Śląskość czeka na uznanie. Gorzelik, Woźniczka, Szołtysek...

  Śląskość czeka na uznanie. Gorzelik, Woźniczka, Szołtysek komentują

  Justyna Toros

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marsz autonomii
  1/5
  przejdź do galerii

  Marsz autonomii ©Witold Stech

  Wciąż nie milkną komentarze odnośnie zarejestrowania przez Sąd Okręgowy w Opolu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. I choć jest to duży skok dla Ślązaków, warto podkreślić, że decyzja sądu nie oznacza uznania narodowości śląskiej. Czytajcie komentarze Jerzego Gorzelika, Zygmunta Woźniczki i Marka Szołtyska.
  - Istotne jest nie to, czy uzna się narodowość śląską, ale czy ludzie, którzy się z nią utożsamiają, nie byli przeciwko narodowości polskiej - mówi prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. - Polska zawsze była państwem wielonarodowym i zróżnicowanym kulturalnie, ale wszystkie te narody czuły się przede wszystkim związane z państwem polskim. Wspólnie to państwo budowali i wspólnie o nie walczyli.


  Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, podkreśla natomiast, że tożsamość Ślązaków zawsze była wielonarodowościowa i nadal ludzie czują się Ślązakami i Polakami, Ślązakami i Niemcami albo po prostu tylko Ślązakami.

  - Ja odczuwam przynależność wyłącznie do narodowości śląskiej - mówi Gorzelik. - Z Polską wiąże mnie obywatelstwo, ale nie czuję się narodowości polskiej. Jeżeli na terenie państwa istnieje inna narodowość, jak u nas śląska, państwo powinno ją uznać.

  CZYTAJ KONIECZNIE W TYM TEMACIE:
  JERZY GORZELIK WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA SÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  POSEŁ MAREK PLURA WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  KUTZ: SĄDOWE UZNANIE STOWARZYSZENIA TO SUKCES ŚLĄZAKÓW
  WÓDZ: REJESTRACJA STOWARZYSZENIA ZASŁUGĄ RAŚ[/b]

  - W demokratycznym kraju każdy może odczuwać przynależność do różnej narodowości - podkreśla prof. Woźniczka. - Jeśli jest więc taka grupa, która czuje przynależność do narodowości śląskiej, to dobrze, że ją zarejestrowali.

  Według Marka Szołtyska, publicysty i Ślązaka, śląskość to poczucie regionalnej przynależności.

  - Pamiętajmy, że Ślązak tak samo może być Polakiem, Niemcem, jak i Amerykaninem - mówi Szołtysek. - Śląskość to kategoria regionalna, a nie narodowa czy państwowa. Na pewno zarejestrowanie stowarzyszenia jest punktem zwrotnym, coś się wydarzyło, ale to nie zmieni historii Śląska. Poczucie przynależności do Śląska nie jest sprzeczne z przynależnością do Polski czy Europy.

  Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej chce złożyć w Sejmie obywatelski projekt o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Pod wnioskiem musi się podpisać co najmniej 100 tys. obywateli. Chęć pomocy stowarzyszeniu zadeklarował poseł PO Marek Plura - chce złożyć również wniosek o języku śląskim.

  - Uznanie narodowości śląskiej zamknęłoby zły rozdział między Ślązakami a Polakami - podkreśla Gorzelik. - Kiedyś wmawiano Ślązakom, kim mają być. Możliwość bycia tylko Ślązakiem byłaby dla nas dużym krokiem. Myślę też, że pozytywnie wpłynęłoby to na relacje polsko-śląskie.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (155)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uznanie narodowości Sląska

  von schlesien (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  Długo trzeba było czekać na taką decyzję sądu. Nareszcie!!! Czy się to Polakom podoba czy nie sprawiedliwości stało sie zadość. Przy tej okazji dodam mój komentarz co do wyroku sądu najwyższego...rozwiń całość

  Długo trzeba było czekać na taką decyzję sądu. Nareszcie!!! Czy się to Polakom podoba czy nie sprawiedliwości stało sie zadość. Przy tej okazji dodam mój komentarz co do wyroku sądu najwyższego orzekającego o nie istnieniu narodowości śląskiej: Wyrok sądu najwyższego odnosnie nieistnienia narodowości śląskiej jest wyrazem najwyższego cynizmu, najwyższej ignorancji, i absolutnej niekompetencji tego sądu co do oceny sytuacji śląskiej. Wyrok tego sądu jest dowodem dyskryminacji ślązaków przez naród polski. Nowa powojenna polska władza, głównie poprzez specjalne ustawodawstwo, wyposażona w szereg niezwykle restrykcyjnych aktów prawnych, jako skutecznego środka przymusu i terroru, przystosowała system sądowniczy do potrzeb państwa totalitarnego. W kwietniu 1945 Aparat Bezpieczeństwa Polski Ludowej uruchomił proces planowego wysiedlenia ludności z terenów Śląska (1945-1947) W procesie tym wysiedlano, wypędzano, brutalnie rozprawiano się z ślązakami którzy nie chcieli opuścić rodzinnego domu, nie chcieli oddać dorobku całego swojego życia, nie chcieli być wygnani. Na ich miejsce przeważnie weszły osoby bez wykształcenia a często z tak zwanego lumpenproletariatu postępujące według knajackiego "systemu wartości" i takie przede wszystkim były motywy tych zbrodni - prymitywnej zemsty na Niemcu, na Slązaku.
  Chęć dokonania zemsty i nienawiść kierowała postępowaniem Polaków decydujących o losach niewinnych ludzi po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. Od początku działalności komunistycznych władz PRL "likwidowano", mordowano, ubezwłasnowalniano, wypędzano, gnębiono, więziono w obozach koncentracyjnych ludzi z narodowością śląską. Kto przeżył albo zdecydował sie na pozostanie na swojej ziemi śląskiej został do 1951 roku zweryfikowany i czy chciał czy nie musiał przyjąć polski dowód osobisty jako dowód polskiej narodowości. Kto się weryfikacji nie poddał i odmawiał przyjęcia polskiego obywatelstwa był skazany na obóz pracy albo został przymusowo wysiedlony. Nastąpiła polonizacja śląska która trwa praktycznie do dzisiejszego dnia. Ci Polacy są odpowiedzialni za utajenie historii śląska, Historii Sląska która do 1945-roku przez nowe polskie władze manipulowane stalinowską polityką została na nowo zredagowana i opublikowana do nauki w szkołach dla powojennych pokoleń. Historii Sląska po 1945 ktorej praktycznie nie zna nikt, jest w literaturze historycznej i w podręcznikach szkolnych nieobecna. Bez respektu dla kultury, zwyczajów, tradycji tego regionu zmieniano i pomniejszano jego rolę, dorobek i historyczne znaczenie w rozwoju europejskiej kultury. To tylko jeden z wielu przykładów co potrafili Polacy robić ze ślązakami poto tylko żeby dzisiaj można było w cyniczny i szyderczy sposób powiedzieć że narodowość śląska nie istnieje. Fuj Polacy!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wy śe wachujće Wase przewiny same!

  Schlůnzki Szrům. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17


  I same śe ze ńjich vprzodźi wyspowjadejće przed śvjatym!

  Ze tego, co`śće wrednego uczyńůły na Wschodźe, skůnd Wous tamtejsze, autochtůńcne mjyszkańce, za te Wase "postympki" przegnały i do...rozwiń całość


  I same śe ze ńjich vprzodźi wyspowjadejće przed śvjatym!

  Ze tego, co`śće wrednego uczyńůły na Wschodźe, skůnd Wous tamtejsze, autochtůńcne mjyszkańce, za te Wase "postympki" przegnały i do terozka znać ńy kcům.

  Wyspowjadejće śe ze svych powojynnych grzychův, kej`śće cuzamyn ze Rusym wyżyńali samtejszych, Naszych Ludźi, opův, omův, kobjyty a małe dźyjća ze svy Heimat, skiż tego ino, iże TU pomjyszkowały.

  Klupće śe we sve pjerśi i żol szczyry wzbudzejće skiż Waszy agresyje, terroryzmusa śůnego uode lout 1919-1921 i sprawjůnego Waszům wrednośćům a nacůnalszowińizmusym, důmowego krigu we Wjyrchńym Schlesien.

  Bes tego na żodne wyboczyńe a przepůmńyńe grzychův Waszy Nacyje ńy rachujće!

  I na ńic Wům sam banům jakeśik zakłodane "ambasady" a "sokole gńozda", jak vprzodźi.

  Agresjo uostańe agresyjům!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ostatni Indianie Europy

  łowca absurdów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 26


  większość piszących .nie zna historii Śląska...stąd te brednie... posługujecie się językiem...który z jęzkiem pisanym nie ma nic wspólnego....podajcie chociaż jeden przykład kiedy Ślązacy...rozwiń całość


  większość piszących .nie zna historii Śląska...stąd te brednie... posługujecie się językiem...który z jęzkiem pisanym nie ma nic wspólnego....podajcie chociaż jeden przykład kiedy Ślązacy utracili swoją narodowość by ją dziś odzyskać..gdzie będzie państwo śląskie?wszak naród powinien państwo posiadać!!!chyba ,że chcecie być Romami bis.....czyli bez państwowcami.....nie ma języka śląskiego.....jest tylko wiele gwar i dialektów...jako przykład można podać Indian....którzy mówią dialektami ,narzeczami ..ale języka indiańskiego niema.....chcecie żeby Ślązaków nazwano ostatnimi Indianami Europy?? piszecie ,że Śląsk posiadał więcej noblistów niż Polska ..a jakiej narodowości oni byli????kiedy Slązacy starali się o panstwowość ..zarazem o narodowość?w którym wieku.....miało miejsce takie zdarzenie.....???zarejestrowanie stowarzyszenia....to tylko pożywka dla politycznych cwaniaczków...dziś można zarejestrować Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.....i czy ono przyniesie jakiś pożytek.....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdůnżůła karytka na cas?

  Tak Wous wykůńczo polski nacyjůnalszowińizmus? :-( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15


  Uodratowały Wous te zańityjtry a felczer?

  Bo`ch śe jus uo Wous uogrůmńe staroł, cy tes Wous jus szlag ńy trefjůł?

  Dejće, prosza, jakiśik znak, co`śće przi żyću uostali?! :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  History

  Moshe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

  חוזרת על עצמה, אבל הוא זמן, אנחנו...rozwiń całość

  חוזרת על עצמה, אבל הוא זמן, אנחנו
  יהיה להפוך אלה אס אס שוחרי לתוך
  לאפר; זו הייתה טעות לצאת אותם
  בחיים
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  History will

  Moshe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 27

  חוזרת על עצמה, אבל הוא זמן, אנחנו...rozwiń całość

  חוזרת על עצמה, אבל הוא זמן, אנחנו
  יהיה להפוך אלה אס אס שוחרי לתוך
  לאפר; זו הייתה טעות לצאת אותם
  בחיים
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A TYMU Moshe ...

  antymosiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 10

  ...co łodwaliło ?.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polacy to jednak stado baranów.

  Szkodnik RAŚowski, też baran (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 29

  Czekam kiedy powstanie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej w Niemczech i Czechach. Chyba się niedoczekam... Czekam kiedy stowarzyszeni zaczną jednostronnie zmieniać Statut "Stowarzyszenia" z...rozwiń całość

  Czekam kiedy powstanie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej w Niemczech i Czechach. Chyba się niedoczekam... Czekam kiedy stowarzyszeni zaczną jednostronnie zmieniać Statut "Stowarzyszenia" z takiego jaki chciał sąd na taki jaki im pasuje lub go po prostu lekceważyć. Kto później odważy się wystąpić przeciw licznej, mającej środki finansowe i koneksje organizacji w "zjednoczonej" Europie ?

  PS. Nigdy mi do głowy nie przyjdzie myśl, że "niezawisły" sędzia Sądu Rejonowego mógłby być nie do końca odporny na... niezawisłość. Takie rzeczy w Polsce się nigdy nie zdarzały i nie zdarzają. Sędziowie to przecież ludzie o niezwykle wysokim morale i bezwzględnie odporni na wszelkie pokusy i sugestie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nů, to terozki wyłaźi Tvou "natura"?!

  Vivat Schlesien, ojropyjski Regijůn! :-) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24


  Zatrzaśńony`ś we svojych fobijach, polski nacyjůnalszowińisto, kjerymu śe zdo co we Polsce cośik znacy?!

  Co znacy cośik Jego "polskość" przed inszych?! :-)

  Kjerego Polska i Jeji...rozwiń całość


  Zatrzaśńony`ś we svojych fobijach, polski nacyjůnalszowińisto, kjerymu śe zdo co we Polsce cośik znacy?!

  Co znacy cośik Jego "polskość" przed inszych?! :-)

  Kjerego Polska i Jeji Uobywatele majům tego włosnego, gorolskego lyjamtu po dźurki we nośe
  i kůmbinujům jak by śe ty uowady gibko pozbyć eli aby uode ńji kajś ućyc.

  Mode śmjatajům kaj śe do, bele daleko uode włosnych půńywjyrcův polskich.

  Te co uostały, vspjyrajům śe ojropyjskym Rechtym, coby do kůńca wredny, polski nacyjůnalizmus zakatrupić.

  Schlesiery we Schlesien wjům, co idźe uode gorolstva ućyc ku Ojropje Regijůnův, bes to uů ńja dbajům a majům svy starańy.

  Banům fertich, kej nacjůnalpaństva śe do yjmynta uozsypjům a pů ńjich ńy bańdźy vtyncos nawet co zbjyrać!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śląskość czeka na uznanie. Gorzelik, Woźniczka, Szołtysek komentują

  Stały 59 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 18

  Najśmieszniejsi są ci licencjonowani ślązacy, przpominają słynne gomułkowskie: ni pies, ni wydra!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nazwy stowarzyszeń zależą wyłącznie od ich członków, nie ma jednak wymogu prawnego, by zawierały stw

  M Broda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 34

  Rzeczpospolita wg swojej Konstytucji od 1997 roku jest demokratycznym państwem prawa i panuje w niej wolność stowarzyszeń. Zakładać może je co najmniej 15 osób, które dążą do wybranego przez siebie...rozwiń całość

  Rzeczpospolita wg swojej Konstytucji od 1997 roku jest demokratycznym państwem prawa i panuje w niej wolność stowarzyszeń. Zakładać może je co najmniej 15 osób, które dążą do wybranego przez siebie wspólnego celu niestojącego w sprzeczności z prawem polskim. Nazwy stowarzyszeń zależą wyłącznie od ich członków, nie ma jednak wymogu prawnego, by zawierały stwierdzenie faktyczne. Ślązacy o słowiańskim jak i germańskim dziedzictwie etnicznym mają prawo kontestować poczynania państwa, w obrębie którego przyszło im żyć będąc jego obywatelami, mają też prawo, jak każda inna grupa społeczna do samookreślenia.

  W śląskości, jak powszechnie wiadomo, zawiera się nie tylko polskość, ale i niemieckość i czeskość. Ślązacy to lud trzech koron, nigdy nieposiadający swojej własnej – Semper Laceras – wiecznie rozdarty. Górny Śląsk stanowi mozaikę równie skomplikowaną co Szwajcara. Podobnie jak tam istnieją trzy dziedzictwa etniczne: włoskie, niemieckie i francuskie, nie ma jednak samej narodowości szwajcarskiej. Koncepcja środkowo-europejskiej Szwajcarii nie jest nowa, ale nigdy nie została zaakceptowana ani na Śląsku ani na arenie międzynarodowej i upadła przed zakończeniem konferencji pokojowej kończącej I wojnę światową.

  Największy problem z samookreśleniem mają ludzie o mieszanym dziedzictwie etnicznym. Tych, z racji przedwojennego granicznego charakteru tej ziemi, jak również powojennych przesiedleń, jest na Górnym Śląsku znacznie więcej niż gdziekolwiek indziej w Polsce. Ludzie ci są jak słupy graniczne, które po każdej ze stron należą do kogo innego, same w sobie stanowiąc całość. To właśnie oni powinni być świadectwem trudnej historii tej umęczonej wojnami ziemi, a nie generować kolejne konflikty dla jedynie sobie znanych celów.

  Faktem jest, że Ślązacy, jako grupa etniczna ucierpieli w innym stopniu niż Polacy czy Żydzi podczas ostatnich konfliktów zbrojnych, mają inną historię i spotkały ich inne losy. Historia przypisała im też zupełnie inne zadanie. To właśnie Górnoślązacy o polskim dziedzictwie etnicznym mają obowiązek świadczyć o przesiedleniach, gdyż tak jaki inne mniejsze grupy etniczne – Kaszubi i Mazurzy, byli ich świadkami. Tak jak Polacy są depozytariuszami prawdy o Szoah i tego nie zmienią, muszą bronić tej prawdy od zakłamania i ciągle przypominać o nazistowskich zbrodniach na Żydach, które na polskich ziemiach były z taką bezwzględnością popełniane, tak samo Górnoślązacy muszą mówić o przesiedleniach, które odbywały się głównie ze Śląska i na Śląsk. To Górnoślązacy muszą przypominać światu o tym, czym zakończyła się II wojna światowa i głośno bez kompleksów o tym mówić, wyraźnie rozróżniając przyczyny od skutków konfliktu. Po to powstała Fundacja Ambasada Śląska.

  W śląskości przeplatają się słowiańskość i germańskość i żadna decyzja administracyjna tego nie zmieni. Łączy nas zaś miłość do tej ziemi i niech tak pozostanie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starejće śe Wy uo svou Polska!

  Oberschlesier, co wahuje na mjejscu. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 10


  Bo uo Schlesien starańo mjeć ńy muśiće!

  Starajům se uů Ńja Schlesiery. :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Porownanie G.Slaska do Szwajcarii ma pewne mankamenty ...

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 11


  ... na terenie Szwajcarii sa cztery wyodrebnione (dosc dokladnie) terytoria zwiazane z jezykiem wiekszosci:
  - niemiecka,
  - francuska,
  - wloska,
  - retoromanska
  ... natomiast na G.Slasku...rozwiń całość


  ... na terenie Szwajcarii sa cztery wyodrebnione (dosc dokladnie) terytoria zwiazane z jezykiem wiekszosci:
  - niemiecka,
  - francuska,
  - wloska,
  - retoromanska
  ... natomiast na G.Slasku takiego wyodrebnienia terytorialnego nie ma:
  Slazacy, Niemcy i Polacy mieszkaja "wszedzie" w powszechnej mieszance narodowosciowej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie Sąd Okręgowy a Sąd Rejonowy. Dziennikarstwo schodzi na psy.

  robi prafciwy fan szlezjerstwa. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

  Ja rozumiem że w pogoni za wierszówką, dziennikareczka nie rozróżnia sądów ( czy rejonowy cz okręgowy czy najwyższy jeden hooj )Zapewniam jednak, że to istotna róznica.
  PAP |

  Opolski Sąd...rozwiń całość

  Ja rozumiem że w pogoni za wierszówką, dziennikareczka nie rozróżnia sądów ( czy rejonowy cz okręgowy czy najwyższy jeden hooj )Zapewniam jednak, że to istotna róznica.
  PAP |

  Opolski Sąd Rejonowy zarejestrował Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej założyciele stowarzyszenia. Rejestracja nastąpiła po skardze na odmowę wpisania organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego.

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mozna smialo mowic o NARODZIE SLASKIM, choc jego ksztaltowanie ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 8


  ... choc jego ksztaltowanie nastepuje pozniej niz innych narodow.

  Byli serbo-chorwaci,
  sa Chorwaci, Serbowie, Bosniacy i Czarnogorcy - ich podzial nastapil niedawno.
  Wiekszosc Bialorusinow...rozwiń całość


  ... choc jego ksztaltowanie nastepuje pozniej niz innych narodow.

  Byli serbo-chorwaci,
  sa Chorwaci, Serbowie, Bosniacy i Czarnogorcy - ich podzial nastapil niedawno.
  Wiekszosc Bialorusinow dalej posluguje sie j.rosyjskim,
  tak jak wiekszosc Irlandczykow i Szkotow angielskim.
  Nalezy pamietac, ze Slask zostal przylaczony do Polski, bez pytania o zgode samych Slazakow,
  a wczesniejsza historia Slaska byla tak dlugo NIE zwiazana z Polska,
  ze dzisiejszy Slazacy pamietaja tylko historie najnowsza.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLITYKA.PL: ... " na Opolszczyznie, gdzie Sad Okregowy zarejestrowal ........ "

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 11

  ... POLITYKA.PL (tygodnik). 30.12.11, "Stowarzyszenie zarejestrowane, ale ....................... "
  ...............
  takze DZ, TVS - sad okregowy
  Rzeczpospolita, Wikipedia, TVN, Gazeta Wyborcza...rozwiń całość

  ... POLITYKA.PL (tygodnik). 30.12.11, "Stowarzyszenie zarejestrowane, ale ....................... "
  ...............
  takze DZ, TVS - sad okregowy
  Rzeczpospolita, Wikipedia, TVN, Gazeta Wyborcza - sad rejonowy
  ****************************************************************************
  Dezinformacja mogla powstac z tego powodu, ze wywiadu udzielila
  Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sadu Okregowego w Opolu
  ****************************************************************************

  w sumie najwazniejszy jest jednak sam fakt rejestracji sadowej
  Stowazyszenia Osob Narodowsci Slaskiej
  i to cieszy wiekszosc, takze Niemcow i Polakow nastawionych przyjaznie do Slazakow

  Grüße an alle Schlesierzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przijoućeli, poznowůma ... bes breli! :-)

  Ze kożdy szterki. :-) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9


  Uůne pjyrse banům przed Půnbůckym a we geschichće kvolůne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawdziwi Ślązacy;

  januszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

  A jakiej odpowiedzi oczekiwałeś od człowieka który siedzi w tych tematach od lat chyba nie takiej jak fandzolenie tej starej pierdoły Szołtyska którego powinni pytać o utopkach a nie otak ważkich...rozwiń całość

  A jakiej odpowiedzi oczekiwałeś od człowieka który siedzi w tych tematach od lat chyba nie takiej jak fandzolenie tej starej pierdoły Szołtyska którego powinni pytać o utopkach a nie otak ważkich sprawach.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo