18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląskość czeka na uznanie. Gorzelik, Woźniczka, Szołtysek komentują

Justyna Toros
Marsz autonomii
Marsz autonomii Witold Stech
Wciąż nie milkną komentarze odnośnie zarejestrowania przez Sąd Okręgowy w Opolu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. I choć jest to duży skok dla Ślązaków, warto podkreślić, że decyzja sądu nie oznacza uznania narodowości śląskiej. Czytajcie komentarze Jerzego Gorzelika, Zygmunta Woźniczki i Marka Szołtyska.

- Istotne jest nie to, czy uzna się narodowość śląską, ale czy ludzie, którzy się z nią utożsamiają, nie byli przeciwko narodowości polskiej - mówi prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. - Polska zawsze była państwem wielonarodowym i zróżnicowanym kulturalnie, ale wszystkie te narody czuły się przede wszystkim związane z państwem polskim. Wspólnie to państwo budowali i wspólnie o nie walczyli.

Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, podkreśla natomiast, że tożsamość Ślązaków zawsze była wielonarodowościowa i nadal ludzie czują się Ślązakami i Polakami, Ślązakami i Niemcami albo po prostu tylko Ślązakami.

- Ja odczuwam przynależność wyłącznie do narodowości śląskiej - mówi Gorzelik. - Z Polską wiąże mnie obywatelstwo, ale nie czuję się narodowości polskiej. Jeżeli na terenie państwa istnieje inna narodowość, jak u nas śląska, państwo powinno ją uznać.

CZYTAJ KONIECZNIE W TYM TEMACIE:
JERZY GORZELIK WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA SÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
POSEŁ MAREK PLURA WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
KUTZ: SĄDOWE UZNANIE STOWARZYSZENIA TO SUKCES ŚLĄZAKÓW
WÓDZ: REJESTRACJA STOWARZYSZENIA ZASŁUGĄ RAŚ[/b]

- W demokratycznym kraju każdy może odczuwać przynależność do różnej narodowości - podkreśla prof. Woźniczka. - Jeśli jest więc taka grupa, która czuje przynależność do narodowości śląskiej, to dobrze, że ją zarejestrowali.

Według Marka Szołtyska, publicysty i Ślązaka, śląskość to poczucie regionalnej przynależności.

- Pamiętajmy, że Ślązak tak samo może być Polakiem, Niemcem, jak i Amerykaninem - mówi Szołtysek. - Śląskość to kategoria regionalna, a nie narodowa czy państwowa. Na pewno zarejestrowanie stowarzyszenia jest punktem zwrotnym, coś się wydarzyło, ale to nie zmieni historii Śląska. Poczucie przynależności do Śląska nie jest sprzeczne z przynależnością do Polski czy Europy.

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej chce złożyć w Sejmie obywatelski projekt o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Pod wnioskiem musi się podpisać co najmniej 100 tys. obywateli. Chęć pomocy stowarzyszeniu zadeklarował poseł PO Marek Plura - chce złożyć również wniosek o języku śląskim.

- Uznanie narodowości śląskiej zamknęłoby zły rozdział między Ślązakami a Polakami - podkreśla Gorzelik. - Kiedyś wmawiano Ślązakom, kim mają być. Możliwość bycia tylko Ślązakiem byłaby dla nas dużym krokiem. Myślę też, że pozytywnie wpłynęłoby to na relacje polsko-śląskie.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni