MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sławków: ponad 1000 podpisów pod apelami do premiera RP, starosty będzińskiego i prezydenta Dąbrowy Górniczej. Chodzi o drogę

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Mieszkańcy Sławkowa 8 czerwca zablokowali w proteście ulicę Hrubieszowską Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieszkańcy Sławkowa 8 czerwca zablokowali w proteście ulicę Hrubieszowską Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE A.Gola/UMSławków
Prawie 1,1 tys. mieszkańców Sławkowa w zaledwie kilka dni podpisało się pod apelami do prezydenta Dąbrowy Górniczej, starosty będzińskiego i premiera RP w sprawie konsekwencji związanych z zamknięciem dla ruchu tirów ulicy Strzemieszyckiej. Mieszkańcy i władze miasta oczekują szybkich decyzji, bowiem brak bezpiecznej drogi dojazdowej do terminali przeładunkowych LHS, zamienił życie sławkowian w koszmar.

W apelu do prezydenta Dąbrowy Górniczej sławkowianie zażądali wycofania się z decyzji o wprowadzeniu zakazu poruszania się tirów ulicą Strzemieszycką. Od starosty będzińskiego oczekują z kolei zapewnienia bezpieczeństwa mieszkającym przy powiatowych ulicach, przez które od 3 czerwca 2020 roku przejeżdża około tysiąca tirów na dobę. Do premiera zaapelowali natomiast, by rząd zrealizował obietnicę budowy łącznika pomiędzy S1 w Sosnowcu a Euroterminalem. Podpisy trafiły również do wojewody śląskiego jako przedstawiciela administracji rządowej w terenie.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy złożyli swój podpis pod apelem. Czekamy na konkretne działania i rozwiązanie naszego problemu. Mamy dość ciężkiego transportu między naszymi domami – podkreśla sławkowski radny Grzegorz Maciążek, inicjator akcji.

Apele do władz lokalnych oraz państwowych to m.in. pokłosie wieloletnich zaniedbań, związanych z zaniechaniem planowanej budowy łącznika pomiędzy trasą S1, a Euroterminalem. To powoduje, że dziś tysiące ciężkich samochodów o wadze ponad 7 ton rozjeżdżają miejskie i powiatowe drogi w 7-tysięcznym Sławkowie. Jeżdżą pod oknami mieszkańców, nie pozwalają bezpiecznie poruszać się po drogach i przejściach dla pieszych. Sytuacja pogorszyła się właśnie w czerwcu br., kiedy decyzją władz miejskich Dąbrowy Górniczej zamknięty został dla tirów kolejny fragment ul. Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej. W proteście przeciwko takiemu rozwiązaniu sławkowianie zablokowali 8 czerwca ul. Hrubieszowską. Jak zapowiadają sławkowianie to był pierwszy, ostrzegawczy protest. Trwał godzinę, a zakończył się w samo południe. Będą kolejne, aż doprowadzą do tego, że władze Dąbrowy Górniczej cofną swoją decyzję.

Właścicielem ciągu ulic Wrocławska-Hrubieszowska-Niwa-Groniec jest powiat będziński, dlatego jeden z apeli sławkowianie skierowali właśnie do starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca. Zapytaliśmy, co może zrobić z tej sprawie. W odpowiedzi rzeczniczka będzińskiego starostwa poinformowała nas o zaplanowanej na najbliższy czwartek 2 czerwca konferencji prasowej w Sławkowie, na której starostwo zaprezentuje swoje stanowisko w tej sprawie - Nadmieniam także, że Starostwo Powiatowe nie jest podmiotem uprawnionym do rozwiązywania problemów w zakresie dróg – dodała Katarzyna Kieras.

Również władze miejskie Dąbrowy Górniczej na czwartkowym spotkaniu mają się odnieść do sytuacji, jaka zaistniała w Sławkowie, po zamknięciu ul. Strzemieszyckiej. Czy uda się znaleźć jakieś satysfakcjonujące wszystkie strony rozwiązanie? O tym przekonamy się 2 czerwca.

Zdaniem władz Sławkowa jedynym rozwiązaniem, które skutecznie i raz na zawsze rozwiązałoby problem obciążenia ruchem ciężarówek dojeżdżających do terenów gospodarczych związanych z szerokim torem, może być w ocenie samorządowców jedynie budowa łącznika pomiędzy S1 a Euroterminalem. O realizację inwestycji na szczeblu rządowym zabiegają od lat nie tylko włodarze miast i gmin Zagłębia, ale m.in. również spółki prowadzące tam swoją działalność. Łącznik, zapisany jako przedsięwzięcie do realizacji w rządowym kontrakcie terytorialnym dla województwa w 2014 roku, wciąż jednak pozostaje tylko w planach, bowiem rząd nie kwapi się do realizacji tej wielomilionowej inwestycji.

Pełna treść apeli:

APEL
do Prezydenta Dąbrowy Górniczej Marcina Bazylaka
My, niżej podpisani mieszkańcy Sławkowa zwracamy się do Pana Prezydenta z żądaniem wycofania się z krzywdzącej dla nas decyzji o zamknięciu ulicy Strzemieszyckiej. Jej efektem stało się „przerzucenie” do Sławkowa całości ruchu TIR-ów jadących do terminali przeładunkowych. Swoim działaniem doprowadził Pan do radykalnego zwiększenia zagrożenia dla zdrowia i życia naszego i naszych dzieci. Rozwiązał Pan problem 1 km ulicy w Dąbrowie Górniczej kosztem mieszkańców sąsiedniego, mniejszego miasta, fundując nam na odcinku 5 km drogowy koszmar wiedząc doskonale, że z dojazdu do terminali korzystają też firmy z Dąbrowy Górniczej. Żądamy wycofania się z podjętej przez Pana decyzji i rozpoczęcia wspólnych działań w celu rozwiązania problemu w równym stopniu dotyczącego Dąbrowy Górniczej, jak i Sławkowa.
 
APEL
do Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca
My, niżej podpisani mieszkańcy Sławkowa zwracamy się do Pana Starosty z żądaniem zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom okolic powiatowych ulic w naszym mieście: Wrocławskiej, Kołdaczki, Hrubieszowskiej, Niwy oraz Grońca i poruszającym się nimi kierowcom oraz pieszym. Domagamy się spowodowania wycofania się prezydenta Dąbrowy Górniczej Marcina Bazylaka z decyzji o zamknięciu dla ruchu pojazdów ciężarowych ulicy Strzemieszyckiej lub o wprowadzenie przez powiat będziński takich samych ograniczeń na wymienionych ulicach. Konsekwencją kroku prezydenta Dąbrowy Górniczej stało się zwielokrotnienie zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców Sławkowa. Pod naszymi oknami przemieszczało się dotychczas ponad pół tysiąca samochodów ciężarowych na dobę. Od 3 czerwca jest to dwa razy tyle. Władze Dąbrowy Górniczej zafundowały nam tym samym komunikacyjny koszmar. Prosimy o interwencję i podjęcie skutecznych działań w celu minimalizacji zagrożenia na drogach, których właścicielem jest powiat będziński.
 
APEL
do Premiera RP Mateusza Morawieckiego
My, niżej podpisani mieszkańcy Sławkowa w powiecie będzińskim zwracamy się do rządu z żądaniem realizacji obietnicy budowy łącznika drogi ekspresowej S1 w Sosnowcu ze zlokalizowanym na terenie Sławkowa Euroterminalem. Pod naszymi oknami, powiatowymi ulicami Wrocławska-Hrubieszowska-Niwa-Groniec na dobę przejeżdża ponad pół tysiąca tirów. Od 3 czerwca jest ich dwa razy więcej, ponieważ prezydent sąsiadującej z naszym miastem Dąbrowy Górniczej zamknął na swoim terenie ulicę Strzemieszycką, która jest alternatywną drogą dojazdową do zespołu terminali. Tymczasem budowa łącznika, jako inwestycja rządowa zapisana w kontrakcie terytorialnym dla województwa śląskiego do dziś nie została zrealizowana. Terminale przeładunkowe to korzyści gospodarcze dla Polski, ale koszmar dla mieszkańców naszego miasta!
Panie Premierze! Nie zgadzamy się na rozwiązywanie problemów mieszkańców jednego miasta kosztem drugiego, mniejszego. Domagamy się realizacji obietnicy budowy drogi łączącej Euroterminal z S1 w Sosnowcu, a do tego czasu o spowodowanie cofnięcia przez prezydenta Dąbrowy Górniczej szkodliwej i niesprawiedliwej decyzji o przerzuceniu całości ciężkiego transportu do Sławkowa, szczególnie, że z dojazdu do terminali korzystają też przedsiębiorcy z Dąbrowy Górniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni