Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność apeluje do rządu o zablokowanie umowy CETA. Wylicza powody

Weronika Grychtoł
Weronika Grychtoł
solidarnosckatowice.pl
W miniony weekend Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność wystosował apel do rządu o zablokowanie umowy CETA. Alarmuje, że jej skutkami będzie m. in. utrata 200 tys. miejsc pracy, obniżenie płac i napływ żywności z GMO.

Zdania na temat umowy CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) są podzielone. To umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i Kanadą, mająca uwolnić wymianę handlową pomiędzy tymi podmiotami. Chodzi o m. in. zniesienie cła i otwarcie rynków finansowych. Umowa wydaje się dobrym posunięciem, na stronie Ministerstwa Rozwoju czytamy, że stwarza ona preferencyjne warunki dostępu do rynku Kanady dla europejskich, w tym polskich, towarów. Przedstawiciele Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność apelują jednak do rządu o jej zablokowanie.

-Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność stanowczo sprzeciwia się podpisaniu umowy CETA w obecnym kształcie oraz domaga się od przedstawicieli rządu RP podjęcia wszelkich działań zmierzających do zablokowania przyjęcia tej umowy - czytamy w oficjalnym stanowisku.

Pdkreślono w nim również, że, jak wynika chociażby z opublikowanych we wrześniu 2016 roku badań amerykańskiego Uniwersytetu Tufts, na skutek przyjęcia CETA Unia Europejska utraci 200 tys. miejsc pracy, a średnie płace pracowników znacząco spadną. Umowa CETA ma bowiem zapewnić wzajemne uznawanie licencji i kwalifikacji zawodowych profesjonalnych usługodawców oraz większą mobilność wykwalifikowanego personelu. Z tego też powodu Śląsko-Dąbrowskie NSZZ Solidarność obawia się zalewu kanadyjskich profesjonalistów. To nie wszystko, zdaniem związkowców przyjęcie umowy CETA spowoduje zalanie polskiego rynku przez tanią, genetycznie modyfikowaną żywność z Kanady (to jeden z czołowych producent GMO na świecie).

Podsumowując działacze przekonują, że podpisanie umowy CETa przyniesie za sobą długofalowe, negatywne skutki ekonomiczne oraz polityczne.

Równie wiele kontrowersji co CETA, wzbudza TTIP - umowa o wolnym handlu między UE a USA. Pikietę przeciw ratyfikacji przez Polskę obu międzynarodowych umów zorganizowały dokładnie tydzień temu Ruch Narodowy oraz Młodzież Wszechpolska.

- Protestujemy przeciw ratyfikowaniu umów międzynarodowych, które obniżą standardy żywnościowe, przyczynią się też do pogorszenia sytuacji w rolnictwie europejskim i polskim, które będzie miało olbrzymi problem w konkurowaniu z rolnictwem kanadyjskim, czy amerykańskim – mówił 10 października Jacek Lanuszny z Ruchu Narodowego.

Ze względu na mieszany charakter Umowy CETA jej wejście w życie wymaga przeprowadzenia odpowiedniej procedury. Podpisanie dokumentów wstępnie zaplanowano na 27 października 2016 r. podczas szczytu Unia Europejska-Kanada.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec
*Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!