się pokazać dziennikarzom jednego Ujka z Reichu. Szczęśliwie przyjechał w rodzinne strony na odpust, więc został zgarnięty z ulicy i postawiony przed mikrofony i kamery jako żywy dowód, że zjazd "odbił się szerokim echem w całej Europie". W miejsce tysiąca akordeonistów, którzy mieli pobić światowy rekord Guinnessa, udało się z pobliskiego domu kultury przywieźć do Spodka jeden zespół, który w towarzystwie dwóch mamuś i trzech wujków odegrał "Szła dzieweczka do laseczka", a słuchało go dziesięć tysięcy pustych foteli i dwie kamery telewizyjne. W ramach podsumowania Zjazdu obaj nominaci odtrąbili sukces i zapowiedzieli, że za rok zrobią to samo. Był pomysł, aby w trosce o przyszłość Śląska odciąć obu panów od publicznej działalności i wysłać gdzieś na Saharę. Niestety, ktoś przytomnie ostrzegł, że wkrótce zabrakłoby tam piasku.

Druga nominacja też zespołowa: do tytułu Śląski Pierdoła 2011 kandydują panowie

Piotr Zaczkowski i Marek Zieliński - dyrektor i wicedyrektor Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.
Obaj zasłużyli się w twórczym rozwinięciu baśni o nowych szatach króla. Jak pamiętamy w oryginale Hansa Christiana Andersena dwaj tkacze-szalbierze wmówili władcy, że za wielkie pieniądze są w stanie sporządzić mu szaty doskonałe, tak doskonałe, że każdy kto jest głupi lub nie nadaje się na swój urząd nie jest w stanie ich dostrzec. Kiedy jednak na widok rzekomych szat dziecko krzyknęło z tłumu "król jest nagi", wszystko się wydało i szalbierze musieli uciekać. Geniusz panów Z. i Z. polega na tym, że wmówili katowickiemu cesarzowi Petrusowi Auriculusowi, że za wielkie pieniądze uczynią jego miasto Europejską Stolicą Kultury - a kto by próbował zaprzeczać, ten jest głupi lub nie nadaje się na swój urząd. Kiedy zabrzmiało już "król jest nagi" i Katowice nie wygrały konkursu, wtedy przekonali Auriculusa, że to nic, że dziecko jest głupie, nie zna się i niedowidzi, a szata jest w istocie genialna. I wyciągnęli od władcy... kolejnych 80 milionów na "miasto młodzieży", na "stolicę muzyki", na "miasto tęczowe" lub coś tam jeszcze. Najstarsi obywatele nie pamiętają, aby komukolwiek udało się naciągnąć cesarza na więcej niż 100 tysięcy. A tu całe 80 milionów! Ponieważ równolegle w kinach wyświetlany jest film pod tytułem "80 milionów", wyjaśniamy, że opowiada on o skoku na inną kasę.

Kolejna para nominatów:

Ewa Niewiadomska i Maciej Szczawiński z Radia Katowice.
Na wspólną nagrodę zasługują z racji niespotykanego w dziejach radia bałwochwalczego entuzjazmu i fanatycznego wręcz zachwytu, z jakim przez wiele miesięcy wysławiali z anteny geniusz szalbierzy od "Miasta Ogrodów". Król Dawid w swoich 150 psalmach nie był w stanie gorliwiej wyśpiewać chwały Najwyższego, niźli katowiccy radiowcy, którzy opiewali dzieło Zielińskiego i Zaczkowskiego. Dziennik Telewizyjny przez całą Dekadę Sukcesu nie wypowiedział tylu słów podziwu dla Edwarda Gierka, ile duet Niewiadomska-Szczawiński wyraził hołdów dla swoich idoli. Bogusław Kaczyński, który dotąd był niedościgniony w admiracji dla swoich gwiazd (wielka, zachwycająca, zjawiskowa, etc.) zbladł nagle i zmalał. To warte zapisania w księgach rekordów: przez pół roku codziennie wylewać z siebie akty strzeliste i ani razu się nie powtórzyć. Maciejowi Szczawińskiemu trudno się dziwić, zaczynał karierę radiowca w czasach Zdzisława Grudnia, więc nawąchał się tych klimatów od kołyski. Ale dużo młodsza Ewa Niewiadomska, dziecko innej już epoki, to talent samorodny, wart szerszego wykorzystania.
I jeszcze jeden duet: eksprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i dziennikarz

Jerzy Buzek i Jerzy Zawartka, (dziennikarz z tego samego Radia Katowice - co za kopalnia talentów!).
Obaj panowie utworzyli spółkę, dzięki której o świcie budzi nas rozmowa Jerzego Zawartki z Jerzym Buzkiem na temat awarii platformy wiertniczej i jej dalekosiężnych skutków ekologicznych. Podczas drugiego śniadania (współcześnie zwanego "lunchem") towarzyszy nam rozmowa z Jerzym Buzkiem na temat kryzysu finansowego w USA i pazerności amerykańskich bankierów. W porze popołudniowego szczytu komunikacyjnego stoimy w korku, a z samochodowego radia płynie "moim i państwa gościem jest prof. Jerzy Buzek" recenzujący transmisję dzieł Mozarta z Metropolitan Opera. Zasiadając do kolacji mamy dużą szansę wysłuchać, co sądzi Jerzy Buzek o tegorocznych laureatach Nagród Nobla z literatury, ekonomii lub medycyny. Nie warto włączać telewizora, gdzie też będzie Jerzy Buzek, ale mniej kompetentnie. Lepiej poczekać do następnego ranka, by przy porannej kawie posłuchać rozmowy Jerzego Zawartki z Jerzym Buzkiem na temat górniczych emerytur w kontekście reformy finansów państwa, przy lunchu poznać ich poglądy na temat tegorocznych zbiorów truskawek, etc., etc., etc.

I wreszcie jedyna tego roku indywidualna nominacja do Śląskiego Pierdoły: wojewoda

Zygmunt Łukaszczyk i jego perypetie z domniemaną przynależnością do Ruchu Autonomii Śląska.
Kiedy sprawa wyszła na jaw, miała wszelkie cechy niewinnej ciekawostki, z której bez trudu można było wybrnąć jednym żartem i jeszcze obrócić go na własną korzyść. Ale pan wojewoda zrazu zachował się jak niewierny mąż, krzyczący do żony "to nie jest tak jak myślisz". Potem zaklinał się i zapierał jak św. Piotr przy ognisku pod pałacem Piłata, nie bacząc, że przekupka coraz głośniej oznajmia, że "mowa twoja cię zdradza" a kur znowu pieje. Kiedy i to nie przekonało gawiedzi, począł składać uroczyste śluby i kląć się na wszystkie świętości, choć z każdą przysięgą upodabniał się do Pinokia. Aby już nikt nie powątpiewał w jego wierność i lojalność względem narodu polskiego, postawił na własnej posesji wysoki maszt, na który z ceremonią wciągał flagę państwową. Miała oznajmiać miastu i światu, że tu mieszka prawdziwy patriota, pełen jedynie słusznej wiary, nadziei i miłości. Pomogło, premier przedłużył wojewodzie kadencję. Nie wiadomo, czy w zaciszu uratowanego gabinetu Pierwszy Urzędnik wyciągnął w stronę RAŚ-u środkowy palec prawej ręki, choć byłoby to logiczne.

I teraz przychodzi wskazać, który z nominatów najbardziej zasługuje na wyróżnienie tytułem "Śląski Pierdoła 2011". Zgodnie z uświęconą tradycją, jednoosobowa kapituła tej nagrody nie ujawnia swojego wyboru, zachowując go "in pectore". Umożliwia to PT Czytelnikom dokonanie własnych wskazań, zaś wszystkim nominatom daje okruch nadziei, że to nie oni tym razem zwyciężyli. Niech żyją w błogim przekonaniu, że inni są gorsi.

Z wcześniejszych edycji "Pierdół..." wyjaśnienie Michała Smolorza: "Słowo »pierdoła« w naszym regionalnym kręgu kulturowym nie ma żadnych wulgarnych znaczeń. Oznacza po prostu człowieka, który bez zahamowań ględzi niemiłosiernie, sprawiając słuchaczom męki (...). Używane jest też w zbitce »stary pierdoła«, co oznacza pierdołę uporczywego, niekoniecznie starego metrykalnie (tego bowiem na Górnym Śląsku nazywa się »starym purtem«)".

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
*LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
*GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI
*NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Powrót na siłownię - na jakich zasadach?

Wideo

Komentarze 87

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

ś
ślązak

prawda o gorolach jest zaś taka ,ciągle im się wydaje ,że można pomiatać kimś kto mówi inaczej niż oni ,niezależnie od tego co się ma do powiedzenia .Leczą swoje kompleksy upatrując w Ślązakach niższą rasę (ktoś to przed nimi już kiedyś robił )Pisząc tak nikczemny i beznadziejny tekst niejako wystawiasz świadectwo jak wysokiej kultury osobistej jesteście wy którzy się mienicie Polakami .Temat autonomii działa na was jak czerwona płachta na byka .Skoro niemieckie pozostałości których w dodatku wstydzi się Polska to dlaczego tak się boicie tej autonomii?Tak się wstydzicie tego Śląska a zjechało się Was tu tyle ...Powiadasz że kiedyś Niemcy tu byli sprawcami wielu bękartów Nie zniżę się do Twojego poziomu , tylko zwrócę uwagę że conajmniej co druga rodzina na Śląsku jest wymieszana , może to jakaś gorolska strategia by naród Śląski raz na zawsze wyginął .OJ! gorole wyście som fajne !

k
kesjo

ludzie wy tomacie problemy ,jak to czytam tomnie krew zalewa.....

M
Max

Tego nikt nie przebije,należy mu się ten tytuł .Partyjny aparatczyk,wypowiadający się bez sensu.

f
fani

Kiedy finał ? Pozdro.

a
as

Powinien wygrać jednogłośnie Smolorz! Popierdółką roku powinien zostać

h
hihi

U księdza prałata Henryka J. spowiada się pewien polityk:
- Proszę księdza! Ukradłem 5 milionów złotych.
- Podzielisz się ze mną, to dostaniesz rozgrzeszenie.
- Wziąłem także kilka najnowszych modeli mercedesa jako łapówkę.
- Podzielisz się ze mną, to dostaniesz rozgrzeszenie.
- Proszę księdza, miałem, jeszcze powiedzieć, że molestowałem mojego 10-letniego syna, ale uprzedzam, że nie zamierzam się z nikim dzielić!

A
Ana

Faktycznie dwie pierdoły mieszkające w Zabrzu to prezydent Mańka SZulik i prezes KZK GOP Roman Urbańczyk. Nie wiem czy to już nie najmłodszy wiek, czy okolica podatna na smędzenia, ale oboje zasługują na miano pierdoły roku. Ich teksty można przewidzieć zanim otworzą usta i tak od wielu lat mieszkańcy Zabrza są biczowani ględzeniem ludzi ze świecznika, aż żal słuchać.

r
rokman89

pozamykać te wszystkie instytucje i sie pierdoły wezmą za normalną pracę .... może

G
Gość

To prawda ,że niektórych decydentów trudno słuchać faktycznie do jednej z nich należy prezydent Zabrza Mańka Szulik. Te same teksty w każdej wypowiedzi aż do znudzenia .

J
Ja

Największy,wypowiadający się bez sensu i logiki to namiestnik warszawki łukaszczyk.Tytuł należy mu się jak nikomu innemu.

c
czytelnicy

Panie Michale kiedy finał ? Pozdrawiamy.

M
MaX.

dla Buzka. Nie tylko, że gada bzdury, jest 'fachowcem' od wszystkiego, czytaj od niczego, to jeszcze jako Wielki Ślązak nie sprowadził Euro dla nas, byle tylko się przypodobać don Tuskowi...

o
ot co !

Oj hanysy hanysy, prawda o Was taka: była wojna, niemcy biegali sobie po rejonie i gwałcili kobietki, usunąć ciąży nie było jak, tak więc narodziła się masa poniemieckich bękartów. Jak inaczej was nazwać ? I teraz te poniemieckie pozostałości, których i Niemcy nie chcą u siebie i Polska się za nich wstydzi, nie wiedzą co ze sobą począć i autonomie chcecie zakładać. Tylko po co, skoro swej historii nie zmienicie !

k
kulturka

j/w

G
Gość

Jest ich wiele i ciągle pchają się do mikrofonu, ale największą jest prezydent Zabrza Mańka Szulik( co zdanie to słowo pokłonię się) tego nie można już słuchać.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3