18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Śląskość czeka na uznanie. Gorzelik, Woźniczka, Szołtysek komentują

Justyna Toros
Wciąż nie milkną komentarze odnośnie zarejestrowania przez Sąd Okręgowy w Opolu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. I choć jest to duży skok dla Ślązaków, warto podkreślić, że decyzja sądu nie oznacza uznania narodowości śląskiej. Czytajcie komentarze Jerzego Gorzelika, Zygmunta Woźniczki i Marka Szołtyska.

- Istotne jest nie to, czy uzna się narodowość śląską, ale czy ludzie, którzy się z nią utożsamiają, nie byli przeciwko narodowości polskiej - mówi prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. - Polska zawsze była państwem wielonarodowym i zróżnicowanym kulturalnie, ale wszystkie te narody czuły się przede wszystkim związane z państwem polskim. Wspólnie to państwo budowali i wspólnie o nie walczyli.

Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, podkreśla natomiast, że tożsamość Ślązaków zawsze była wielonarodowościowa i nadal ludzie czują się Ślązakami i Polakami, Ślązakami i Niemcami albo po prostu tylko Ślązakami.

- Ja odczuwam przynależność wyłącznie do narodowości śląskiej - mówi Gorzelik. - Z Polską wiąże mnie obywatelstwo, ale nie czuję się narodowości polskiej. Jeżeli na terenie państwa istnieje inna narodowość, jak u nas śląska, państwo powinno ją uznać.

CZYTAJ KONIECZNIE W TYM TEMACIE:
JERZY GORZELIK WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA SÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
POSEŁ MAREK PLURA WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
KUTZ: SĄDOWE UZNANIE STOWARZYSZENIA TO SUKCES ŚLĄZAKÓW
WÓDZ: REJESTRACJA STOWARZYSZENIA ZASŁUGĄ RAŚ[/b]

- W demokratycznym kraju każdy może odczuwać przynależność do różnej narodowości - podkreśla prof. Woźniczka. - Jeśli jest więc taka grupa, która czuje przynależność do narodowości śląskiej, to dobrze, że ją zarejestrowali.

Według Marka Szołtyska, publicysty i Ślązaka, śląskość to poczucie regionalnej przynależności.

- Pamiętajmy, że Ślązak tak samo może być Polakiem, Niemcem, jak i Amerykaninem - mówi Szołtysek. - Śląskość to kategoria regionalna, a nie narodowa czy państwowa. Na pewno zarejestrowanie stowarzyszenia jest punktem zwrotnym, coś się wydarzyło, ale to nie zmieni historii Śląska. Poczucie przynależności do Śląska nie jest sprzeczne z przynależnością do Polski czy Europy.

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej chce złożyć w Sejmie obywatelski projekt o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Pod wnioskiem musi się podpisać co najmniej 100 tys. obywateli. Chęć pomocy stowarzyszeniu zadeklarował poseł PO Marek Plura - chce złożyć również wniosek o języku śląskim.

- Uznanie narodowości śląskiej zamknęłoby zły rozdział między Ślązakami a Polakami - podkreśla Gorzelik. - Kiedyś wmawiano Ślązakom, kim mają być. Możliwość bycia tylko Ślązakiem byłaby dla nas dużym krokiem. Myślę też, że pozytywnie wpłynęłoby to na relacje polsko-śląskie.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 153

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

v
von schlesien

Długo trzeba było czekać na taką decyzję sądu. Nareszcie!!! Czy się to Polakom podoba czy nie sprawiedliwości stało sie zadość. Przy tej okazji dodam mój komentarz co do wyroku sądu najwyższego orzekającego o nie istnieniu narodowości śląskiej: Wyrok sądu najwyższego odnosnie nieistnienia narodowości śląskiej jest wyrazem najwyższego cynizmu, najwyższej ignorancji, i absolutnej niekompetencji tego sądu co do oceny sytuacji śląskiej. Wyrok tego sądu jest dowodem dyskryminacji ślązaków przez naród polski. Nowa powojenna polska władza, głównie poprzez specjalne ustawodawstwo, wyposażona w szereg niezwykle restrykcyjnych aktów prawnych, jako skutecznego środka przymusu i terroru, przystosowała system sądowniczy do potrzeb państwa totalitarnego. W kwietniu 1945 Aparat Bezpieczeństwa Polski Ludowej uruchomił proces planowego wysiedlenia ludności z terenów Śląska (1945-1947) W procesie tym wysiedlano, wypędzano, brutalnie rozprawiano się z ślązakami którzy nie chcieli opuścić rodzinnego domu, nie chcieli oddać dorobku całego swojego życia, nie chcieli być wygnani. Na ich miejsce przeważnie weszły osoby bez wykształcenia a często z tak zwanego lumpenproletariatu postępujące według knajackiego "systemu wartości" i takie przede wszystkim były motywy tych zbrodni - prymitywnej zemsty na Niemcu, na Slązaku.
Chęć dokonania zemsty i nienawiść kierowała postępowaniem Polaków decydujących o losach niewinnych ludzi po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. Od początku działalności komunistycznych władz PRL "likwidowano", mordowano, ubezwłasnowalniano, wypędzano, gnębiono, więziono w obozach koncentracyjnych ludzi z narodowością śląską. Kto przeżył albo zdecydował sie na pozostanie na swojej ziemi śląskiej został do 1951 roku zweryfikowany i czy chciał czy nie musiał przyjąć polski dowód osobisty jako dowód polskiej narodowości. Kto się weryfikacji nie poddał i odmawiał przyjęcia polskiego obywatelstwa był skazany na obóz pracy albo został przymusowo wysiedlony. Nastąpiła polonizacja śląska która trwa praktycznie do dzisiejszego dnia. Ci Polacy są odpowiedzialni za utajenie historii śląska, Historii Sląska która do 1945-roku przez nowe polskie władze manipulowane stalinowską polityką została na nowo zredagowana i opublikowana do nauki w szkołach dla powojennych pokoleń. Historii Sląska po 1945 ktorej praktycznie nie zna nikt, jest w literaturze historycznej i w podręcznikach szkolnych nieobecna. Bez respektu dla kultury, zwyczajów, tradycji tego regionu zmieniano i pomniejszano jego rolę, dorobek i historyczne znaczenie w rozwoju europejskiej kultury. To tylko jeden z wielu przykładów co potrafili Polacy robić ze ślązakami poto tylko żeby dzisiaj można było w cyniczny i szyderczy sposób powiedzieć że narodowość śląska nie istnieje. Fuj Polacy!!!

Z
Ze kożdy szterki. :-)
Uůne pjyrse banům przed Půnbůckym a we geschichće kvolůne.
G
Gość
Bo uo Schlesien starańo mjeć ńy muśiće!

Starajům se uů Ńja Schlesiery. :-)
S
Schlůnzki Szrům.
I same śe ze ńjich vprzodźi wyspowjadejće przed śvjatym!

Ze tego, co`śće wrednego uczyńůły na Wschodźe, skůnd Wous tamtejsze, autochtůńcne mjyszkańce, za te Wase "postympki" przegnały i do terozka znać ńy kcům.

Wyspowjadejće śe ze svych powojynnych grzychův, kej`śće cuzamyn ze Rusym wyżyńali samtejszych, Naszych Ludźi, opův, omův, kobjyty a małe dźyjća ze svy Heimat, skiż tego ino, iże TU pomjyszkowały.

Klupće śe we sve pjerśi i żol szczyry wzbudzejće skiż Waszy agresyje, terroryzmusa śůnego uode lout 1919-1921 i sprawjůnego Waszům wrednośćům a nacůnalszowińizmusym, důmowego krigu we Wjyrchńym Schlesien.

Bes tego na żodne wyboczyńe a przepůmńyńe grzychův Waszy Nacyje ńy rachujće!

I na ńic Wům sam banům jakeśik zakłodane "ambasady" a "sokole gńozda", jak vprzodźi.

Agresjo uostańe agresyjům!
G
Gość
Zatrzaśńony`ś we svojych fobijach, polski nacyjůnalszowińisto, kjerymu śe zdo co we Polsce cośik znacy?!

Co znacy cośik Jego "polskość" przed inszych?! :-)

Kjerego Polska i Jeji Uobywatele majům tego włosnego, gorolskego lyjamtu po dźurki we nośe
i kůmbinujům jak by śe ty uowady gibko pozbyć eli aby uode ńji kajś ućyc.

Mode śmjatajům kaj śe do, bele daleko uode włosnych půńywjyrcův polskich.

Te co uostały, vspjyrajům śe ojropyjskym Rechtym, coby do kůńca wredny, polski nacyjůnalizmus zakatrupić.

Schlesiery we Schlesien wjům, co idźe uode gorolstva ućyc ku Ojropje Regijůnův, bes to uů ńja dbajům a majům svy starańy.

Banům fertich, kej nacjůnalpaństva śe do yjmynta uozsypjům a pů ńjich ńy bańdźy vtyncos nawet co zbjyrać!
G
Gość
Uodratowały Wous te zańityjtry a felczer?

Bo`ch śe jus uo Wous uogrůmńe staroł, cy tes Wous jus szlag ńy trefjůł?

Dejće, prosza, jakiśik znak, co`śće przi żyću uostali?! :-)
a
antymosiek

...co łodwaliło ?.

ł
łowca absurdów
większość piszących .nie zna historii Śląska...stąd te brednie... posługujecie się językiem...który z jęzkiem pisanym nie ma nic wspólnego....podajcie chociaż jeden przykład kiedy Ślązacy utracili swoją narodowość by ją dziś odzyskać..gdzie będzie państwo śląskie?wszak naród powinien państwo posiadać!!!chyba ,że chcecie być Romami bis.....czyli bez państwowcami.....nie ma języka śląskiego.....jest tylko wiele gwar i dialektów...jako przykład można podać Indian....którzy mówią dialektami ,narzeczami ..ale języka indiańskiego niema.....chcecie żeby Ślązaków nazwano ostatnimi Indianami Europy?? piszecie ,że Śląsk posiadał więcej noblistów niż Polska ..a jakiej narodowości oni byli????kiedy Slązacy starali się o panstwowość ..zarazem o narodowość?w którym wieku.....miało miejsce takie zdarzenie.....???zarejestrowanie stowarzyszenia....to tylko pożywka dla politycznych cwaniaczków...dziś można zarejestrować Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.....i czy ono przyniesie jakiś pożytek.....
Maksio

a może nie pamiętosz jak poloczki z Adolfem w 38r. napadli na Czechosłowacja

M
Moshe

חוזרת על עצמה, אבל הוא זמן, אנחנו
יהיה להפוך אלה אס אס שוחרי לתוך
לאפר; זו הייתה טעות לצאת אותם
בחיים

M
Moshe

חוזרת על עצמה, אבל הוא זמן, אנחנו
יהיה להפוך אלה אס אס שוחרי לתוך
לאפר; זו הייתה טעות לצאת אותם
בחיים

G
Gość

Czekam kiedy powstanie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej w Niemczech i Czechach. Chyba się niedoczekam... Czekam kiedy stowarzyszeni zaczną jednostronnie zmieniać Statut "Stowarzyszenia" z takiego jaki chciał sąd na taki jaki im pasuje lub go po prostu lekceważyć. Kto później odważy się wystąpić przeciw licznej, mającej środki finansowe i koneksje organizacji w "zjednoczonej" Europie ?

PS. Nigdy mi do głowy nie przyjdzie myśl, że "niezawisły" sędzia Sądu Rejonowego mógłby być nie do końca odporny na... niezawisłość. Takie rzeczy w Polsce się nigdy nie zdarzały i nie zdarzają. Sędziowie to przecież ludzie o niezwykle wysokim morale i bezwzględnie odporni na wszelkie pokusy i sugestie.

S
Stały 59

Najśmieszniejsi są ci licencjonowani ślązacy, przpominają słynne gomułkowskie: ni pies, ni wydra!

J
JO

co to jest " szeżenie ",na której klasie SP zakończyłeś swoją edukację ?

.
... na terenie Szwajcarii sa cztery wyodrebnione (dosc dokladnie) terytoria zwiazane z jezykiem wiekszosci:
- niemiecka,
- francuska,
- wloska,
- retoromanska
... natomiast na G.Slasku takiego wyodrebnienia terytorialnego nie ma:
Slazacy, Niemcy i Polacy mieszkaja "wszedzie" w powszechnej mieszance narodowosciowej.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3